Mzdové zajímavosti

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Zaměstnání
Vydáno: 12. dubna 2018 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Minimální mzda v roce 2018 činí 12 200 Kč, průměrná mzda atakuje 30tisícovou hranici a hrubou měsíční mzdu nad 80 000 Kč má přibližně 2,5 % zaměstnanců. Podívejme se na vybrané mzdové zajímavosti.

Zaměstnanec pracující za minimální mzdu stojí zaměstnavatele téměř 20 000 Kč. Jak je to možné? Povinné pojistné placené zaměstnavatelem v souhrnu činí 34 %, tedy částku 4 148 Kč (12 200 Kč x 34 %). V součtu s hrubou mzdou se dostáváme k částce 16 348 Kč (12 200 Kč + 4 148 Kč).  Zaměstnanci mají ze zákona nárok na placenou dovolenou, minimálně v rozsahu 4 týdnů, přičemž mnozí zaměstnavatelé nabízí dovolenou v rozsahu 5 týdnů. Týden navíc je jedním ze základních firemních benefitů. Jestliže budeme pro zjednodušení počítat s čerpáním měsíční dovolené, tak průměrné měsíční mzdové náklady zaměstnavatele za zaměstnance pracujícího za minimální mzdu činí 17 834 Kč (16 348 Kč: 11 měsíců x 12 měsíců). Protože zaměstnavatelé platí i další náklady, např. související se stravováním, pojištěním…., tak je celková cena práce i u zaměstnance pracujícího za minimální mzdu téměř 20 000 Kč.

 

Daňové slevy a odpočty jsou pro všechny

Výše příjmu není limitem pro uplatnění některé daňové slevy nebo daňového odpočtu. Nárok na základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč měsíčně mají tedy všichni zaměstnanci bez ohledu na výši hrubé mzdy. Obdobně tomu tak je i u dalších daňových slev, ročních daňových odpočtů a daňového zvýhodnění na děti.

 

Nadstandardní mzdy = solidární daň

Zaměstnanci s nadstandardní mzdou odvádí mimo 15% daně z příjmu fyzických osob ještě 7% solidární daň. Měsíčně je solidární daň jeho zaměstnavatelem sražena, když hrubá měsíční mzda v roce 2018 činí více než 119 916 Kč. V Česku jsou stále nižší mzdové rozdíly mezi zaměstnanci než v západní Evropě, solidární daň odvádí tedy jen zaměstnanci ve vrcholných pozicích.

 

Mzdu zaměstnance snižují daně a inflace

I při zvýšení mzdy může klesnout kupní síla obdržené měsíční výplaty, a to v případě, že nominální růst mzdy není vyšší než meziroční inflace. Obdobně může životní úroveň stoupnout, i když je nominální hodnota mzdy stejná, pokud dojde ke snížení přímého zdanění na straně zaměstnance. Ze stejné hrubé mzdy v takovém případě zůstane vyšší čistá mzda. Oproti roku 2017 je např. zdanění výhodnější pro rodiče uplatňujícího daňové zvýhodnění, zvýšilo se totiž daňové zvýhodnění na první dítě o 150 Kč.

 

Díky home-office není nutné se stěhovat

Moderní firmy umožňují čím dál více pracovat svým zaměstnancům z domova, pokud to povaha práce umožňuje. Home-office je možností, jak získat kvalitního zaměstnance bydlícího relativně daleko od sídla firmy, pro kterého by dennodenní dojíždění bylo velmi problematické. Při využití práce z domova může zaměstnanec dojíždět do firmy např. jednou týdně. Rozšiřování nabídky práce z domova je možností, jak získat schopné zaměstnance z jiných regionů.

Reklama

Další články tématu

Zkrácený úvazek je „in“

Finance hrají v životě velmi důležitou roli. I přes nižší mzdové ohodnocení je však v praxi...

Průměrná mzda a státní dávky

Jak vysoké nemocenské dávky nebo státní důchody mohou očekávat lidé pobírající průměrnou mzdu?...

Jak vysoká je průměrná mzda v Česku?

Průměrná mzda v Česku roste nominálně i reálně. Za celý kalendářní rok 2017 činila průměrná...

Jaké tři úrovně mzdy má zaměstnanec?

Zaměstnavatele především zajímá cena práce, tedy mzdové náklady. Zaměstnanci zase chtějí vědět,...

Témata

Změny pro rok 2015

Návrh ministerstva financí počítá s několika významnými daňovými změnami od příštího roku. V...

Investice a daně

Jako zajímavou investiční příležitost můžeme považovat nákup cenných papírů, pozemku či...

Nemocenské dávky

Nemocenské dávky slouží k finančnímu zajištění v době, kdy z důvodu nemoci, mateřstí nebo péče o...

Pojištění přes internet

V současné době uspokojíme stále více a více našich potřeb a požadavků prostřednictvím...

Dluhová past

: Postavení dlužníků není vůbec snadné, věřitelé si v současné době své pohledávky velmi...

Reklama
Reklama

Výdajový paušál

Uplatnění výdajového paušálu za rok 2018

Výdaje ze samostatné výdělečné činnosti lze stanovit i výdajovým paušálem. Jedná se o velmi oblíbenou legislativní možnost. Jak vysoké výdaje je možné uplatnit? Jak je to při výkonu více činností? Jaké jsou limity za rok 2018?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.