Poradna: Ukončené podnikání a srážky ze mzdy
štítek Pojištění čtení na 3 minuty | přečteno 878×
Milan: V podnikání se mi zejména poslední dva roky nedařilo, tak jsem podnikání ukončil a nechal se zaměstnat. V zaměstnání mi však provádí srážky ze mzdy pro dlužné pojistné. Jak mám teď postupovat? Co mám dělat?
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno sociální pojištění a zdravotní pojištění, a to alespoň v minimální výši. I OSVČ, které jsou ve ztrátě nebo mají velmi nízkých zisk, tak musí za příslušný rok platit sociální a zdravotní pojištění alespoň v minimální výši. Platba sociální i zdravotního pojištění je pro OSVČ "povinnou daní".
Související
Ukončením podnikání se dluhy nemažou
Když není dlužné pojistné placeno řádně a včas, tak je dokonce předepsáno zákonné penále. Zdravotní pojišťovny i příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení si přitom veškeré své pohledávky pečlivě hlídají a následně důsledně vymáhání. Ukončením výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti samozřejmě nedochází k prominutí či promlčení nezaplaceného povinného pojistného. I když jste tedy aktuálně zaměstnancem, tak mohou příslušné instituce po Vás pravomocné dlužné pohledávky vymáhat, což se i děje formou srážek ze mzdy.
Změna zdravotní pojišťovny není řešením
I když třeba změníte zdravotní pojišťovnu, na což mají právo i pojištěnci, kteří mají u své stávající zdravotní pojišťovny pravomocné dluhy, tak pochopitelně bude tyto pohledávky po Vás stále vymáhat bývalá zdravotní pojišťovna. Spoléhat se na promlčení zdravotního pojištění přitom nelze, neboť promlčecí lhůta je velmi dlouhá a činí deset let, přičemž běží zvlášť pro předepsání dlužného pojistného a penále a zvlášť pro vymáhání dlužného pojistného a penále.
Komunikace s institucemi
Osobně předpokládám, že všechny instituce Vám v minulosti zasílali několik upozornění a např. i platební výměry, na které jste nereagoval a po nabytí právní moci začaly tyto instituce své pohledávky vymáhat. Aktuálně jste zaměstnanec a nemáte tedy možnost, jak se srážkám ze mzdy vyhnout. Dle formulace dotazu ani nevíte, jakou celkovou částku na pojistném a penále u pověřených institucí dlužíte a apod. Rozhodně Vám tedy doporučuji se ideálně osobně dostavit na pobočku příslušných institucí, kde se zodpovědným pracovníkem proberete Vaši situaci a důkladně se seznámite s Vašimi závazky u jednotlivých institucí.
Pravomocné a nepravomocné dluhy
Možná ještě nejsou některé dluhy pravomocné a bude možné danou situaci řešit formou splátkového kalendáře nebo podáním žádosti o prominutí penále apod. Žádost o prominutí penále musí být podána včas v zákonné lhůtě a základní podmínkou pro případné prominutí či snížení je uhrazení veškerého dlužného pojistného. Na prominutí či snížení penále a uzavření splátkového kalendáře není právní nárok.
Mzdová účetní se nemůže srážkám ze mzdy vyhnout
Na doplnění uvádím, že mzdová účetní musí při výpočtu případných srážek ze mzdy postupovat v souladu s příslušnou legislativou a nemůže si sama stanovovat, jak vysoké srážky ze mzdy budou prováděny.
Důležitost ukončení podnikání
Přestože není Vaše aktuální situace jednoduchá, tak je rozhodně dobře, že jste neúspěšnou samostatnou výdělečnou činnost ukončil. Pokud byste ve výdělečné činnosti pokračoval, tak by se Vaše dluhy na povinném pojistném pravděpodobně ještě zvyšovaly. Aktuálně jste zaměstnanec a zdravotní pojištění platíte v zaměstnání, přičemž za samotný výpočet je zodpovědný zaměstnavatel. Doporučuji Vám co nejdříve vzhledem k Vaším finančním možnostem uhradit dlužné pojistné, aby se Vám již nezvyšovalo penále.