Ekonomika

Koronavirus Měnová politika přečtete do minuty

Málokdo čekal, že by Evropská centrální banka změnila svou měnovou politiku a zvedla například úrokové sazby. Spíše se čekalo, jestli se naznačí nějaká možná změna v přístupu. Nestalo se tak a i v následujících třech měsících bude ECB nakupovat finanční aktiva za 80 miliard eur měsíčně.

Koronavirus Měnová politika čtení na 2 minuty

Americká centrální banka už dříve počítala s tím, že otevření ekonomiky v zemi po pandemii přinese inflaci způsobenou obrovským nárůstem poptávky za dobu, kdy byla většina aktivit omezena. Odhad Fedu byl správný, inflace nabrala na otáčkách.

Zaměstnání přečtete do minuty

Průměrnou a vyšší mzdu dostává méně než polovina zaměstnanců, neboť její výše je nadhodnocena mzdami nejlépe ohodnocených zaměstnanců. Jak se liší v Česku průměrná mzda a medián mezd?

Koronavirus Měnová politika čtení na 2 minuty

Známý investor Stanley Druckenmiller v rozhovoru pro americký televizní kanál CNBC prohlásil, že dolar překročil hranici, ze které není možné se vrátit. Důvěra v dolar je podlomena, což v dlouhodobém horizontu bude mít za následek zbavovaní se dolaru jako světové rezervní měny.

Ekologie Investice čtení na 2 minuty

Ropa Brent se na konci května přehoupla přes 70 dolarů za barel. Tato zpráva nepotěší řidiče, kteří plánují na dovolenou autem. Zvýšené náklady na dopravu prodraží prakticky všechno zboží. Díky tomu hrozí, že inflace nebude přechodná, ale trvalejší v řádu několika měsíců. Jaká bude cena ropy v následujících měsících?

čtení na 2 minuty

V dubnu dosahovala míra nezaměstnanosti v členských zemích Evropské unie 7,3 %. Oproti dubnu loňského roku je tedy nezaměstnanost vyšší o 0,6 %. Nejnižší míra nezaměstnanosti je v Polsku, v Česku a v Nizozemí.

Cestování Měnová politika čtení na 2 minuty

Přestože naše země patří k nejzasaženějším koronavirovou pandemií, česká koruna vytrvale posiluje. Ta se 25. května dostala na hranici 25,4 Kč za jedno euro. Lze předpokládat, že se nadále bude pohybovat okolo hodnoty 25,5 Kč za euro.

Koronavirus Měnová politika čtení na 2 minuty

Po francouzských ekonomech, kteří vyzývali Evropskou centrální banku, aby smazala dluhy států, přichází tentokrát s návrhem na smazání dluhů soukromých firem sám francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Aby se zabránilo vlně bankrotů, stát by podle něj neměl vymáhat po firmách půjčené peníze.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Díky masivním intervencím ze strany Evropské centrální banky se většina dluhopisů evropských zemí držela velmi nízko a mnohé státy si půjčovaly dokonce na záporný úrok. Zlepšení situace okolo koronaviru by mělo vést k tomu, že se měnová politika bude vracet k normálu. Jsme toho ale opravdu svědky?

Investice čtení na 2 minuty

Zatímco akciové trhy jsou stále více či méně na svých maximálních hodnotách, kryptoměny mají za sebou první velký propad od začátku roku. Zprávy o rostoucí inflaci nás nutí k zamyšlení, kam investovat, máme-li něco naspořeno, protože peníze na účtu pomalu ztrácejí svou hodnotu.

Daně Koronavirus přečtete do minuty

Cenové podbízení na trhu patří k největším problémům současného světa. Velké nadnárodní korporace, ale nejen ty, využívají možnosti zřídit si sídlo ve státě, ve kterém se platí menší daně, než v tom, kde provozují své podnikání. Tento systém způsobuje především vysoké ztráty na výběru daní, přestože vše zůstává dokonale legální.

Praktické

Populární na Dům financí