Zaměstnání pouze na dohodu a daňový bonus

štítky Daně Zaměstnání čtení na 2 minuty | přečteno 555×

foto: Canva, ilustrační fotografie

Pracovat pouze na dohodu o provedení práce je pochopitelně možné, dokonce i v těchto případech je možné čerpat daňový bonus. Za jakých podmínek náleží daňový bonus při práci na dohodu o provedení práce?

Nárok na daňový bonus vzniká, jestliže vypočtená daň z příjmu je nižší než daňové zvýhodnění na děti. Měsíční částka daňového zvýhodnění na děti činí 1267 Kč na první dítě, 1860 Kč na druhé dítě a 2320 Kč na třetí a další dítě. Když je dítě držitelem průkazu ZTP/P, tak náleží daňové zvýhodnění na děti ve dvojnásobné výši.

I při práci na dohodu o provedení práce je možné čerpat daňové zvýhodnění na děti

Uplatnit daňové zvýhodnění na děti může pouze jeden z rodičů a podmínkou je podepsání prohlášení k dani u zaměstnavatele. Čerpat daňové zvýhodnění na děti je přitom možné i při práci na dohodu o provedení práce.

Nutnost rozhodného příjmu

Daňový bonus je možné čerpat pouze v případě, že hrubá měsíční mzda nebo hrubá měsíční odměna dosahuje poloviny minimální mzdy platné v daném kalendářním roce. V letošním roce činí minimální mzda 20800 Kč, takže je nutné mít rozhodný měsíční příjem alespoň 10400 Kč. Vzhledem k tomu, že daňové zvýhodnění na děti může čerpat pouze jeden z rodičů, tak i daňový bonus může obdržet pouze jeden z nich.

Praktický příklad

Paní Lucie pracuje na dohodu o provedení práce, přičemž má u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani a při výpočtu čisté měsíční odměny uplatňuje slevu na poplatníka (2570 Kč) a daňové zvýhodnění na dceru (1267 Kč). Hrubou měsíční odměnu má paní Lucie ve výši 19000 Kč.

Vypočtená daň z příjmu tak činí 2850 Kč (19000 Kč × 15 %), po snížení o slevu na poplatníka činí daň z příjmu 280 Kč (2850 Kč – 2570 Kč). Daňové zvýhodnění na dceru je 1267 Kč a je o 987 Kč vyšší než vypočtená daň z příjmu. Částka 987 Kč se tak stává daňovým bonusem. Paní Lucie neplatí nic na dani z příjmu a ještě peníze od státu dostává foromou daňového bonusu.

Roční versus měsíční daňový bonus

Nárok na roční daňový bonus náleží pouze v případě, že roční příjmy ze závislé činnosti (tj. ze zaměstnání) a samostatné výdělečné činnosti dosahují alespoň šestinásobku minimální mzdy. Případně obdržené měsíční daňové bonusy se však nevrací ani při nesplnění ročního příjmového limitu.

TIP: Kalkulačka dohody o provedení práce

TIP: Kalkulačka dohody o pracovní činnosti

Petr Gola

Další články k tématu Brigády na dohodu

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí