Daňové přiznání a problémy s důchodem

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Penze
Vydáno: 2. února 2018 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Dani z příjmu fyzických osob podléhá více příjmů než platbě sociálního pojištění. Někteří občané mohou za rok 2017 podávat daňové přiznání, přičemž pro důchodové účely se jim celý rok 2017 nehodnotí a při delších výlukách v pojištění mohou mít problém s přiznání státního důchodu.

Aby mohl být státní starobní důchod přiznán, tak musí žadatel o starobní důchod získat alespoň minimální dobu pojištění stanovenou legislativou. V roce 2018 musí žadatelé o důchod získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 34 let. Když není potřebná doba pojištění získána, tak není státní důchod přiznán.

 

Které období se započítává?

Do doby pojištění se přitom započítává období, kdy je z příjmu odváděno sociální pojištění a dále náhradní doby pojištění (např. studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, péče o dítě do 4 let věku, péče o závislou osobu). Dobu pojištění je potřeba si hlídat již v produktivním věku. Delší mezery v pojištění mohou zapříčinit nepřiznání státního důchodu. Řešením může být účast na dobrovolném důchodovém pojištění.

 

Pasivní příjmy a daně

Zejména lidé s pasivními příjmy (např. z kapitálového majetku nebo pronájmu) mohou mít vysokou životní úroveň, ale pokud nesplňují žádnou jinou podmínku pro hodnocení daného období pro důchodové účely, tak nemusí získat potřebnou dobu pojištění pro přiznání státního důchodu. Bez potřebné doby pojištění přitom nemůže být přiznán ani žádný z invalidních důchodů.

 

Praktický příklad

Paní Skácelová po celý rok pronajímala nemovitosti, roční základ daně (příjem ponížený o výdaje) činí 250 000 Kč. Paní Skácelová má povinnost podat daňové přiznání. Na dani z příjmu fyzických osob za rok 2017 zaplatí paní Skácelová 12 660 Kč (250 000 Kč x 15 % - sleva na poplatníka ve výši 24 840 Kč). Celý rok 2017 se však paní Skácelové nehodnotí pro důchodové účely.

 

Praktický příklad

Paní Benešová po celý rok 2017 pracovala na dohodu o provedení práce pro více zaměstnavatelů, vždy s měsíční odměnou ve výši 10 000 Kč. Žádná práce na dohodu nezakládala účast na nemocenském pojištění, neboť měsíční odměna nebyla 10 001 Kč a více. Ani v jednom měsíci nezaplatila paní Benešová sociální pojištění a celý rok 2017 se jí nehodnotí pro důchodové účely. U žádného zaměstnavatele nepodepsala paní Benešová prohlášení k dani. Z každé dohody ji tedy byla odvedena srážková daň z příjmu ve výši 1 500 Kč (10 000 Kč x 15 %). Paní Benešová si podá za rok 2017 daňové přiznání, kde uvede všechny příjmy z dohod za rok 2017 a uplatní v daňovém přiznání slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč a do této částky obdrží zaplacenou daň z příjmu během roku zpět.

Reklama

Další články tématu

Daňové povinnosti OBZP

Pro účely placení zdravotního pojištění jsou někteří občané považování za osoby bez zdanitelných...

Závislá práce a daňové přiznání

Pro osoby samostatně výdělečně činné je podání daňového přiznání za rok 2017 samozřejmostí....

Sociální a zdravotní pojištění za rok 2017

Během roku je zaměstnancům zaměstnavateli sráženo z jejich hrubé mzdy sociální a zdravotní...

Roční zúčtování daně za rok 2017

Většina zaměstnanců nemá za rok 2017 žádné daňové povinnosti. Během roku jim byla z hrubé mzdy...

Témata

Průměrná mzda v ČR

Podmínky na trhu práce v Česku jsou v současné době příznivé, nezaměstnanost je nízká a mzdy...

Příjmy studentů

Během letních měsíců v období školních prázdnin si řada středoškoláků a vysokoškoláků...

Změna práce

Většina zaměstnanců změní v průběhu svého produktivního života zaměstnání a pracuje pro více...

Daně za rok 2012

V týdenním tématu „daně za rok 2012“ se budeme věnovat daňovému přiznání za rok 2012 a Přehledům...

Zkrácený úvazek

V západoevropských zemích dochází ke snižování počtu odpracovaných hodin, hlavním důvodem je...

Reklama
Reklama

Daňové odpočty a slevy

Položky snižují daňový základ a daň z příjmu

Nezdanitelné položky snižují daňový základ a daňové slevy přímo vypočtenou daň z příjmu. Díky uplatněným daňovým odpočtům a daňovým slevám může daňová povinnost klesnout o desetitisíce korun

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky