Články, které napsal
Petr Gola

Daně čtení na 2 minuty

V případě, že je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2022.

Daně Zaměstnání čtení na 2 minuty

Za rok 2021 budou muset vyplnit a podat daňové přiznání i občané, kteří jsou aktuálně nezaměstnaní a pobírají podporu v nezaměstnanosti. Pro daňové účely se totiž hodnotí celý kalendářní rok.

Pojištění Zaměstnání přečtete do minuty

Mzdové náklady zaměstnavatele netvoří pouze hrubá mzda zaměstnance, ale i povinné sociální pojištění a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem za zaměstnance.

Daně Zaměstnání čtení na 2 minuty

Roční daňová sleva na poplatníka se pro rok 2022 zvyšuje o 3000 Kč. Jak se vyšší sleva na poplatníka projeví u zaměstnance nebo OSVČ? Podívejme se na praktické příklady.

Pojištění přečtete do minuty

Z hrubé mzdy je zaměstnancům mzdovou účetní sráženo sociální a zdravotní pojištění. Na výpočet povinného pojistného přitom nemá vliv počet dětí ani žádné jiné daňové slevy.

Daně Zaměstnání čtení na 2 minuty

Každý zaměstnanec s podepsaným prohlášením k dani uplatňuje při výpočtu čisté měsíční mzdy slevu na poplatníka. Někteří zaměstnanci mají nárok i na další měsíční slevy. Na jaké a jak budou vysoké v roce 2022?

Poradna přečtete do minuty

Karel: Od listopadu plánuji zahájit hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Předpokládám inkaso peněz za první práce začátkem roku 2022. Budu muset platit sociální a zdravotní pojištění?

Daně čtení na 2 minuty

Většina příjmů daňových poplatníků podléhá v Česku 15% sazbě daně z příjmu. Zvýšené 23% sazbě daně podléhají pouze vysoké příjmy. Zdanění pro rok 2022 bude nižší z důvodu zvýšení slevy na poplatníka.

Poradna čtení na 2 minuty

Zdeněk: Jsem ve starobním důchodu a nyní si přivydělávám na dohodu o provedení práce, z 10000 Kč mi byla sražena daň 1500 Kč. Není to nějak moc? Vždyť minulý rok jsem dostával na účet 10000 Kč.

Poradna přečtete do minuty

Blanka: Od ledna příštího roku chci přejít k jiné zdravotní pojišťovně. Je to možné? Co mám udělat?

přečtete do minuty

V srpnu činila nezaměstnanost za všechny členské země EU 6,8 %. Nejnižší míra nezaměstnanosti přitom byla v Česku (2,9 %) a nejvyšší ve Španělsku (14,0 %).

Praktické

Populární na Dům financí