Vánoční úvěr? Více starostí než radosti

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Nakupování Úvěry
Vydáno: 23. prosince 2013 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Zadlužit se kvůli vánočním dárkům není rozumné. Dárky na dluh mohou totiž rodinu již v příštím roce dostat do velkých finančních problémů. Úvěry se totiž platit musí vždy, jinak přichází na řadu exekuce.

V častých případech se čerpá úvěr na dárky v časové tísni v předvánočním shonu a vybraný způsob financování bývá v konečném důsledku často poměrně nevýhodný. Dárky se tak v konečném důsledku výrazně prodraží. Navíc splácení takového úvěru může být v budoucnu problematické. Jakmile se člověk „zamotá“ do dluhové spirály, tak je velmi náročné najít zpět finanční rovnováhu.

 

Proč pořídit skromnější dárky?

V případě, že má rodina hlouběji do kapsy, tak je lepší pořídit skromné dárky. Úvěry na vánoční dárky mohou být cestou, na jejímž konci čeká exekuce. Nezadlužujme se proto zbytečně kvůli nové televizi, dovolené a všech dalších zboží a služeb, bez kterých se obejdeme.

  • Slogan "kupte nyní - plaťte potom" vidíme v předvánočním čase na každém kroku. Zdravé zadlužení je prospěšné pro firmy i pro rodinu. Zadlužení se v podstatě nevyhne téměř žádná rodina – zadlužení kvůli hypotéce je zkrátka nutnost. Čekat až našetřím v tomto případě prostě nejde.
  • Žít na dluh je ve všech vyspělých zemích naprosto normální. Rozdílná je však příčina zadlužení. Vzdělání, bydlení nebo rozjezd promyšleného byznysu, to jsou dobré důvody pro úvěr.  Vánoční dárky naopak nikoliv. Tento druh úvěru nemá zkrátka ekonomické opodstatnění.

 

Když radost střídá starost

Každý úvěr je potřeba si dobře promyslet, vánoční obzvlášť. Udělat rodině radost krásným vánočním dárkem (např. poukazem na dovolenou) je hezké. Ovšem radost a nadšení může po pár měsících vystřídat velký zmar. Při finančních problémech (např. snížení platu, nezaměstnanosti nebo zvýšení životních rodinných výdajů) se lze snadno dostat do problémů se splácením úvěru.

 

Věřitelé si své pohledávky hlídají

Všichni finanční věřitelé si v současnosti své dlužníky velmi pečlivě hlídají. Každý úvěr se musí jednou zaplatit, a to včetně úroků. Nesplácení úvěru znamená veliké komplikace a nepříjemnosti. Exekuční řízení se neustále zrychluje a pro běžné občany je téměř nemožné se exekuci vyhnout. Proto je potřeba si každý úvěr dobře promyslet a rozhodně se nezadlužovat kvůli věcem s krátkou životností. Před samotnou žádostí o půjčku nebo úvěr je dobré znát finanční možnosti rodiny.

 

Není úvěr jako úvěr

V některých případech se může stát půjčka "nutností", např. pořízení nového auta na Vánoce, poněvadž živitel rodiny k výkonu své práce auto nutně potřebuje. Vždy je však vhodné věnovat vyřízení způsobu financování nákupu dostatečnou pozornost, neboť nabídka úvěrů a možnosti financování "vánočního nákupu" jsou na trhu skutečně široké. Vždy se tedy vyplatí jednotlivé možnosti prostudovat a vybrat co nejvýhodnější způsob financování s ohledem na rodinnou peněženku. Netrpělivost se u úvěru nevyplácí. Půjčky a úvěry bychom neměli nikdy vyřizovat v časové tísni. Předvánoční čas by nás neměl strhnout ke nepromyšleným finančním rozhodnutím. Špatný výběr úvěru a způsob financování by se mohl v následujících měsících zbytečně prodražit.

Reklama

Další články tématu

Opatrně s novoročním předsevzetím

Většina z nás si dává každoročně novoroční předsevzetí. Všichni se chceme mít v následujícím...

Co nejúspěšnější rok 2014!

Pracovní nároky na zaměstnance stoupají, stejně tak musí OSVČ neustále hledat cesty a možnosti...

Ať Vaše příjmy v roce 2014 rostou rychleji než inflace

Pro všechny úspěšné společnosti jsou klíčovým faktorem růstu a rozvoje její spokojení...

Když jsme v pohodě, daří se i naší peněžence

Špatné zprávy se prodávají lépe než dobré. Proto se snadněji dočteme, že se něco pokazilo, že...

Témata

Byt, či dům?

Bydlení a jeho forma, podoba jsou jedněmi ze základních otázek, které dříve nebo později řeší...

Mateřská v kostce

Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) je dávkou nemocenského pojištění. Pro přiznání...

Více příjmů

Zaměstnanci mohou současně pracovat pro více zaměstnavatelů, např. na zkrácený úvazek nebo...

Úvěry si promysleme

Promyšlený a propočítaný úvěr na bydlení, vzdělání nebo podnikání je dobrým finančním...

Co je dobré vědět o mzdě?

Pravidelně se zveřejňuje průměrná hrubá mzda. Pro zaměstnavatele je však důležitější údaj...

Reklama
Reklama

První zaměstnání

Právní minimum nejenom pro absolventy

I absolventi mohou současně pracovat pro více zaměstnavatelů současně či ukončit první pracovní poměr již ve zkušební době. Co je dobré vědět o pracovní smlouvě a daňových povinnostech?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.