Bydlení a úvěry

Realitní trh čtení na 2 minuty

Zvedání úrokových sazeb má velký dopad na realitní trh. Míra úrokových sazeb totiž ovlivňuje hypotéky. Čím větší je úroková sazba na hypotékách, tím měně jsou hypotéky dostupné. Americký Fed zvedá své sazby již několikátý měsíc za sebou s cílem zvýšit v USA nezaměstnanost a inflaci. To se zatím nedaří, avšak dopady se začínají projevovat na trhu s realitami.

Hypoteční úvěry Měnová politika čtení na 2 minuty

Ceny nemovitostí budou nyní pod drobnohledem všech investorů. Jelikož žijeme v propojeném a globálním světě, bude i jejich vývoj u nás kopírovat ten světový, a to zejména evropský. Krize začala v Číně, nyní se pomalu rozvíjí i v USA. Evropa se na výraznější zlevnění nemovitostí teprve chystá, protože ECB začala utahovat šrouby měnové politiky nejpozději.

Hypoteční úvěry Měnová politika čtení na 2 minuty

Jedním ze znaků globálního světa je, že před krizí se lze jen velmi těžko schovat. Jde o jedno z velkých ponaučení, která vyplynula z koronavirové krize. Covid byl skutečnou planetární krizí a ukázal, nakolik je dnešní svět „globální vesnicí,“ která je čím dál víc ovládaná stejnými trendy. Tuto skutečnost již nyní zřetelně pozorujeme na světových trzích.

Hypoteční úvěry Investice Měnová politika přečtete do minuty

Analytici z americké investiční banky Goldman Sachs změnili svoji aktuální předpověď kurzu mezi dolarem a eurem. Ten měl být původně na úrovni 0,97 eura za dolar. Nyní v Goldman Sachs očekávají další oslabení eura k hranici 0,94. Přestože se evropské měně v poslední době znovu daří být s dolarem na paritě, analytici očekávají propad. Proč?

Hypoteční úvěry čtení na 3 minuty

Insolvenční správkyně Sberbank CZ JUDr. Jiřina Lužová dnes podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia Sberbank CZ v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní cena činí 41053000000 korun. V případě úspěšného vypořádání prodeje v první polovině příštího roku předpokládáme, že dojde k vypořádání věřitelů formou částečného rozvrhu v druhé polovině roku 2023.

Domácnost Hypoteční úvěry přečtete do minuty

Pořízení vlastního bydlení je aktuálně pro hodně mladých lidí finančně nedostupné, neboť pozvolný růst úrokové sazby citelně prodražuje potencionální měsíční splátku hypotéky, takže už to finančně nevychází. Řešením je nájemní bydlení, které má ale taky své výhody.

Investice Realitní trh čtení na 2 minuty

O bublině na realitním trhu se mluví dlouhodobě, upozorňují na ni různé statistiky i experti. Realita je ovšem taková, že ceny nemovitostí pořád rostou a zastavit je nepomohlo jak zrušení daně z nabytí, tak ani období ekonomické nejistoty spjaté s covidem a válkou na Ukrajině. Nyní je však situace trochu jiná.

Měnová politika Realitní trh Spoření čtení na 2 minuty

Už jsme si vysvětlili, že česká inflace dosáhla v květnu 16 % a že bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání v současném složení hodlá skokově zvednout sazby. Avšak i toto zvýšení inflaci do konce roku rozhodně nezastaví. Abychom ji porazili, museli bychom radikálně zvedat sazby o 100 či více bazických bodů každý měsíc. To však nový guvernér dělat nehodlá.

Daně Realitní trh čtení na 2 minuty

Daňoví poplatníci s příjmem z nájmu a z ostatních daňových příjmů vyplňují současně se čtyřstránkovým daňovým přiznání i přílohu číslo dva daňového přiznání.

Hypoteční úvěry Investice Realitní trh přečtete do minuty

Investice do nemovitosti je v Česku jednou z nejoblíbenějších. Splňuje konzervativní charakter, protože je hmatatelná a ze své podstaty dlouhodobějšího rázu. Nákup nemovitosti trvá několik týdnů a vyplatí se držet minimálně dva roky.

Daně Realitní trh přečtete do minuty

Při nesplnění zákonných podmínek pro daňové osvobození při prodeji nemovitosti podléhá daňový základ z této obchodní transakce dani z příjmu. Za rok 2021 může zdanění činit dokonce 23 %.

Praktické

Populární na Dům financí

CMP