Jak se platí zdravotní pojištění z pasivních příjmů?

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Pojištění
Vydáno: 11. února 2019 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Pasivní příjmy nepodléhají platbě zdravotního pojištění. Občané mající pouze pasivní příjmy si tak, pokud nejsou současně stáními pojištěnci, musí zdravotní pojištění sami platit jako osoby bez zdanitelných příjmů.

Pro účely placení zdravotního pojištění musí být každý občan veden jako zaměstnanec, osoba samostatně výdělečně činná, státní pojištěnec nebo osoba bez zdanitelných příjmů. V poslední kategorii jsou vedeni všichni občané, kteří nemohou být v některé z předchozích tří kategorií. V praxi je možné být současně veden jako např. zaměstnanec a státní pojištěnec nebo zaměstnanec a osoba samostatně výdělečně činná. Kombinace s kategorií osoba bez zdanitelných příjmů není možná.

 

Kolik platí osoby bez zdanitelných příjmů?

Měsíční platba na zdravotním pojištění v roce 2019 u osob bez zdanitelných příjmů činí 1 803 Kč. Zdravotní pojištění je přitom nutné uhradit na účet příslušné zdravotní pojišťovny do 8. kalendářního dne následujícího měsíce. Platba zdravotního pojištění je povinná, nelze se ze systému zdravotního pojištění odhlásit. Neplacení zdravotního pojištění je sankciována. Za každý den prodlení předepisují zdravotní pojišťovny penále v sazbě 0,05 % denně z dlužného pojistného.

 

Praktický příklad 1)

Paní Milena je ve starobním důchodu a současně má pasivní příjmy z kapitálového majetku. Paní Milena je jako starobní důchodce pro účely placení zdravotního pojištění považována za státního pojištěnce a má tedy vyřešen svůj pojistný vztah. Z pasivních příjmů neplatí žádné zdravotní pojištění.

 

Praktický příklad 2)

Pan Josef má vysoké pasivní příjmy z kapitálového majetku a pronájmu. Nesplňuje žádnou z podmínek pro vedení u své zdravotní pojišťovny jako státní pojištěnec. Pan Josef si musí tedy zdravotní pojištění sám platit jako osoba bez zdanitelných příjmů. Z pasivních příjmů zdravotní pojištění neplatí, měsíční částka na platbě zdravotního pojištění činí tedy 1 803 Kč jako u ostatních OBZP.

Reklama

Témata

Neplacené volno

Někdy z různých osobních nebo rodinných důvodů potřebuje zaměstnanec volno a požádá svého...

Alimenty pod lupou

Mnoho rozvedených matek se setkává se situací, že bývalý manžel neplatí řádně alimenty. Jak v...

Dvě zaměstnání

Zaměstnanci pracující pro dva zaměstnavatele současně si musí sami podat daňové přiznání, pokud...

Životní pojištění

Životní pojištění přináší živiteli rodiny jistotu, že v případě dlouhodobých zdravotních...

Podpůrčí doba

Nárok na nemocenské dávky (mateřskou, nemocenskou, ošetřovné) nebo podporu v nezaměstnanosti je...

Reklama
Reklama

Zdanění pasivních příjmů

Pojistné a daň z ostatních příjmů

Čím dál více lidí má pasivní příjmy. Jak je to s platbou zdravotního pojištění, sociálního pojištění a daně z příjmu fyzických osob pouze při příjmech z kapitálového majetku, pronájmu a ostatních pasivních příjmů?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.