Ekonomika

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

ČNB zvedla nedávno skokově sazby o 0,75 %. To vzbudilo nevoli u dnes již odstupující ministryně financí Aleny Schillerové, která poukázala na to, že vyspělé země mají úrokovou sazbu zápornou. Takovým státem je Švýcarsko, kde činí -0,75 %. Je toto srovnání oprávněné?

Investice Koronavirus čtení na 2 minuty

Pokud nastane pátý supercyklus, bude to v důsledku masivních investic do zelené ekonomiky. Ceny komodit, a to především ropy a mědi, včetně energií neustále rostou. Zajímavé ovšem je, že tento růst doprovází propad cen zemědělských komodit. Jak je to možné?

Investice Koronavirus čtení na 2 minuty

Historie ekonomického vývoje ve 20. století ukázala, že nový supercyklus začíná vždy plánem masivního investováním. Ten čtvrtý, a zatím poslední, začal ve století současném. Jak k němu došlo?

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Posledních deset let jsou centrální banky hlavními hráči ekonomického dění. Jakkoliv to není dobře, je to zkrátka tak. Většina centrálních bank vyspělých ekonomik postupuje více či méně v souladu s americkým FEDem, i přesto však existují jemné rozdíly. Zkusme si načrtnout, jak svoji roli plní Švýcarská centrální banka.

Investice Koronavirus přečtete do minuty

V prvním díle jsme si připomněli různé faktory růstu cen energií a následně si vysvětlili, co je to supercyklus v ekonomice. Nyní se podíváme na důvody možného nového supercyklu na komoditách a připomeneme si jejich historii ve 20. století.

Investice Koronavirus přečtete do minuty

Neustále stoupající ceny ropy, elektrické energie a zemního plynu nás nutí k zamyšlení, zda jde pouze o přechodný jev, z velké části vázaný na celosvětový lockdown, nebo energie vstoupily do nového supercyklu. Co všechno ovlivňuje ceny energií?

přečtete do minuty

V srpnu činila nezaměstnanost za všechny členské země EU 6,8 %. Nejnižší míra nezaměstnanosti přitom byla v Česku (2,9 %) a nejvyšší ve Španělsku (14,0 %).

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Světové trhy si užívaly skoro osmiměsíčního nepřetržitého růstu. V září se však na burzovním nebi objevily první mráčky. Boj s inflací, nutnost zvýšit úrokové sazby mnohem dříve a možný krach společnosti Evergrande uvrhly trhy do nejistoty. Do konce roku si tak užijeme zvýšené volatility.

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Bylo to trochu překvapením, že namísto očekávaného 0,5 % se členové bankovní rady rozhodli zvýšit úrokové sazby hned o 0,75 %. Celková základní úroková sazba tak bude 1,5 %. Přestože jde o skokové zvýšení, v absolutní hladině se nejedná o nečekaně velký úrok.

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Americký FED na poslední tiskové konferenci oznámil, že zamýšlí úrokové sazby zvednout o rok dříve, než původně zamýšlel, mělo by se tak stát již příští rok. Přestože nevíme, jestli k tomu skutečně dojde, jiné státy už úrokové sazby zvedly: Norsko, Island, Maďarsko nebo Česká republika.

Investice Realitní trh čtení na 2 minuty

Potíže v pořadí druhého největšího developera na čínském trhu začaly plnit přední stránky světových novin. Společnost je extrémně zadlužená. Ve čtvrtek 23. září měla zaplatit 83,5 milionů dolarů jako úrok z 20 miliardové obligace, ten však podle všeho neuhradila. Od tohoto data se začíná odpočítávat lhůta 30 dní do doby, kdy bude Evergrande muset vyhlásit bankrot.

Praktické

Populární na Dům financí