Vyjednání vyšší mzdy je taky obchodem

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Zaměstnání
Vydáno: 21. června 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Zaměstnavatel i zaměstnanec mají zpravidla odlišné představě o mzdě za vykonanou práci. Většina zaměstnanců by si představovala vyšší mzdu za svoji práci a zaměstnavatelé nechtějí zvyšovat mzdové náklady. V současné ekonomicky příznivé době však mají schopní zaměstnanci dostatek prostoru pro lepší mzdové ohodnocení.

Zaměstnanci, kteří jsou nespokojeni se svojí měsíční mzdou, by měli danou situaci rychle řešit s odpovědným vedoucím pracovníkem. Před jednáním je však potřeba mít připraveny argumenty, proč má být hrubá mzda vyšší. Pracovní nasazení a výsledky si musí objektivně zasloužit vyšší ohodnocení, a to i k přihlédnutí úrovni mezd v regionu.

 

Důvody je vhodné sepsat

Před samotným jednáním je vhodné mít všechny důvody pro zvýšení mzdy sepsány. Samotné přípravě je dobré věnovat několik dní. Když se podklady chystají pouze jeden den, tak je možné, že budou méně věcné a budou psány v emocích. Není dobré jednání o mzdě inicializovat v nějakém naštvání nebo při nějakých pracovních problémech či neshodách. Jednání o mzdě je taky obchod, proto by mělo být založeno především na věcných argumentech a nikoliv na emocích.

 

Co když neuspějeme?

Ne všechna jednání dopadnou podle ideálního plánu. Před jednáním o vyšší mzdě je vhodné tedy mít vnitřně připraveny scénáře, jak postupovat, pokud jednání bude neúspěšné. I tuhle eventualitu je třeba zohlednit do plánované budoucnosti. Jaké jsou možnosti?

  • Pracovat ve stejném pracovním nasazení u stávajícího zaměstnavatele a doufat, že se situace změní a zaměstnavatele přesvědčíme dobrými pracovními výsledky v následujících měsících, že si zvýšení mzdy zasloužíme.

  • Začneme si hledat novou práci. Ideální je samozřejmě ukončit pracovní poměr až se podaří najít nové pracovní místo. Podávat kvůli nezvýšení mzdy ihned výpověď je nerozumné, neboť novou práci se nemusí podařit najít hned. A to ani v současně ekonomické příznivé době, kdy je na trhu práce dostatek volných pozic.

 

Nezvýšení mzdy je taky signál

Někteří zaměstnanci mají obavy si říci o zvýšení mzdy, neboť mají strach z případného neúspěšného jednání. Pro schopného zaměstnance však může být takové jednání potřebným impulsem pro nastartování pracovní kariéry u jiného zaměstnavatele. Když zaměstnanec ví na čem je a jak si jeho práce cení zaměstnavatel, tak se mu mnohem lépe plánuje budoucnost.

 

Pracovat vždy svědomitě se vyplatí

Nejhorší by bylo na práci rezignovat v případě, že nedojde ke zvýšení mzdy. To by byl špatný postup, který by mohl následně vést k obdržení výpovědi od zaměstnavatele. Při nespokojenosti je nejlepší pracovat pořád naplno a mezitím si hledat novou práci. Nikdy člověk neví, kdo si kvalitní práce všimne (např. zaměstnanec firemního odběratele nebo dodavatele) a nová pracovní nabídka se může obdržet zcela nečekaně.

Reklama

Další články tématu

Nižší nástupní mzdu je dobré brát jako výzvu

Někteří absolventi jsou již před nástupem do prvního zaměstnání zklamaní, že jejich mzda...

Jak vysoké jsou státní dávky u průměrné mzdy?

Při výpočtu všech nemocenských dávek platí, že čím vyšší mzda v rozhodném období, tím vyšší...

Jak drahá je cena práce v Česku?

Mzdové náklady zaměstnavatele jsou vyšší než sjednaná hrubá mzda se zaměstnancem. Zaměstnavatelé...

Průměrná mzda činí téměř 28 tisíc korun

Za první čtvrtletí letošního roku činila průměrné měsíční mzda 27 889 Kč a je tedy vyšší o 1 414...

Témata

Druhy důchodů

V Česku jsou vypláceny starobní důchody, invalidní důchody a pozůstalostní důchody. Pro přiznání...

Goodwill firmy

Goodwill firmy je rozdíl mezi tržní hodnotou firmy a aktivy firmy (po odečtení závazků). Cílem...

Vánoce a finance

Vánoční svátky mohou být krásné a pohodové i bez draných vánočních dárků na dluh, které zhorší...

Rodinné dávky

Rodiče mají při splnění zákonných podmínek nárok na peníze od státu během mateřství nebo nemoci...

Změna práce

Většina zaměstnanců změní v průběhu svého produktivního života zaměstnání a pracuje pro více...

Reklama
Reklama

Důchodové nároky

Podmínky pro státní penzi

Při výpočtu starobního důchodu v roce 2018 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2017. Jak se jednotlivé příjmy přepočítávají? Kdo má na důchod nárok? Mají penzisté daňové povinnosti?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky