Dávky a důchody

Daně Školkovné přečtete do minuty

Za rok 2022 je možné si snížit přímo o vypočtenou daň z příjmu až o 16200 Kč na každé dítě, které chodilo do školky. Částka školkovného se v jednotlivých školkách liší. Vždy je však nutné k daňovému přiznání nárok na školkovné doložit příslušným potvrzením.

Penze Sociální dávky přečtete do minuty

Náhradní doby pojištění jsou velmi důležité pro splnění základní podmínky pro přiznání státního důchodu i pro jeho měsíční výši. Mezi náhradní doby pojištění přitom patří i evidence na úřadu práce. Pouze však v zákonném rozsahu.

Penze Právo přečtete do minuty

Někteří žadatelé o důchod nemají úplně jasno, kdy mohou jít do předčasného důchodu a kdy mohou jít do předdůchodu. Stát vyplácí pouze předčasný důchod, předdůchod se čerpá z vlastních úspor.

Penze Právo přečtete do minuty

Bez využití vyloučených dob pojištění by byla průměrná hrubá mzda za odpracované roky nižší, protože by se rozpočítala i za dny, kdy neplynul žádný příjem a přitom se jedná o legislativou chráněné období.

Penze Právo přečtete do minuty

Výši státního důchodu ovlivňují nejenom rozhodné příjmy, ze kterých se vypočítal osobní vyměřovací základ, ale také získaná doba pojištění. Bez minimální doby pojištění není dokonce státní starobní důchod vůbec přiznán.

Penze Zaměstnání přečtete do minuty

Pro výpočet starobního důchodu je nutné znát osobní vyměřovací základ. Ne všechny příjmy přitom zvyšují osobní vyměřovací základ. Jak se vypočítá osobní vyměřovací základ?

Daně Pojištění přečtete do minuty

Všechny daňové formuláře je nutné odevzdat včas, jinak hrozí sankce. Např. zdravotní pojišťovny mohou za neodevzdání přehledu udělit pokutu až 50000 Kč. Samozřejmě se udělenou pokutou nezastavuje povinnost platit pojistné.

Daně Pojištění přečtete do minuty

Za rok 2022 musí včas vyplnit a odevzdat přehled všechny OSVČ, které alespoň po část loňského roku vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost. Dodržet termín musí i OSVČ, kterým nevzniká povinnost platit za rok 2022 sociální pojištění.

Daně Pojištění přečtete do minuty

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2022 je nutné zdravotní pojišťovně doručit přehled. Do kdy?

Koronavirus Měnová politika čtení na 2 minuty

Hlavní stratég BlackRocku pro Francii Henri Chabadel poskytl zajímavý rozhovor pro YouTube kanál Boursorama, ve kterém vylíčil hlavní ekonomická a investiční témata pro rok 2023. Jak se vyvine inflace a bude letošek dobrý pro investování?

Daně Pojištění Zaměstnání čtení na 2 minuty

I při práci na dohodu o provedení práce musí být dodržena minimální měsíční mzda. Při nižší měsíční odměně je však zdanění nižší než při práci na klasickou pracovní smlouvu.

Praktické

Populární na Dům financí