Šance přilákat odborníky

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Zaměstnání
Vydáno: 22. května 2017 0:00:00
zdroj: Pixabay

Světovým trendem je snižování počtu pracovních hodin. Mladší lidé si velmi cení volného času. Od určité finanční hranice je pro řadu zaměstnanců důležitější pracovní doba než finanční ohodnocení. Nabízením zkrácených úvazků mohou firmy do svých řad přilákat mladé talentované lidi, kteří preferují např. práci na 6 hodin denně.

Obliba práce na zkrácený úvazek v západní Evropě stoupá, např. v Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek přes 60 % všech žen. Zaměstnavatelé, kteří tomuto trendu přizpůsobili své firemní procesy, získávají náskok a jsou atraktivní pro mladé lidi, pro které je dostatek volného času důležitější než pro jejich rodiče a prarodiče.  

 

Jeden z rodičů pracuje na zkrácený úvazek

Skloubit pracovní kariéru a péči o děti je velmi náročné. Proto v hodně mladých rodinách pracuje v západní Evropě jeden z rodičů na zkrácený úvazek. Mladé maminky nebo mladí tatínci si velmi cení možnosti, že mohou být se svými dětmi a přitom se pracovně seberealizovat formou zkráceného úvazku. Rovněž z finančních důvodů nejde, aby byl výdělečně činný pouze jeden z rodičů. Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek jsou většinou velmi produktivní, efektivní a kreativní, protože mají do práce velkou chuť. Pracovní atmosféra u zaměstnavatelů nabízejících zkrácené úvazky je většinou velmi pozitivní, což je pro firemní rozvoj a růst velmi důležitý aspekt.

 

Snižují se problémy se zastupováním

Ve firmách, kde většina zaměstnanců pracuje neustále přesčas, a kde je dlouhodobě podstav zaměstnanců, znamená např. dlouhodobá nemoc jednoho zaměstnance nebo nenadálé ukončení pracovního poměru některým ze zaměstnanců problémy. Ostatní zaměstnanci již nemohou pracovat více než nyní a rychle najít nového kvalitního zaměstnance není snadné. Navíc každý nový zaměstnanec potřebuje zaučit. Ve firmách, kde pracuje dostatek zaměstnanců na zkrácený úvazek, se dají takové dočasné problémy snadněji zvládnout, neboť dočasně mohou někteří zaměstnanci pracovat několik hodin týdně navíc. Jestliže ve firmě pracuje více zaměstnanců na zkrácený úvazek, tak jsou mnohem menší problémy se vzájemným zastupováním. Většinu pracovních činností je schopno zvládnout více zaměstnanců a vzájemná zastupitelnost snižuje riziko chyb a opomenutí.

 

Lze skloubit studium a práci

Úspěšné firmy chtějí do svých řad přijmout talentované studenty. Šikovní mladí lidé přináší tolik potřebné nové nápady. Nebojí se tolik riskovat a hledat nové výzvy. Zkušení personalisté proto hledají nové zaměstnance i mezi studenty. Formou zkráceného úvazku a prací na několik hodin denně ve vybrané dny v týdnu je možné zvládnout práci i studium. Po úspěšném ukončení vysoké školy lze úvazek snadno prodloužit. Většina studentů přitom po ukončení školy dá přednost zaměstnavateli, u kterého pracovali již během studia, než konkurenci.

Reklama

Další články tématu

Podnikání při zkráceném úvazku

Zahájení samostatné výdělečné činnosti je velmi zodpovědným krokem, který je potřeba předem...

Penzisté a zkrácený úvazek

Někteří penzisté chtějí mít vlastní příjem i po dosažení řádného důchodového věku. Práce na...

Ze zkráceného úvazku se odvádí zálohová daň z příjmu

Ze mzdy ze zkráceného úvazku se vždy vypočítává a odvádí zálohová daň z příjmu fyzických osob, a...

Dva zkrácené úvazky

Někteří zaměstnanci z různých důvodů pracují na dva zkrácené úvazky současně. S čím je v takovém...

Témata

Podpora v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti není automatický, je nutné splnit zákonné podmínky ohledně...

Dluhová past

: Postavení dlužníků není vůbec snadné, věřitelé si v současné době své pohledávky velmi...

Auto a daně

Bez auta se neobejde téměř žádný živnostník. Uplatněné výdaje za auto se liší, zdali se vede...

Daňové novinky

Při stejném příjmu je možné se mít meziročně lépe, když je daňová povinnost nižší. V roce 2016...

Manželé a finance

Rodinná politika v Česku je velmi důležitá a manželské páry jsou podporovány. Vždyť na vdovský...

Reklama
Reklama

Neplacené volno

Kolik stojí neplacené volno a kdy lze čerpat?

V životě některých zaměstnanců dochází k situaci, že z různých důvodů potřebují čerpat volno nad zákonný rámec, v takových případech si mohou požádat o neplacené volno. Jaké jsou podmínky pro čerpání neplaceného volna?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.