Články, které napsal
Matěj Široký

O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky, Euro) i zahraničních médií.

Investice čtení na 2 minuty

Vstup do nového roku se nevydařil kryptoměnám. Po pravdě řečeno, již závěr roku 2021 jim nepřál. Nejslavnější kryptoměna bitcoin od listopadu do současnosti ztratila přes 26000 dolarů, což zhruba odpovídá poklesu okolo 40 %. Jak bývá zvykem, výprodeje se nedotkly jen jedné kryptoměny, ale prakticky všech.

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Inflace nesužuje pouze domácnosti, ale i firmy. Ceny energií a vstupních surovin ukrajují z jejich marží. Většina z nich stojí před rozhodnutím, zda si nechá snížit zisk, anebo zvedne ceny. Jenomže zdražením mohou odradit své klienty, kteří jsou v podstatě ve stejné situaci, protože i oni se potýkají s inflací.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Věděli jsme, že FED musí zakročit a změnit svou monetární politiku. Inflaci v USA táhnou jednak ceny energií, ale i napětí na trhu práce. Inflace je jako zubní pasta. Velmi lehce jde vymáčknout, ale je skoro nemožné ji vrátit zpět do tuby. Centrální bankéři z FEDu to vědí, a proto se snaží jednat.

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Americké finanční trhy nevstoupily do nového roku dobře. Optimismus pokazilo zveřejnění podrobného zápisu ze schůze FEDu v polovině prosince. Umožňuje nahlédnout pod pokličku americké centrální banky a zjistit, jaké jsou vyhlídky a obavy jejích jednotlivých členů.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Naše burza má za sebou velmi pozitivní rok. Pražský index PX za tu dobu poskočil o 39 %. Rok 2021 byl ve znamení růstu a dohánění světových trhů, které však rostly již od poloviny roku 2020. Pražská burza tak alespoň trochu srazila náskok západní Evropy.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Rok 2021 byl v důsledku uvolněné měnové politiky amerického FEDu, který zaplavuje každý měsíc tamní finanční trhy hotovostí, velmi výnosný pro investory. Index Dow Jones tvoří 30 společností, z toho pouze sedm akcií skončilo v červených číslech. Které tři akcie se v roce 2021 nejvíce propadly?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Americký Dow Jones je nejstarší burzovní index (1896). Americké akcie mají za sebou příznivý rok. Většina tamních indexů si připsala více jak dvacetiprocentní roční růst. Dow Jones se ziskem 22 % nebyl výjimkou. Které akcie z tohoto slavného burzovního indexu si vedly nejlépe?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Na burze náš čeká velmi komplikovaný rok. Americká centrální banka vyhlásila záměr zvednout během něj třikrát úrokové sazby. Tomu bude předcházet zastavení programu na podporu domácí ekonomiky zasažené covidem. Tyto programy se budou ukončovat po celém světě. Nemůže návrat do normálu zatřást se světovými trhy?

Hypoteční úvěry Měnová politika Realitní trh čtení na 2 minuty

Investice do nemovitostí budou i nadále výhodné za jediné podmínky, a sice že jejich cena bude stoupat rychlejším tempem, než průměrná úroková míra na hypotéce. Zvednutím sazeb ČNB zesiluje tlak na výhodnost této investice. Kdy a jak může dojít ke splasknutí bubliny na nemovitostním trhu?

Hypoteční úvěry Měnová politika Realitní trh čtení na 2 minuty

Vyšší úrokové sazby mají bezprostřední vliv na výši úroku, za nějž banky půjčují lidem peníze. To se týká jak spotřebních, tak hlavně hypotéčních úvěrů. Jelikož se hypotéky uzavírají na větší částky a na mnoho let, bude mít i nepatrný nárůst dopad na dlužníky. Zvýšené sazby pak následně mohou ovlivnit cenu nemovitostí.

Praktické

Populární na Dům financí