Platina kraluje, měď roste: Komodity v polovině 2025

štítek Investování čtení na 2 minuty | přečteno 1664×

foto: Canva, ilustrační fotografie

Obchodování na finančních trzích je v roce 2025 silně ovlivněno politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho radikální kroky, jako jsou celní opatření, dokážou akciové trhy poslat o několik procent nahoru nebo dolů v závislosti na jeho aktuálním postoji. Předvídat jeho kroky je prakticky nemožné, což zvyšuje nejistotu mezi investory. Ti, kteří se nechtějí pustit do tohoto rizikového dobrodružství, hledají alternativy na jiných trzích. Jednou z nich je komoditní trh.

Neporažená platina

Komoditou, která od začátku roku 2025 nejvíce rostla, je platina s působivým zhodnocením 34,49 %. Tento růst byl do značné míry předvídatelný. Světová rada pro investice do platiny (WPIC) už v roce 2024 upozornila na deficit přesahující jeden milion uncí. Poptávka po platině zůstává vysoká, zatímco těžební kapacity rostou jen velmi pomalu. Hlavním motorem růstu poptávky je Čína, zejména její klenotnický a průmyslový sektor. Na straně nabídky čelí Jihoafrická republika, která produkuje přes 70 % světové platiny, energetické krizi a logistickým problémům. Tyto potíže nelze snadno vyřešit dovozem z jiných zemí. Druhým největším producentem je Rusko, jehož přístup na světové trhy je omezen sankcemi a geopolitickým napětím.

Měď míří na zlato?

Průmyslovým kovům se v roce 2025 daří. Měď si připsala růst přes 21,3 % a palladium přes 20 %. Cena mědi je pro investory klíčová, protože tento kov hraje zásadní roli ve výrobě elektronických zařízení, včetně elektromobilů a technologií pro obnovitelné zdroje. Vývoj ceny mědi byl tradičně považován za ukazatel ekonomického zdraví – rostoucí cena signalizovala rostoucí poptávku a prosperující ekonomiku. Aktuální růst ceny mědi však není tažen ekonomickou konjunkturou, ale spíše problémy na straně nabídky. Produkce mědi čelí klesající kvalitě rud a rostoucím nákladům na těžbu, které se od pandemie covidu-19 výrazně zvýšily. Hlavní producenti, jako Chile a Peru, jež dohromady tvoří přes 40 % světové nabídky, hlásí potíže s vodními zdroji a protesty místních komunit. Trh s mědí je dlouhodobě v deficitu, a pokud se světová ekonomika v příštích letech vrátí k růstu, ceny mědi pravděpodobně porostou dál.

Propad ceny pomerančového džusu

Na komoditním trhu najdeme i pozitivní zprávy. V minulých letech rychle rostla cena pomerančového džusu kvůli špatným úrodám způsobeným chorobami plodin a nepříznivým počasím. Tento růst jsme zaznamenali i v českých obchodech, kde se cena tohoto nápoje několikanásobně zvýšila. V roce 2025 však cena pomerančového džusu na komoditní burze klesla o více než 42 % od začátku roku. K tomu přispívá i posílení české koruny vůči dolaru, díky čemuž by se tento nápoj mohl brzy stát cenově dostupnějším i na českém trhu.

Matěj Široký

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí