Pasivní příjmy a sociální pojištění

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Pojištění
Vydáno: 12. února 2019 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Pouze pasivní příjmy nezakládají účast na nemocenském pojištění. Z příjmů dle § 8 (kapitálové příjmy), § 9 (pronájmu) a § 10 (ostatní příjmy) se tedy neplatí sociální pojištění. Zdanění u těchto příjmů je nižší než ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti. Jak je to s nemocenskou a důchodem?

Nárok na nemocenské dávky vzniká pouze v případě účasti na nemocenském pojištění. Kdo má tedy pouze pasivní příjmy, ten nemá nárok na nemocenskou, mateřskou ani otcovskou. Bez placení sociálního pojištění nelze v těchto případech pobírat žádnou z dávek nemocenského pojištění.

 

Pasivní příjmy neovlivňují výši důchodu

Měsíční částku starobního důchodu i invalidního důchodu ovlivňují pouze příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Z pasivních příjmů nebylo zaplaceno sociální pojištění, proto tyto příjmy nemají žádný vliv na výši státního důchodu.

 

Pozor na dobu pojištění

V důchodové legislativě hraje velmi důležitou roli získaná doba pojištění. Bez minimální doby pojištění nemůže být přiznán starobní důchod ani invalidní důchod. V roce 2019 musí žadatelé o starobní důchod získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. U invalidního důchodu se požadavek na minimální dobu pojištění liší dle věku. Do doby pojištění se přitom započítávají pouze roky, kdy je z příjmu odváděno sociální pojištění a dále období, které je hodnoceno jako náhradní doba pojištění. Při dlouhodobém období pouze s pasivními příjmy, tak nemusí být splněna podmínka doby pojištění a státní důchod nebude přiznán. S ohledem na splnění alespoň minimální doby pojištění je vhodné si dobu pojištění při životě pouze s pasivními příjmy hlídat a případně se včas přihlásit k platbě dobrovolného důchodového pojištění na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení.

 

Praktický příklad

Paní Klára je na rodičovské dovolené a současně má pravidelné příjmy z kapitálového majetku dle § 8 zákona o dani z příjmu. Z těchto příjmů paní Klára neplatí sociální pojištění, přesto se jí dané období hodnotí pro důchodové účely, neboť péče o dítě do 4 let věku patří mezi náhradní dobu pojištění. Období vedené jako náhradní doba pojištění neovlivňuje částku osobního vyměřovacího základu, ze které se počítá starobní důchod, toto období se totiž při výpočtu vyloučí.

Reklama

Témata

Více příjmů

Zaměstnanci mohou současně pracovat pro více zaměstnavatelů, např. na zkrácený úvazek nebo...

Životní pojištění

Životní pojištění je legislativou podporováno formou daňového odpočtu a daňového osvobození pro...

Mateřská v kostce

Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) je dávkou nemocenského pojištění. Pro přiznání...

Podpora v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti není automatický, je nutné splnit zákonné podmínky ohledně...

Platíme daně

Při využití daňových slev a odpočtů má zaměstnanec vyšší čistou mzdu, kterou obdrží na účet od...

Reklama
Reklama

Zdanění pasivních příjmů

Pojistné a daň z ostatních příjmů

Čím dál více lidí má pasivní příjmy. Jak je to s platbou zdravotního pojištění, sociálního pojištění a daně z příjmu fyzických osob pouze při příjmech z kapitálového majetku, pronájmu a ostatních pasivních příjmů?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.