Ekonomika

Investice Politika přečtete do minuty

Mnoho se spekulovalo nad různými dopady koronaviru, avšak jeden z nich zůstával ve stínu. Přirozeně se očekávalo, že si lidé během zákazu vycházení a práci z domova najdou čas na zvýšení porodnosti v Evropě. Bohužel se tak nestalo, jak ukazují čísla z Francie.

Penze přečtete do minuty

Průměrný důchod na Slovensku v posledních letech stoupal a v letošním roce je vyšší o více než 100 euro než v roce 2014. V roce 2020 dosahoval průměrný slovenský důchod 43 % průměrné hrubé mzdy.

Ekologie Investice čtení na 2 minuty

Velké společnosti kótované na světových trzích nyní dostávají všechna hodnocení ESG. Zkratka ESG velmi dobře vyjadřuje hlavní podstatu a program zodpovědného investování. Tato tři písmena v angličtině představují životní prostředí, společnost a řízení. Společnost je nyní hodnocena nejen podle dosaženého zisku, ale i podle toho, jak respektuje hodnoty ESG.

Investice čtení na 2 minuty

Akciové trhy od začátku roku zažívají strmý růst. Prakticky bez oddechu došla většina světových burz na svá historická maxima. Množství odborníků věští přinejmenším korekci nebo dokonce burzovní krach. Vývoj světových trhů v červenci naznačil, že se můžeme dočkat i několika procentních propadů za jeden den. Jak se tedy na toto období připravit?

Investice přečtete do minuty

Předražené nejsou jen nemovitosti, ale také většina akcií. Aktéři na světových trzích si to často uvědomují, proto jsme svědky náhlých výprodejů jako například v pondělí 19. července, kdy většina evropských akciových trhů odepisovala přes 2,5 %. To však nemusí trvat dlouho. Jaké události by cenu akcií srovnaly?

Nakupování přečtete do minuty

Ceny zboží a služeb se v jednotlivých členských zemích Evropské unie značně liší, v roce 2020 byly ceny spotřebního zboží a služeb nejvyšší v Dánsku, Irsku a Lucembursku.

Investice čtení na 2 minuty

Většina světových burz se nachází na svých maximálních hodnotách. Zároveň ještě nemůžeme říct, že by velké ekonomiky stály na vlastních nohou. Ve většině zemí stále dobíhá státní pomoc a různé daňové úlevy. Vzhledem k tomu, že nikdo netuší, jak to bude s koronavirem na podzim, nabízí se otázka, proč jsou akcie tak drahé?

Penze přečtete do minuty

Vzhledem ke konstrukci výpočtu starobního důchodu se státní starobní důchody liší méně než mzdy. Přiznaný starobní důchod se každoročně zvyšuje díky valorizaci. Podívejme se, jak šel čas s průměrným důchodem.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Po 18 letech Evropská centrální banka předefinovala svou monetární politiku. Kdo by čekal, že se snad blíží konec nízkých úrokových sazeb, škaredě by se spletl. Změna se týká inflačního cíle, jak podrobně vysvětlil guvernér Francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau 9. června na kanálu Boursorama.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

V prvním díle jsme si ukázali, že Japonsko by podle tamní centrální banky měl čekat silný hospodářský růst, a sice 4% v letošním roce 2021 a 9% v následujícím. Jaká bude strategie banky? Jak chce Japonsko snižovat své obrovské zadlužení?

Investice Koronavirus čtení na 2 minuty

Japonsko leží většinou mimo zájem ekonomických mainstreamových novin, a to i přesto, že zůstává nadále třetí největší ekonomikou za USA a Čínou. O Japonsku se bude hodně mluvit s nadcházejícími olympijskými hrami. Dočká se tato země konečně ekonomického impulzu, který ji probudí z její stagnace?

Praktické

Populární na Dům financí