Pět případů, kdy se kompenzační bonus nedostane
štítek Koronavirus přečtete do minuty
Při splnění zákonných podmínek náleží OSVČ za únor a březen kompenzační bonus ve výši 1000 Kč za každý kalendářní den bonusového období. Podívejme se na vybrané případy, kdy ho nelze dostat.
Epidemie koronaviru významně doléhá na řadu OSVČ. Jednou z vládních pomocí je čerpání kompezačního bonusu. V letošním roce je denní částka vyšší než v loňském roce o 500 Kč. Bonusové období může být vládou dle aktuální situace prodlouženo.
Související
1) Nepodání žádosti
Kompenzační bonus není přiznáván všem OSVČ automaticky. Každá OSVČ se tedy musí o své nároky aktivně zajímat a při splnění zákonných podmínek je nutné si podat žádost o kompenzační bonus. Formulář je možné si snadno stáhnout z webových stránek finanční správy.
2) Založení živnosti po termínu
Nárok na kompenzační bonus za první období od 1. února do 28. února 2021 a za druhé období od 1. března do 31. března 2021 mají žadatelé, kteří byli osobou samostatně výdělečně činnou ke dni 5. října 2020 nebo osoby samostatně výdělečně činné, které činnost přerušily po 12. březnu 2020.
3) Obdržení podpory v nezaměstnanosti
Za dny čerpání podpory v nezaměstnanosti kompenzační bonus nenáleží. Při splnění zákonných podmínek mohou kompenzační bonus obdržet i občané, kteří jsou současně zaměstnanci a OSVČ.
4) Nespolehlivý plátce
Plátci DPH nemají na kompenzační bonus nárok, pokud jsou nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou.
5) Činnost není dostatečně zasažena
Pro nárok na kompenzační bonus za výše uvedené období je nutné splnit podmínku významnosti dotčení samostatné výdělečné činnosti. To znamená, že příjem odpovídající tržbám z činnosti ve srovnávaném období nesměl překročit 50 % průměrné měsíční výše ve srovnávacím období.
Další články k tématu COVID a peníze