Bydlení a úvěry

Domácnost Poradna Realitní trh čtení na 2 minuty

Roman: Koupili jsme si s přítelkyní malý byt, prodávající nechtěl využít služeb realitky, že tak ušetříme. Za jak dlouho v průměru dochází k přepsání bytu? Chceme ho mít napsaný na sebe co nejdříve, abychom měli jistotu.

Daně Hypoteční úvěry čtení na 2 minuty

Pro odpočet hypotéky platí dva maximální limity, 150000 Kč a 300000 Kč, záleží na datu řešení vlastní bytové potřeby. Občané s nadstandardními příjmy splácející vysokou hypotéku dosáhnou na daňovou úsporu ve výši 23 % z daňového základu.

Investice Měnová politika Realitní trh čtení na 2 minuty

Česká republika začala jako jeden z prvních států ekonomicky vyspělých utahovat měnovou politikou. Celý proces začal v polovině roku 2021. Za rok dosáhly sazby 7 % a od té doby zůstaly na nezměněné výši až do teď. Sazby jsou nejvýše od roku 2000. Všichni očekávali, že zvýšení sazeb způsobí propíchnutí bubliny na českém nemovitostním trhu. Růst cen se zastavil, ale k výraznému poklesu nedošlo.

Daně Hypoteční úvěry přečtete do minuty

Zájemci o pořízení další nemovitosti za účelem jejího pronájmu samozřejmě mohou čerpat alespoň na část ceny dané nemovitosti hypotéku. Mohou si v těchto případech nějak snížit roční daňový základ?

Měnová politika Realitní trh čtení na 2 minuty

Červnové zasedání Fedu nebylo překvapením. Většina očekávala, že Fed udělá přestávku ve zvyšování sazeb, což se také stalo. Dočkali jsme se však jiného překvapení. Jerome Powell zveřejnil ekonomický výhled na následující měsíce, který je velmi jestřábí. Nelze očekávat žádné brzké uvolnění měnových podmínek.

Hypoteční úvěry Měnová politika Realitní trh čtení na 2 minuty

Pokles cen nemovitostí je způsoben především měnovou politikou ČNB. Avšak to není jediný faktor, který ovlivňuje ceny nemovitostí. Majitelé nemovitostí a realitní kanceláře se nás snaží přesvědčit, že jakmile skončí přísná měnová politika, ceny nemovitostí začnou znovu stoupat. Tyto předpovědi jsou ale spíše odhady a závisí, na kterou strany barikády se na realitním trhu stavíme.

Hypoteční úvěry Měnová politika Realitní trh čtení na 2 minuty

Ceny nemovitostí pomalu klesají. Někde je pokles cen nepatrný, jinde ceny klesají rychle. Hlavním důvodem pro růst ceny nemovitostí byly vysoké úrokové sazby. Podle Hypoindexu nyní průměrná sazba hypotéky dosahuje 6,32 %. Před dvěma roky to bylo jen 2,41 %. Je logické, že zájem o hypotéky opadl. Pro velkou část populace se staly nedostupné.

Hypoteční úvěry Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Banka Credit Suisse byla převedena pod křídla svého švýcarského konkurenta UBS velmi rychle a diskrétně. A přestala se tak obchodovat na burze. UBS vyhlásila, že 17 miliard dluhopisů vydaných Credit Suisse prostě nezaplatí. Tím porušila tradiční hierarchii věřitelů, kdy majitelé dluhopisů mají přednost před akcionáři.

Daně Hypoteční úvěry čtení na 2 minuty

Při splnění zákonných podmínek snižují zaplacené úroky z hypotéky během roku 2022 roční daňovou povinnost. Lidem s velmi vysokými příjmy přitom nejvíce. Maximální částka daňového odpočtu se liší v závislosti na tom, kdy došlo k řešení vlastní bytové potřeby.

Investice Realitní trh čtení na 2 minuty

Ceny nemovitostí jsou významně závislé hlavně na měnové politice ČNB. Výše úrokové sazby má přímý vliv na výši úroku hypoték. V Česku máme hlavní sazbu na úrovni 7 % od 23. června 2022. Cyklus utahování sazeb skončil s příchode nového guvernéra Michla, který zvolil stabilitu místo dalšího zvedání sazeb. I tak byl dopad na hypotéční úvěry obrovský.

Hypoteční úvěry Realitní trh Úvěry a půjčky čtení na 3 minuty

Většina lidí v Česku chce bydlet ve vlastní nemovitosti. Bez hypotéky se přitom obejde málokdo. Správně nastavená hypotéka, kdy pořizovaná nemovitost i měsíční splátky odpovídají rodinné finanční situaci, je dobrým dluhem. Stejně jako je potřeba pečlivě hledat vysněnou nemovitost, tak je vhodné dlouhodobé rodinné zadlužení, kterým splácení hypotéky je, dobře naplánovat. Připravovaná novela zákona o spotřebitelském úvěru počítá s vyššími náklady při předčasném splacení hypotéky.

Praktické

Populární na Dům financí