Články, které napsal
Matěj Široký

O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky, Euro) i zahraničních médií.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Český statistický úřad potěšil říjnovými čísly o domácí inflaci, která konečně výrazněji klesla na 15,1 %. Jedná se o první pokles po 5 měsících. Znamená to, že už máme to nejhorší za sebou? Abychom na tuto otázku odpověděli, musíme se podívat na vývoj inflace ve světě, jejž ten v Česku kopíruje.

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Legendární investor Warren Buffett přezdívaný Věštec z Omahy zveřejnil své nákupy za třetí čtvrtletí 2022. V pohybu jeho portfolia můžeme pozorovat návrat k větším investicím. Zatímco v prvním letošním půlroce přešlapoval na místě, ve třetím čtvrtletí Buffett nakupoval.

Měnová politika Spoření čtení na 2 minuty

Mnoho tuzemských čtenářů se vyděsilo, když přední deníky přinesly zprávu japonské investiční banky Nomura, která zařadila Českou republiku po bok Rumunska a Maďarska jako adepty na měnovou krizi. Nomura se dlouhodobě specializuje na devizové trhy a její předpovědi se nedávno vyplnily v případě měnových krizí v Egyptě, Turecku, Pákistánu a na Srí Lance.

Měnová politika přečtete do minuty

Velmi zajímavé interview poskytl americké televizní stanici CNN jeden z nejbohatších lidí na planetě a vlastník 9,78 % akcií Amazonu Jeff Bezos. Velká část rozhovoru se vedla na téma, jak Bezos plánuje rozdat nadacím své velké jmění. Jeho hlavní starostí je boj proti klimatické změně, kterou chce podpořit 10 miliardami dolarů. Většina diváků si ovšem z rozhovoru odnesla jiný vzkaz.

Hypoteční úvěry Měnová politika čtení na 2 minuty

Ceny nemovitostí budou nyní pod drobnohledem všech investorů. Jelikož žijeme v propojeném a globálním světě, bude i jejich vývoj u nás kopírovat ten světový, a to zejména evropský. Krize začala v Číně, nyní se pomalu rozvíjí i v USA. Evropa se na výraznější zlevnění nemovitostí teprve chystá, protože ECB začala utahovat šrouby měnové politiky nejpozději.

Hypoteční úvěry Měnová politika čtení na 2 minuty

Jedním ze znaků globálního světa je, že před krizí se lze jen velmi těžko schovat. Jde o jedno z velkých ponaučení, která vyplynula z koronavirové krize. Covid byl skutečnou planetární krizí a ukázal, nakolik je dnešní svět „globální vesnicí,“ která je čím dál víc ovládaná stejnými trendy. Tuto skutečnost již nyní zřetelně pozorujeme na světových trzích.

Hypoteční úvěry Investice Měnová politika přečtete do minuty

Analytici z americké investiční banky Goldman Sachs změnili svoji aktuální předpověď kurzu mezi dolarem a eurem. Ten měl být původně na úrovni 0,97 eura za dolar. Nyní v Goldman Sachs očekávají další oslabení eura k hranici 0,94. Přestože se evropské měně v poslední době znovu daří být s dolarem na paritě, analytici očekávají propad. Proč?

Investice čtení na 2 minuty

Tak jako vždy v poslední době, přijde na investory úder ze strany, kde to očekávají nejméně. Hlavním aktérem a hybatelem dění tohoto týdne měly být výsledky amerických voleb do senátu a do sněmovny reprezentantů. Nestalo se tak. Všechny novinky z finančního světa ovládl pád kryptoburzy FTX.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Zasedání Fedu znovu nepřineslo žádné překvapení. Úrokové sazby rostly o 75 bazických bodů. Nyní se sazby na dolaru nacházejí na úrovni 3,75 – 4 %. Určitě to není konečná výše úrokové sazby na dolaru. Powell nám však v následné tiskové konferenci přinesl důležité informace.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau poskytl pro investiční web Boursorama rozsáhlé interview, ve kterém nastínil rozhodování ECB ohledně inflace a úrokových sazeb. Některé informace jsou překvapující a mají velkou důležitost i pro nás, jelikož česká koruna je s eurem provázaná.

Investice čtení na 2 minuty

Výsledková sezona v USA je v plném proudu. Máme za sebou zveřejnění výsledků technologických gigantů, kteří udávali tón v posledních letech. Jedná se o Google, Amazon, Facebook, Apple a Microsoft. Po zveřejnění výsledků se čtyři firmy propadly o několik procent. Světlou výjimkou zůstal Apple, jehož hospodářské výsledky investoři ocenili.

Praktické

Populární na Dům financí

CMP