Články, které napsal
Matěj Široký

O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky, Euro) i zahraničních médií.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

V USA úrokové sazby jsou velmi blízko svého vrcholu, nebo ho, možná již dosáhly. Nyní už se neřeší, kolikrát Fed má zvednout sazby, ale kdy přijde první snižování sazeb. Rozhodnutí snížit sazby bude mít zásadní vliv jak na akcie, tak i na zlato nebo kryptoměny. Zlato v poslední době vykazuje silnou růstovou tendenci. Pomalu si zvykáme na úroveň 2000 dolarů za unci. Avšak může zlato růst ještě dál?

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Současný ekonomický kontext, zvláště v Evropě, je značně napjatý. Mnoho důvodů k optimismu není, a proto každá dobrá zpráva se počítá. Zejména pak, pokud se týká Česka. Americká ratingová agentura Moody’s Investors Service zlepšila výhled ratingu České republiky z negativního na stabilní. Česko se tak nemusí bát, že by agentura v následujících měsících rating zhoršila. Úvěrový rating Česka v hodnocení dané agentury je nyní na stupni Aa3.

Investice Kryptoměny čtení na 2 minuty

Majitelé kryptoburz nemají na růžích ustláno. Po pádu burzy FTX a soudním procesu se Samem Bankman-Friedem se do hledáčku americké spravedlnosti dostal Changpeng Zhao přezdívaný CZ. Zakladatel společnosti Binance svoji vinu uznal a dohodl se soudem na finančním vyrovnání celé záležitosti.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Bývalého šéfa Evropské centrální banky nemusíme dlouze představovat. Na začátku listopadu se Draghi zúčastnil konference FT Global Boardroom. Jeho příspěvek vyvolal značný ohlas v odborných kruzích. Je škoda, že jeho závěry se nedostaly do mainstreamových médií, protože jsou znepokojivé. Co vlastně Mario Draghi na své konferenci řekl?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Říjnová čísla americké inflace znovu potvrdila pokles. Tento pokles není nějak velký, ale rizika druhého návratu inflační vlny jsou dnes mizivá. Americké akciové trhy říjnová čísla interpretovaly jako konečnou v utahování měnové politiky amerického Fedu. Sice to není ještě oficiální postoj Fedu, ale zvedání sazeb už prakticky nikdo neočekává. Jak se připravit na tuto změnu v měnové politice?

Investice čtení na 2 minuty

Pátek 10. listopadu ratingová agentura Moodyʼs přehodnotila výhled na americký státní dluh. Výhled se snížil ze stabilního na negativní, ale zároveň agentura potvrdila rating USA na Aaa. Jako důvod pro snížení výhledu agentura uvedla jednak politická rizika související se schválením rozpočtu pro vládu na příští rok, tak i velikost zadlužení USA.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Bohužel inflace podle nových dat Českého statistického úřadu opět vzrostla. V září česká čísla inflace překvapila pozitivně, protože byla 6,9 %. V říjnu však podle údajů českých statistiků vzrostla na 8,5 %. Dobrou zprávou však je, že tento růst byl očekávaný. ČNB totiž předpokládala, že inflace v říjnu dosáhne 8,3 %, protože se projeví zavedení přechodného úsporného tarifu na elektřinu.

Investice Penze čtení na 2 minuty

Zákon o DIP jde do třetího čtení. Vše by se tedy mohlo legislativně stihnout. Od 1. ledna bychom si mohli začít otvírat DIP u poskytovatelů. V předchozím článku jsme si řekli, že DIP je nejvýhodnější bohaté daňové poplatníky, 50+, kteří již investují na burze. Zkusme si však vytvořit model normálního člověka.

Investice Penze přečtete do minuty

V našem seriálu jsme viděli, co to DIP je, jaké budou jeho výhody a jak se budou danit prostředky. Nyní přišel čas říci si o podmínkách pro DIP. Ty jsou zatím velmi jasné. Jsou totiž pouze dvě.

Investice čtení na 2 minuty

Předpovědět cokoliv na trzích se stoprocentní jistotou není možné. Trhy, zvláště ty komoditní, jsou však řízeny zákony, nabídky a poptávky, které odrážejí racionální principy. Vždy, když se děje něco neobvyklého, co značně vybočuje z racionálního chování, měli bychom zpozornět. V současnosti jsou to právě ceny ropy, které ukazují silný anomální vývoj.

Praktické

Populární na Dům financí