Dávky a důchody

Mateřská Pojištění přečtete do minuty

I nezaměstnané maminky mohou následně pobírat mateřskou (peněžitý příspěvek v mateřství), podmínkou je nástup na mateřskou v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání.

Penze Pojištění přečtete do minuty

Při dosažení důchodového věku není automaticky přiznán starobní důchod. Žadatel musí získat i alespoň minimální dobu pojištění, která v letošním roce činí 35 let. Jak se počítá do doby pojištění evidence na úřadu práce?

Pojištění přečtete do minuty

Za všechny své pojištěnce musí zdravotní pojišťovny obdržet zdravotní pojištění. Za státní pojištěnce přitom platí zdravotní pojištění stát. Nezaměstnaní by měli být vždy evidování na úřadu práce.

Pojištění Sociální dávky čtení na 2 minuty

Občané v evidenci na úřadu práce nepobírají všichni stejně vysokou podporu v nezaměstnanosti. Částka podpory v nezaměstnanosti totiž závisí na předchozích rozhodných příjmech.

Pojištění Zaměstnání přečtete do minuty

Během trvání výpovědní lhůty jsou zaměstnanci nemocensky pojištěni stejně jako před obdržením výpovědi. Vzniká tedy nárok na nemocenské dávky a toto odpracované období se jim hodnotí pro důchodové účely. Jak je to po skončení zaměstnání?

Penze přečtete do minuty

Monika: S manželem jsme spolu byli v manželství téměř 30 let a vychovali jsme spolu tři děti. Před dvěma roky jsme se rozvedli. Mám nárok na vdovský důchod po bývalém manželovi?

Pojištění přečtete do minuty

I osoby samostatně výdělečně činné mohou mít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti. Pokud je hrubá odměna nižší než minimální mzda, tak je potřeba doručit mzdové účetní prohlášení, aby se zdravotní pojištění neplatilo z minima.

Penze přečtete do minuty

Někteří občané chtějí nejdříve pracovat déle a o důchod si požádat později a následně své stanovisko přehodnotí a požadují zpětné doplacení důchodu. Jaká platí v takových případech pravidla?

Penze přečtete do minuty

Zatímco přídavky na děti jsou u starších dětí vyšší, tak u sirotčího důchodu to neplatí. Jak se vypočítává sirotčí důchod? Na čem závisí jeho měsíční výše?

Penze přečtete do minuty

Měsíční částka vdovského (vdoveckého) důchodu závisí pouze na tom, jak vysoký starobní nebo invalidní důchod zemřelý manžel (manželka) pobíral (pobírala) nebo na jak vysoký důchod měl (měla) nárok. Jak je tedy vdovský (vdovecký) důchod vysoký?

Penze přečtete do minuty

Měsíční částka starobního důchodu není navázána na růst minimální mzdy. Starobní důchod může být značně nižší než minimální mzda. Je nějak stanoven minimální důchod?

Praktické

Populární na Dům financí

CMP