Ekonomika

Investice přečtete do minuty

Nejenom dění ve Francii, ale i v USA nám připomíná prolnutí politiky a finančního světa. Pro světové trhy jsou různé krize a nečekané události zdrojem zvýšené volatility. Právě během vysoké volatility lze na trzích velmi rychle zbohatnout, nebo samozřejmě přijít o větší část úspor. Útok na Donalda Trumpa bude jistě takovou příležitostí.

Měnová politika čtení na 2 minuty

Po delší době máme makroekonomický údaj, který potěšil české občany a politiky. Inflace v červnu poprvé dosáhla meziročně úrovně 2 %, což je dlouhodobý inflační cíl ČNB. Tento výsledek nikdo nečekal. Analytici z ČNB předpokládali, že červnová inflace bude na úrovni 2,4 %. Čím byl tento výsledek způsoben?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Společnost BlackRock není třeba dlouze představovat. Henri Chabadel, který je zodpovědný za investice této firmy pro Francii, se podělil o svůj výhled na druhou polovinu roku 2024 na YouTube kanálu Boursorama. Jak tedy největší investiční skupina vidí druhou polovinu roku?

Kryptoměny čtení na 2 minuty

Když se podíváme s odstupem na ceny bitcoinu od začátku roku, budeme překvapeni. Cena bitcoinu od prvního ledna posílila o 39 %. To je mnohem lepší výkon než nejhodnotnější firma na světě. Microsoft k dnešnímu dni posílil jen o 18,8 %. Bitcoin však nestačil na premianta roku 2024, akcie společnosti Nvidia, která od začátku roku přidala neuvěřitelných 149 %. Co stálo za růstem bitcoinu a jaké jsou jeho vyhlídky na zbytek roku?

Měnová politika čtení na 2 minuty

V pátek nás čeká poslední zasedání ČNB před letními prázdninami. Po několik zasedání bylo vždy dopředu jasné, co ČNB udělá. Nyní však po delší době vyvstává otázka, zda další snížení bude o 25 bazických bodů, nebo znovu o 50 bazických bodů, jak tomu bylo doposud. Pro ČNB je hlavním problémem rozhodování ostatních centrálních bank.

čtení na 2 minuty

Schodky státních rozpočtů jsou chronickým problémem západních společností. I když si to nechceme často připustit, státní dluh není nic jiného než budoucí daně. Schodky veřejných financí se jednou budou muset zaplatit. Zpřísnění měnové politiky ve světě tento problém velmi rychle akcelerovalo. Které státy se budou muset bezprostředně ozdravit své veřejné finance?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

I v červnu zůstanou americké úrokové sazby beze změny. Americký Fed se na tom shodl na svém zasedání 12. června. Toto zasedání bylo velmi sledované, protože jsme se dozvěděli ekonomický výhled na konec roku 2024. Jak moc se změnily tyto prognózy od posledního zveřejnění?

Měnová politika čtení na 2 minuty

Na svém čtvrtečním zasedání se ECB rozhodla po deseti měsících udělat první ústupek a rozvolnit svou měnovou politiku. ECB snížila podle očekávání své sazby o 25 bazických bodů. Nyní základní úroková sazba dosahuje 4,25 %. ECB se zachovala přesně podle očekávání. Stejně tak dopadl i proslov Christine Lagardeové. Podle očekávání jsme se nedozvěděli nic konkrétního.

Investice čtení na 2 minuty

Na začátku dubna se cena ropy Brent pohybovala na symbolické hranici 90 dolarů za barel. Pro motoristy to vypadalo s letní sezónou velmi špatně. Avšak na začátku června přišlo milé překvapení v podobě propadu ceny ropy na světových trzích. Po nedělním zasedání OPECu se cena ropy dostala na 77 dolarů za barel, což je prakticky stejná cena jako na začátku roku 2024.

Investice přečtete do minuty

Ratingová agentura S&P přehodnotila úvěrové schopnosti francouzského státu a snížila jeho hodnocení z AA na AA-. Tento krok byl zcela logický poté, co francouzský deficit státních financí dosáhl 5,5 % za rok 2023. Pro Francii je to velmi nepříjemná situace, protože snížení hodnocení automaticky zvýší náklady na půjčování.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Většina investorů bedlivě sleduje ekonomické rubriky. Jedním ze základních problémů investora je protichůdnost názorů. Na každý názor můžeme najít více či méně kvalitní protiargumenty. Nemožnost najít konsenzus je ještě více patrná, pokud se týká různých výhledů a prognóz budoucího vývoje trhu nebo konkrétního finančního aktiva. Vždy můžeme najít jak pozitivní, tak i negativní názor. Jak to vidí analytici z UBS Global Research?

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí