Dávky a důchody

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Alois: Psychicky mě práce nesmírně vyčerpává, takže musím změnit svůj plán a nebudu pracovat do normálního důchodu. Přemýšlím, jestli jít do předčasného důchodu nebo do předdůchodu. Do normálního důchodu mi chybí necelé dva roky.

Penze Právo čtení na 2 minuty

Řada občanů si požádala před účinností legislativních změn o předčasný důchod bez výplaty. Při podání žádosti o předčasný důchod bez výplaty do konce září se důchod vypočítal dle tehdejších pravidel. Tento postup byl výhodný zejména pro lidi, kteří ještě nevěděli, zdali budou pracovat až do řádného důchodového věku a tímto postupem si zajistili nižší krácení důchodu při případném odchodu do předčasného důchodu.

Penze Pojištění Poradna přečtete do minuty

Zdeňka: Do důchodu mi chybí pět let. Aktuálně jsem zaměstnaná, mám téměř průměrnou mzdu, v minulosti jsem však několik let podnikala a bohužel se mi příliš nedařilo a platila jsem pouze minimální odvody. Můžu toto období nějak nahradit, abych měla vyšší důchod?

Penze Právo čtení na 2 minuty

V posledních letech proběhlo několik důchodových valorizací. Mimo pravidelnou lednovou valorizaci proběhly i mimořádné valorizace, měsíční částka státních důchodů se vzhledem k vysoké inflaci zvyšovala i během roku. Při odchodu do předčasného důchodu od října loňského roku je nutné počítat s omezenou valorizací.

Penze čtení na 2 minuty

Ve výši starobních důchodů jsou značně nižší rozdíly, než jsou ve výši mezd, neboť princip solidarity hraje při výpočtu starobního důchodu výraznou roli. Přes 81 % starobních důchodců tak mělo ke konci roku 2023 měsíční starobní důchod v rozmezí 16000 Kč až 26000 Kč. Jak se liší částky starobních důchodů?

Penze Právo přečtete do minuty

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením předčasného důchodu. Jakmile předčasný důchodce dosáhne řádného důchodového věku, tak se mu měsíční částka předčasného důchodu nezvýší. Jedinou možností pro zvýšení předčasného důchodu je práce a odvod sociálního pojištění.

Pojištění Poradna Zaměstnání přečtete do minuty

Ondřej: Podnikám a platím měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Nyní mám možnost nižšího přivýdělku na hodně zkrácený úvazek, kdy mzda bude cca pouze 14000 Kč. Vím, že i zaměstnanci musí platit nějaké minimální zdravotní pojištění. Existuje nějaká možnost, že bych napsal prohlášení nebo nějaký dokument, abych měl ze zaměstnání normální výpočet, když už platím zdravotní pojištění jako podnikatel?

Invalidita Penze Poradna Zaměstnání čtení na 2 minuty

Štěpán: Před necelým půl rokem mi byl přiznán invalidní důchod prvního stupně, nyní jsem našel práci, kterou zvládnu. Budu pracovat na zkrácený úvazek s hrubou mzdou cca 20000 Kč. Budu mít nějaké úlevy jako invalidní důchodce? Budu muset platit pojistné nebo jenom daň z příjmu?

Penze Poradna Právo čtení na 2 minuty

Eva: Aktuálně mám již nárok na předčasný důchod, ale chtěla jsem pracovat až do řádného důchodového věku, který dosáhnu za dva roky. Na našem oddělení se bude propouštět, možná se to dotkne mě, protože jsem v předdůchodovém věku. Jaká pravidla platí pro nárok na odstupné, když už mám nárok na důchod?

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Dušan: V posledních dvou letech mám vyšší příjmy, než jsem měl v předcházejících letech. Zaměstnavatel je se mnou spokojený a dává mi odměny. V červnu budu mít důchodový věk. Chtěl jsem se zeptat, jaké mám pracovní možnosti s ohledem na důchod? Jak mi aktuální příjmy zvýší důchod?

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Ludmila: V posledních čtyřech letech pracuji na dva zkrácené úvazky současně, odpracuji tedy podstatně více hodin, než odpracují zaměstnanci pracující pouze pro jednoho zaměstnavatele na plný úvazek. Jak to budu mít s důchodem, do kterého mám odejít za pět let? Budu alespoň trochu zvýhodněna, když pracuji pro dva zaměstnavatele?

Praktické

Populární na Dům financí