Investoři a zdravotní pojištění
štítky Osobní finance Pojištění čtení na 2 minuty | přečteno 791×
Občané pouze s pasivními příjmy z kapitálového majetku, z nájmu nebo z ostatních zdanitelných příjmů (např. prodeje nemovitých či movitých věcí) nemají vyřešen svůj pojistný vztah a musí si sami platit zdravotní pojištění. V jaké výši?
Pro účely placení zdravotního pojištění musí být každý občan v registru své zdravotní pojišťovny veden jako zaměstnanec, OSVČ, státní pojištěnec (např. student, důchodce) nebo OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů). OBZP je každý, kdo nemůže být veden v žádné z předchozích tří kategorií. Souběh dvou katogirií, kromě kategorie OBZP, je možný, např. lze být současně zaměstnancem a osobou samostatně výdělečně činnou. V praxi jsou osobami bez zdanitelných příjmů právě i investoři bez jiných zdanitelných příjmů, kteří nejsou ani státními pojištěnci.
Související
Kolik musí platit OBZP na zdravotním pojištění?
Všechny OBZP musí zdravotní pojištění platit měsíčně, vždy do osmého dne následujícího měsíce. V roce 2025 platí OBZP na zdravotním pojištění 2808 Kč (13,5 % z minimální měsíční mzdy ve výši 20800 Kč). Měsíční částka zdravotního pojištění je ve všech případech stejně vysoká a nemá na ni vliv, kolik se platí na dani z příjmu nebo jaká je majetková situace.
Praktický příklad
Zaměstnanec Adam má i pravidelný příjem z nájmu. V registru své zdravotní pojišťovny je pan Adam veden jako zaměstnanec. Z pasivních příjmů se žádné zdravotní pojištění přímo neplatí. Pan Adam má vyřešen svůj pojistný vztah a zdravotní pojištění odvádí pouze ze své hrubé mzdy. Sazba zdravotního pojištění placeného zaměstnanci je 4,5 % z hrubé mzdy a dalších 9 % na zdravotním pojištění platí za pana Adama jeho zaměstnavatel.
Praktický příklad
Pan Vladislav má pouze pasivní příjmy z kapitálového majetku a z nájmu. U své zdravotní pojišťovny je veden jako OBZP, protože nesplňuje ani žádnou z podmínek pro zařazení do kategorie státních pojištěnců. Měsíčně musí pan Vladislav platit na zdravotním pojištění 2808 Kč, bez ohledu na skutečnou výši dosahovaných pasivních příjmů.
Další články k tématu Zdanění pasivního příjmu