Nákupy se nám prodraží

štítky Daně Nakupování čtení na 3 minuty

Zvýšení obou sazeb DPH o 1 % nám prodraží každodenní nákupy, vyšší sazby DPH budou rovněž vytvářet inflační tlaky, což jistě není příznivé pro kupní sílu našich mezd a naše úspory. Zvýšení DPH se tak dotkne rodinných peněženek více, než si mnozí občané připouští.

foto: Dominika Zíková, Dům financí

Pro všechny vyspělé země světa je DPH velmi důležitou daní, pro většinu státních pokladen dokonce tou nejdůležitější. Zpravidla je totiž daňový výnos z DPH nejvyšší po povinném pojistném (sociální a zdravotní pojištění dohromady).

  • Většina členských zemí EU má problémy s rostoucím zadlužením, a proto zvyšovala v posledních letech daňové zatížení. Stoupaly především nepřímé daně, což je nepříjemné pro firmy i občany, ale pořád lepší než zvyšování přímých daní.
  • Zvýšení přímých daní snižuje čistou mzdu nebo čistý zisk zaměstnancům a podnikatelům. Vliv na naše peněženky je tedy ihned viditelný. U DPH tomu tak není. Vliv je nepřímý. Zdraží se zboží a služby. To je pro většinu občanů více přijatelné.
  • Více jak 10 let nezvyšovaly DPH pouze země s relativně nízkým zadlužením, jejichž ekonomika dobře funguje. To je příklad Lucemburska, Dánska, Rakouska, Švédska nebo Německa. Některé země zvýšily DPH i opakovaně, např. Maďarsko zvýšilo během posledních 4 let sazbu DPH z 20 % na 27 %.

V mimoevropských zemích je DPH nižší

Souhrnná daňová kvóta v zemích EU je vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích (Japonsku, Kanadě, USA, Koreji či Austrálii). Nejvyšší rozdíly jsou ve výši odvodů zaměstnanců, zaměstnavatelů a OSVČ na povinném pojistném. Poté následuje DPH. V mimoevropských zemích jsou sazby DPH podstatně nižší. V uvedených zemích nepřesahuje základní sazba DPH 10 %. V USA sice není DPH stanovena zákonem, ale je zavedena prodejní daň, která se v jednotlivých amerických státech liší a je nižší než 10 %.

V členských zemích EU se základní sazba DPH pohybuje od 15 % (Lucembursko) po 27 % (Maďarsko). Základní 21% sazba DPH tak řadí Česko přibližně do poloviny pomyslného žebříčku. Nižší 15% sazba DPH je však v Česku nejvyšší z členských zemí EU.

Zvýšení DPH rodinná peněženka pocítí

Zvýšení snížené sazby DPH z 14 % na 15 % a základní sazby DPH z 20 % na 21 % pocítí rodinná pokladna při každodenním nákupu. Ze zvýšení DPH nemá radost ani naše peněženka, ani úspory a investice. Porazit příští rok inflaci nebude rozhodně snadné. Finanční plánování a starost o rodinné finance jsou naprostou nutností. I v příštích letech je totiž nutné počítat s vyšší inflací, která je osvědčeným lékem na vysoké zadlužení vyspělých zemí světa.

  • Každý nákup bude dražší. Za zboží se základní sazbou DPH, které stálo v roce 2012 1 200 Kč (DPH je 200 Kč) se zdraží na 1 210 Kč (833 Kč × 1,21). Výpočet je pouze orientační, počítáme, že se cena zboží zvýší právě pouze o zvýšení DPH. Někteří obchodníci sníží svoji marži, jiní naopak zdraží ještě více. Obdobná situace bude u zboží podléhající snížené sazbě DPH.
  • Rodiny, které budou mít stejný příjem jako v roce 2012 tak klesne v roce 2013 životní úroveň, protože si za svoji mzdu koupí méně zboží.
  • Firmy, které nevyváží své zboží do zahraničí, musí tedy počítat s nižší poptávkou. Lidé budou mít méně peněz a zboží bude dražší. Zvýšení DPH tak na nás dolehne, ať už přímo nebo nepřímo. Vyšší DPH pocítí firmy i domácnosti.

Petr Gola

Další články k tématu Finance a rok 2013

Reklama

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Reklama

Populární na Dům financí