Články, které napsal
Matěj Široký

O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky, Euro) i zahraničních médií.

Investice Koronavirus čtení na 2 minuty

Investor, zvláště pak ten dlouhodobý, by neměl vnímat svět pouze z hlediska aktuálního a lokálního dění. Měl by se naučit odhadnout kam půjde ekonomický vývoj v příštích desetiletí. Dobrým příkladem může být Čína, která ještě v 90. letech byla podceňována, i přesto, že prognostici se shodovali v jednom: Pokud udrží svůj růst, bude za pár desítek let na první místě.

Investice Realitní trh přečtete do minuty

V poslední době chodí z Číny mnoho ekonomicky znepokojivých zpráv. Po zmizení Jacka Ma a následné pokutě jeho firmě Alibaba, následné zásahy do soukromého podnikání změněním statusu firem zabývajících se vyučováním v neziskových společnostích, nebo omezení hraní her pro nezletilé. Čína hlásí nový problém: zadlužení soukromého sektoru.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Inflace v Česku nezpomaluje, ale naopak nabírá na síle. V měsíci srpnu dosáhla úrovně 4,1 %. Vyhlídky na září nejsou nijak zvláš‘t dobré. Má dojít ke zdražení elektrické energie. Ceny ropy na světových trzích se znovu dostaly na úroveň nad 75 dolarů za barel.

Ekologie Investice čtení na 2 minuty

Při pohledu na přeplněnou dálnici D1 se zdá utopické předpokládat, že ropě a spalovacím motorům zvoní hrana. Avšak Evropská komise chce do roku 2050 kontinent bez uhlíku. Aby tento cíl splnila, musí vyřešit hlavně energetickou otázku.

Investice čtení na 2 minuty

Od loňského října cena zlata prakticky stagnuje. Ve stejnou dobu začal bitcoin raketově růst a několikrát znásobil svoji hodnotu. Bitcoinu se často říká digitální zlato. Znamená to, že přišel čas, kdy zlato digitální nahradí zlato skutečné?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Mezi ekonomy dnes v podstatě existují dva tábory. Jedni tvrdí, že inflace bude přechodná, a druzí říkají, že bude naopak trvat dlouho a hrozí dokonce hyperinflace. V současnosti inflace zatím nepolevuje. Pojďme se podívat, jaké jsou argumenty těch, kteří říkají, že se zastaví.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Šéf amerického Fedu Jerome Powell vystoupil se svým příspěvkem na tradičním setkání v Jackson Hole, které se již podruhé konalo kvůli koronaviru virtuálně. Jeho hlavním poselstvím bylo ujištění, že Fed bude dělat vše pro to, aby trhy nepocítily návrat k normální měnové politice.

Investice Měnová politika přečtete do minuty

V prvním díle jsme viděli, jak francouzský ekonom Patrick Artus popsal současný systém tvorby peněz. Musíme uznat, že nové peníze zachránily svět od hluboké hospodářské krize v letech 2019 a 2020. Proč tento systém nepoužívat i nadále, když budou státní rozpočty v mínusu ještě dlouho?

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Při pohledu na deficit státního rozpočtu si můžeme položit palčivou otázku, zda je možné se nekonečně zadlužovat. Česká republika na tom zatím není nejhůře, dluhy trápí velkou část zemí eurozóny. Při potíží zemí platícím eurem se zadlužením by se i náš rozpočet dostal do větších problémů. Lze tedy splácení dluhů neustále oddalovat?

Investice Koronavirus Měnová politika čtení na 2 minuty

Současná Čína se nebojí upevňovat svou státní moc. Její poslední zásahy do volného trhu připomněly, že v Číně se sice nebuduje přímo komunismus, ale zato velmi silný stát. Státní aparát může kdykoliv zasáhnout do soukromého sektoru. Zatím posledním příkladem je regulace vzdělávacího sektoru.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Nejsledovanějším makroekonomickým údajem současnosti je inflace. Čekalo se, že po znovuotevření ekonomiky po koronavirových uzávěrkách a zaplavení finančních trhů hotovostí bude větší. Inflační tlaky přetrvávají. Jak na tuto skutečnost bude reagovat Fed?

Praktické

Populární na Dům financí