Články, které napsal
Petr Gola

Penze Poradna Právo čtení na 2 minuty

Karel: Jsem v předdůchodovém věku. Vzhledem k plánovanému zhoršení výpočtu důchodu uvažuji o odchodu do předčasného důchodu. Od kdy se budou nové důchody snižovat? Je moje úvaha správná? Jak se mám rozhodnout?

Invalidita Penze Poradna Právo čtení na 2 minuty

Zuzana: Pobírám pouze invalidní důchod prvního stupně. V minulých letech jsem si k invalidnímu důchodu přivydělávala na zkrácený úvazek, nyní již tuto možnost nemám. Invalidní důchod prvního stupně nemám velký, tak uvažuji o odchodu do předčasného důchodu. Jak bych to měla s celkovým důchodem, když jako invalidní důchodce odejdu do předčasného důchodu?

Penze Poradna Právo čtení na 2 minuty

Jaroslav: V červnu mi bude 62 let a obdržel jsem výpověď od zaměstnavatele pro nadbytečnost. Chtěl jsem pracovat až do normálního důchodového věku, teď nevím, co mám dělat. Mohu jít na nemocenskou ve výpovědní lhůtě? Jaké jsou podmínky pro podporu v nezaměstnanosti? A co předčasný důchod?

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Kateřina: Pokud se mi nepodaří najít lehčí práci, tak bohužel v současném zaměstnání nezvládnu pracovat až do normálního důchodu. Budu muset odejít do předčasného důchodu. O kolik bych si tímto rozhodnutím finančně pohoršila?

Penze Poradna Právo přečtete do minuty

Radek: Jsem v předdůchodovém věku a starám se o své důchodové záležitosti. Ve výpisu jsem neměl jedno zaměstnání, tak jsem donesl na úřad potřebné doklady a vše mi opravili. Nemám však doklady o výši příjmu. Když mi teď evidují zaměstnání, ale nemají k tomu žádné příjmy, tak jaké příjmy mi budou použity? Minimální mzda, průměrná mzda nebo žádné příjmy, jak to prosím je?

Penze Poradna čtení na 2 minuty

Antonín: Četl jsem, že někteří penzisté mají důchod i nad 50 tisíc korun. Jak je to možné, vždyť i při mimořádných příjmech vychází letos maximální důchod necelých 45 tisíc korun. Existuje nějaký speciální zvýhodněný výpočet důchodu?

Daně Domácnost Poradna čtení na 2 minuty

Martin: S přítelkyní máme naplánovanou svatbu na konec dubna. Zajímalo by mě, jak je to nyní se slevou na manželku po zákonných změnách? Dítě se nám má narodit koncem léta.

Penze Poradna Právo čtení na 2 minuty

Dominik: Začal jsem se zajímat o své důchodové nároky, protože chci jít do předčasného důchodu. Nejdříve prý mohu jít do předčasného důchodu v roce 2027, kdy mi bude 62 let. Vím však o kolegovi, který odešel do předčasného důchodu v loňském roce v 60 letech. Prosím o vysvětlení.

Mateřská Pojištění přečtete do minuty

Každý občan s trvalým pobytem v Česku musí být pojištěn u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven působících na trhu. Ze systému veřejného zdravotního pojištění se nelze odhlásit a nelze ho nahradit nějakým komerčním pojištěním. Zdravotní pojišťovnu je možné změnit. Jak je to však u novorozence?

Poradna Právo Zaměstnání čtení na 2 minuty

Jakub: V minulosti jsem podnikal, příliš se mi nedařilo, tak jsem podnikání ukončil a nyní jsem zaměstnancem. Z podnikání mi však zůstaly dluhy, takže mi jsou ze mzdy prováděny srážky ze mzdy. Čistou mzdu jsem v posledních měsících měl cca 28000 Kč, teď jsem změnil práci a čistou mzdu bych měl mít cca 34000 Kč. Polepším si vůbec, když mám srážky ze mzdy?

Invalidita Penze přečtete do minuty

Počet žadatelů o invalidní důchod z důvodu plánovaného dalšího zvyšování řádného důchodového věku nad 65 let poroste. Zatímco ještě v minulém roce řešili čerství šedesátníci zhoršení svého zdravotního stavu odchodem do předčasného důchodu, v budoucnu bude nutné žádat o invalidní důchod a následně mít nižší řádný starobní důchod.

Praktické

Populární na Dům financí