Ekonomika

Hypoteční úvěry Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Banka Credit Suisse byla převedena pod křídla svého švýcarského konkurenta UBS velmi rychle a diskrétně. A přestala se tak obchodovat na burze. UBS vyhlásila, že 17 miliard dluhopisů vydaných Credit Suisse prostě nezaplatí. Tím porušila tradiční hierarchii věřitelů, kdy majitelé dluhopisů mají přednost před akcionáři.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Další díl seriálu o měnové politice se odehrál včera. Na dlouho očekávané zasedání amerického Fedu Jerome Powell oznámil, že Fed sazby zvedne o 25 bazických bodů. Tím pádem se úrokové sazby na americkém dolaru budou pohybovat mezi 4,75 – 5 %. Fed tedy jednal podle předem oznámených záměrů. A co dál?

Investice Měnová politika přečtete do minuty

Krize bankovního sektoru výrazně pomohla ceně zlata. Ta 20. března na chvíli překročila symbolickou hranici 2000 dolarů. Čím byl tento růst byl způsoben a jaké jsou vyhlídky zlata pro příští týdny?

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Akciové trhy nemají tento týden na růžích ustláno. Od pátku minulého týdne jsou akcie pod tlakem kvůli pádu americké banky SVB. Tamní autority hned přispěchaly s řešením, které trhy na chvíli uklidnilo. I přes ujištění francouzského ministra financí, že Evropě nic nehrozí, je však poté znovu zachvátila panika. Tentokrát kvůli švýcarské bance Credit Suisse

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Poslední týden je opravdu rušný. Po krachu banky SVB se do potíží dostala známá švýcarská banka Crédit Suisse. Problémy bankovního sektoru vytváří na centrální banky silný tlak, aby změnily svoji měnovou politiku. První na tahu byla evropská ECB. Christine Lagardová zůstala zatím ve svých plánech neochvějná.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Pád banky SVB znovu silně znejistěl akciové trhy. Problémy v bankovním sektoru berou finanční trhy velmi vážně, jelikož banky jsou srdcem současného finančního systému. Krach banky SVB vytvořil obrovský tlak na představitele Fedu, aby konečně zastavili další růst sazeb amerického dolaru.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Páteční seance amerických akciových trhů byla značně dynamická. Trhy reagovaly na zprávu o zastavení činnosti banky SVB americkým regulátorem bankovního trhu, které přišlo v průběhu obchodní seance. To je opravdu nezvyklé. Tak důležitý krok většinou bankovní regulátor dělá po nebo před obchodní seancí. A tato skutečnost ještě zvýšila obavy investorů.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Nositel Nobelovy ceny ve svém článku nazvaném „Přehodnocení stagflačního léta“ pro The New York Times, který vyšel v pondělí 6. března, přehodnocuje názor na recesi a „pádivou“ inflaci. Obavy z inflace a následné recese v USA jsou značně přehnané. Ekonomické perspektivy pro americkou ekonomiku byly zbytečně černé. Avšak to neznamená, že současný vývoj nemá žádné rizika.

Investice čtení na 2 minuty

Různé země mají různé metody pro stanovení inflace. V závislosti na použitých metodách také statistické úřady zveřejňují údaje o inflaci v různých časových intervalech. Tento týden jsme se dočkali čísel za únor z Francie a Španělska. Nejsledovanějším makroekonomickým údajem je samozřejmě inflace v USA. Ta však bude zveřejněná až 14. března.

Investice Měnová politika čtení na 2 minuty

Naše ČNB prakticky rezignovala na boj s inflací. Nové vedení, které převzalo kormidlo od Rusnoka, rozhodlo soustředit se na stabilitu sazeb. Od konce června 2022 tak máme úrokové sazby na 7 %. Současné vedení ČNB omlouvalo svoji nečinnost tvrzením, že inflace je tažena růstem cen energií a schodkem státního rozpočtu. Nad těmito dvěma faktory ČNB nemá moc.

Investice čtení na 2 minuty

Změny v portfoliu Berkshire Hathaway patří k nejsledovanějším na světě. Investoři se snaží vyčíst z kroků legendárního investora Warrena Buffetta jeho smýšlení o současné situaci na trzích. Každý krok tohoto investora je pečlivě sledován a má dopad na cenu akcií. To je jeden z důvodů, proč Buffett musí nakupovat nebo prodávat akcie postupně. Jaké tedy jsou aktuální změny v jeho portfoliu?

Praktické

Populární na Dům financí