Bydlení a úvěry

Měnová politika Realitní trh Spoření čtení na 2 minuty

Už jsme si vysvětlili, že česká inflace dosáhla v květnu 16 % a že bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání v současném složení hodlá skokově zvednout sazby. Avšak i toto zvýšení inflaci do konce roku rozhodně nezastaví. Abychom ji porazili, museli bychom radikálně zvedat sazby o 100 či více bazických bodů každý měsíc. To však nový guvernér dělat nehodlá.

Daně Realitní trh čtení na 2 minuty

Daňoví poplatníci s příjmem z nájmu a z ostatních daňových příjmů vyplňují současně se čtyřstránkovým daňovým přiznání i přílohu číslo dva daňového přiznání.

Hypoteční úvěry Investice Realitní trh přečtete do minuty

Investice do nemovitosti je v Česku jednou z nejoblíbenějších. Splňuje konzervativní charakter, protože je hmatatelná a ze své podstaty dlouhodobějšího rázu. Nákup nemovitosti trvá několik týdnů a vyplatí se držet minimálně dva roky.

Daně Realitní trh přečtete do minuty

Při nesplnění zákonných podmínek pro daňové osvobození při prodeji nemovitosti podléhá daňový základ z této obchodní transakce dani z příjmu. Za rok 2021 může zdanění činit dokonce 23 %.

Daně Domácnost Realitní trh přečtete do minuty

I při prodeji nemovitosti, ve které má prodávající bydliště kratší dobu než dva roky, se neplatí daň z příjmu, pokud jsou splněny zákonné podmínky. Jaké?

Daně Realitní trh čtení na 2 minuty

Dědici mnohdy ve zděděné nemovitosti nechtějí nebo nemohou bydlet a rychle ji chtějí prodat. Jak je to v takových případech s daňovými povinnostmi?

Daně Realitní trh přečtete do minuty

V případě prodeje nemovitosti, ve které nemá prodejce bydliště a ani získané peníze nepoužije pro řešení vlastní bytové potřeby, je nutné splnit časový test, aby se neplatila daň z příjmu fyzických osob.

Hypoteční úvěry Měnová politika Realitní trh čtení na 2 minuty

Investice do nemovitostí budou i nadále výhodné za jediné podmínky, a sice že jejich cena bude stoupat rychlejším tempem, než průměrná úroková míra na hypotéce. Zvednutím sazeb ČNB zesiluje tlak na výhodnost této investice. Kdy a jak může dojít ke splasknutí bubliny na nemovitostním trhu?

Hypoteční úvěry Měnová politika Realitní trh čtení na 2 minuty

Vyšší úrokové sazby mají bezprostřední vliv na výši úroku, za nějž banky půjčují lidem peníze. To se týká jak spotřebních, tak hlavně hypotéčních úvěrů. Jelikož se hypotéky uzavírají na větší částky a na mnoho let, bude mít i nepatrný nárůst dopad na dlužníky. Zvýšené sazby pak následně mohou ovlivnit cenu nemovitostí.

Investice Realitní trh čtení na 2 minuty

V předchozím díle jsme si rozebrali situaci ve Francii. Evropská unie se netají tím, že tuto reformu rozšíří do všech států EU. Jediné, o čem se bude diskutovat, je rychlost zavedení změn. Proto byste se již dnes měli zajímat, jestli náhodou nevlastníte byt či nemovitost, kterou lze označit za energetický cedník.

Investice Realitní trh přečtete do minuty

Před několika lety se zavedení energetických štítků zdálo jako dobrá věc. Kupující mohl zjistit, jak si energeticky stojí danná nemovitost. Štítky ovšem nebudou mít jen tuto roli, Evropská unie totiž vyhlásila boj proti „energetickým cedníkům“.

Praktické

Populární na Dům financí

CMP