Podnikání

Daně Zaměstnání přečtete do minuty

Daňoví poplatníci, kteří mají povinnost odevzdat daňové přiznání, musí svoji zákonnou povinnost splnit v zákonném termínu. Jak se liší termín pro odevzdání papírové verze, využití elektronického podání nebo v případě využití služeb daňového poradce?

Daně Penze Zaměstnání přečtete do minuty

Když je vypočtená roční daň z příjmu nižší než uplatňované roční daňové zvýhodnění na děti, tak se neplatí nic na dani z příjmu a ještě náleží od státu daňový bonus. Roční daňový bonus však nemohou obdržet všichni daňoví poplatníci.

Daně Zaměstnání přečtete do minuty

Všechny nezdanitelné položky, mezi které patří i vklady na smlouvu o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření, se uplatňují až za celý rok 2022. Ani zaměstnanci si nemohli snižovat daňového povinnost během roku.

Daně přečtete do minuty

Zatímco zaměstnanci uplatňují daňové zvýhodnění již při výpočtu měsíční čisté mzdy, tak OSVČ vždy až za celý rok v daňovém přiznání. Daňové zvýhodnění přitom náleží v plné výši, i když je samostatná výdělečná činnost vykonávána pouze po část roku.

Pojištění přečtete do minuty

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno sociální pojištění, ani nulový zisk není důvodem pro osvobození od platby sociálního pojištění. Při vedlejší činnosti se však někdy sociální pojištění platit nemusí.

Pojištění přečtete do minuty

Ilona: Jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a chci začít k tomu podnikat. Zisk budu mít malý. Prý je nějaký limit pro neplacení pojistného. Jak to prosím je?

Daně Zaměstnání přečtete do minuty

Pokud je vypočtená daň z příjmu nižší než daňové zvýhodnění, tak zaměstnanec neplatí nic na dani z příjmu, a ještě peníze od státu formou daňového bonusu dostane. I při nadprůměrné mzdě.

Pojištění přečtete do minuty

I osoby samostatně výdělečně činné mohou mít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti. Pokud je hrubá odměna nižší než minimální mzda, tak je potřeba doručit mzdové účetní prohlášení, aby se zdravotní pojištění neplatilo z minima.

přečtete do minuty

Někteří absolventi zahájí po úspěšném ukončení studia samostatnou výdělečnou činnost. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti je nutné počítat s povinnými měsíčními platbami na pojistném.

Investice Osobnosti čtení na 2 minuty

Známý investor Ray Dalio v rozhovoru pro stanici Yahoo Finance upozornil na současný problém měnového rizika. Americký dolar nemusí zůstat první zahraniční devizou. Současná doba otvírá nové možnosti, když ne rovnou pro sesazení amerického dolaru z trůnu, tak minimálně pro vytvoření silné konkurence.

Daně přečtete do minuty

Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností většinou zálohy na dani z příjmu fyzických osob neplatí. Kterým podnikajícím zaměstnancům však vzniká povinnost platit zálohy na dani z příjmu?

Praktické

Populární na Dům financí