Ekonomika

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Po tučném a investorsky velmi lehkém roce 2021, kdy prakticky všechny akcie rostly, se investoři ocitli tváří tvář medvědímu trhu. Nejedná se o jednodenní nebo vícedenní korekci akciových trhů, ale sestupnou tendenci, kdy nic neroste. Zasažené jsou nejenom akcie na burze, ale i reálná ekonomika, která při medvědím trhu vstupuje do recese a nezaměstnanost roste.

Zaměstnání přečtete do minuty

Měsíční minimální mzda v Česku činí v letošním roce 16200 Kč a nedosahuje ani poloviny průměrné hrubé mzdy. Jak vysoký je rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem mezd?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Česká národní banka na svém posledním zasedání pod vedením guvernéra Jiřího Rusnoka znovu zvedla úrokové sazby, které nyní dosahují rovných 7 %. Stouply tak o 125 bazických bodů. To bylo opět o trochu víc, než se čekalo. Odhady analytiků se pohybovaly v pásmu 75 až 100 bazických bodů.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Potvrzuje se staré burzovní pravidlo. Není dobré hrát nebo sázet proti centrálním bankám. Už od začátku roku bylo jasné, že Fed zvedne svoje sazby. Zvýšil je o rekordních 75 bazických bodů, kdy hlavní sazba dosáhla 1,5 %. Podle očekávání zareagovaly americké akciové trhy výprodejem.

Investice Stalo se čtení na 2 minuty

Nejenom akciový a dluhopisový trh jsou pod tlakem. Nervozitu na trzích odnášejí i kryptoměny v čele s nejznámější z nich bitcoinem. Jeho cena nejdříve klesla pod psychologickou hranici 20000 dolarů. Následně si bitcoin sáhl na své prozatímní dno 18000 dolarů a pak se odrazil nahoru. Jak dlouho bude trvat, než se vrátí na výsluní?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Člověk nemusí být kvalifikovaný ekonom, stačí chodit každodenně nakupovat či jezdit autem, abychom si uvědomili, že inflace roste. Podle prognózy ČNB měla v květnu dosáhnout 14,9 %, jenomže Český statistický úřad ohlásil, že byla ve skutečnosti 16 %. Tento výsledek předčil i ty nejčernější scénáře, které hovořily o 15,7 %

Měnová politika Realitní trh Spoření čtení na 2 minuty

Už jsme si vysvětlili, že česká inflace dosáhla v květnu 16 % a že bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání v současném složení hodlá skokově zvednout sazby. Avšak i toto zvýšení inflaci do konce roku rozhodně nezastaví. Abychom ji porazili, museli bychom radikálně zvedat sazby o 100 či více bazických bodů každý měsíc. To však nový guvernér dělat nehodlá.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Současná inflační krize má jedno specifikum. Valná část centrálních bankéřů a ekonomů se systematicky ve svých předpovědích mýlila. Jak je to možné? Pojďme si připomenout, jak se názory na inflaci vyvíjely a jaká je ve skutečnosti její příčina.

Investice Stalo se čtení na 2 minuty

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vyslyšela po delším naléhání americké a evropské politiky a slíbila v červenci a srpnu navýšit denní produkci ropy o 650000 barelů. To je o víc, než bylo původně v plánu. Hlavním motivem je snaha nahradit ruskou produkci.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Americký technologický index Nasdaq 100 klesl od začátku roku o 23 %. Nyní se zdá, že se pokles zastavil. Index uhájil bez problému hranici 12000 bodů. Mnoho akcií amerických firem se nyní prodává o desítky procent levněji než na začátku roku, jedná se například o společnosti Netflix, PayPal, Meta, Zoom, Nvidia nebo Starbucks. Je tedy čas vrátit se na burzu?

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Zásadní změna ekonomického klimatu vyvolává otázku, jak nejlépe připravit vlastní investice na těžkou dobu? Je tím palčivější, že nejenom akcie, ale i kryptoměny a zlato ztrácejí na své ceně. Ray Dalio se již v 80. letech pokusil najít řešení.

Praktické

Populární na Dům financí

CMP