Jak je to s placením daně z nemovitých věcí?

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 4. prosince 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je nutné podat do konce ledna následujícího roku. Kdo bude podávat daňové přiznání pro rok 2018?

Daň z nemovitých věcí se platí vždy dle stavu k 1. lednu příslušného roku. Daň přitom musí být pro daný rok zaplacena do konce května daného roku. Ke změnám během roku se nepřihlíží, daň se tedy platí vždy na celý rok, i když dojde v průběhu roku ke změně majitele nemovitosti. Daň z nemovitých věcí tvoří daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek. Daňové přiznání je nutné podat na místně příslušném finančním úřadu, kde se nemovitost nachází.

 

Praktický příklad

Paní Nováková je OSVČ a koupila v roce 2017 nemovitost ve Zlínském kraji, ale žije v Moravskoslezském kraji. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí bude podávat na jiném finančním úřadu, než kde podává každoročně přiznání k dani z příjmu fyzických osob.

 

Praktický příklad

Pan Vrána koupil v září 2017 nemovitost – rodinný dům. Pan Vrána bude muset podat do konce ledna daňové přiznání pro rok 2018 a daň zaplatit do konce května 2018. Pro rok 2017 platil daň z nemovitých věcí původní majitel – prodejce. Daňové přiznání podá pan Vrána pouze jednou. V dalších letech by podával pan Vrána daňové přiznání pouze, kdyby došlo ke změně rozhodných skutečností. Finanční úřady zasílají v dalších letech po podání daňového přiznání majitelům nemovitosti poštovní poukázky k úhradě daně.

 

Sazba daně

U pozemků se sazba daně liší v závislosti na druhu pozemku a příslušném koeficientu (§ 6 zákona o dani z nemovitých věcí č. 338/1992 Sb.), sazba daně ze staveb a jednotek se liší v závislosti na druhu nemovitosti a příslušném koeficientu (§ 11 zákona o dani z nemovitých věcí č. 338/1992 Sb.). Daň z nemovitých věcí se platí jednorázově, pokud činí 5 000 Kč a méně. Jestliže je vypočtená daň vyšší, potom je možné daň z nemovitých věcí zaplatit ve dvou splátkách, první do konce května a druhou do konce listopadu.

 

Nájemní bydlení

Někteří lidé nechtějí z různých důvodů žít ještě ve vlastní nemovitosti, ale upřednostňují podnájem. V takovém případě nemají samozřejmě žádné starosti s placením daně z nemovitých věcí, ale částku daně zahrne majitel nemovitosti do sjednaného nájemného. Daň z nemovitosti neplatí ani lidé žijící v družstevním bytě.

Reklama

Další články tématu

DPH u daně z nabytí nemovitých věcí

Od listopadu 2016 platí daň z nabytí nemovitých věcí vždy kupující. Před legislativní změnou...

Platba daně z nabytí nemovitých věcí

Z úplatného převodu nemovitosti se platí daň z nabytí nemovitých věcí. Od listopadu 2016 platí...

Darování a dědictví nemovitosti

Při koupi nemovitosti platí kupující daň z nabytí nemovitých věcí a prodávající při nedodržení...

Nedodržení časového testu u prodeje nemovitosti

U prodeje nemovitosti je stanoven časový test. Při jeho dodržení příjem z prodeje nemovitosti...

Témata

Pojištění maminek

Za jakých podmínek je při péči o dítě placeno zdravotní pojištění státem a kdy se péče o dítě...

Nemovitost na úvěr

Někteří mladí lidé se nechtějí vázat, chtějí více svobody a volnosti a více peněz na zábavu, a...

Mzdy pod lupou

Česko patří mezi členské země EU s nejvyšším reálným růstem průměrné mzdy v posledních deseti...

Dovolená

Mimo základní dovolenou lze v Česku čerpat i mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolené. Za...

Zimní dovolená

Podzim se překlopil do své druhé poloviny a nezadržitelně se blíží zima. Ta o sobě dala vědět už...

Reklama
Reklama

Třetí důchodový pilíř

Spoření na penzi se státní podporou

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření jsou finanční produkty podporované státem, které patří do tzv. třetího důchodového pilíře. Jaké všechny výhody lze u těchto penzijních produktů čerpat?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky