Články, které napsal
Petr Gola

Poradna přečtete do minuty

Pavel (67 let): Jsem ve starobním důchodu. V loňském roce jsem pobíral pouze starobní důchod. V letošním roce podnikám. Mohu za rok 2021 uplatnit vyšší slevu na poplatníka, když v loňském roce jsem ji vůbec nevyužil.

Penze Právo čtení na 2 minuty

Z důvodu neustálého prodlužování řádného důchodového věku je pro řadu lidí možnost odchodu do předčasného důchodu z různých důvodů dobrým řešením. Jak se změnilo krácení za předčasnost za deset let?

Poradna přečtete do minuty

Jana (61 let): Příští rok budu odcházet do starobního důchodu. V posledních pěti letech jsem pracovala pro dva zaměstnavatele současně a měla i příjem z nájmu. Zvýší mi tyto příjmy důchod?

Penze Právo Zaměstnání přečtete do minuty

Dle aktuálně platné legislativy nejsou starobní důchodci nijak omezeni ve výdělečné činnosti a současně mají nárok na stejné daňové slevy jako ostatní daňoví poplatníci. V minulosti tomu tak nebylo.

Poradna čtení na 2 minuty

Jan (51 let): Již pět let pobírám invalidní důchod 2. stupně. Během pobírání invalidního důchodu jsem stále pracoval, nyní se mi však zdravotní stav zhoršil a byla mi přiznána invalidita třetího stupně. Pracovní poměr byl ukončen, jak vysoký budu mít invalidní důchod třetího stupně?

Penze Právo přečtete do minuty

Žadatelé o starobní důchod musí získat minimální dobu pojištění, jinak nemohou státní důchod dostávat na účet ani v případě dosažení důchodového věku. Jak se zvyšovala minimální doba pojištění v ČR?

Právo Zaměstnání přečtete do minuty

V praxi se téměř ve všech případech, kdy je to legislativou umožňuje, sjednává v pracovní smlouvě zkušební doba. Jak ukončit pracovní poměr ve zkušební době?

Pojištění čtení na 2 minuty

V praxi některým OSVČ pomáhá druhý z manželů. Pro daňové účely se jedná o spolupráci. Jak to mají s platbou sociálního pojištění spolupracující osoby?

Praktické

Populární na Dům financí