Prioritou je vlastní bydlení

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Bydlení
Vydáno: 4. srpna 2016 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. V dospělosti je to mimo jiné i samostatnost. Proto zodpovědní rodiče podporují své děti v řešení jejich bytové otázky co nejdříve po ukončení studií. Samostatnost dítěti pomáhá i po profesní stránce.

Absolventi by měli bydlet s rodiči co nejkratší dobu a co nejdříve bydlet samostatně. Mnohdy teprve při bydlení ve vlastním domě nebo bytě začnou děti znát cenu peněz. Vhodným řešením je ze začátku podnájem. První výplaty po škole jsou zpravidla nízké a při zaplacení nájmu není finanční situace dítěte dobrá, přesto je vhodné dítě v samostatnosti podporovat, např. formou příspěvku na nájemné. Podnájem umožňuje poměrně rychle změnit bydliště v případě obdržení zajímavé pracovní nabídky v jiném městě, což je u mladých lidí, kteří rozjíždí pracovní kariéru, velmi výhodné.

 

Co takhle pomoci s hypotékou?

Někteří rodiče úmyslně pomáhají svým dětem s vyřízením a splácením hypotéky a pořízením vlastního bydlení po skončení zkušební doby v prvním zaměstnání. Mnozí mladiství se díky hypotéčnímu závazku stávají finančně zodpovědnějšími, více plánují měsíční příjmy a výdaje a myslí na budoucnost. Finanční plánování se pro ně stává samozřejmostí. Díky dlouhodobému závazku formou hypotéky se mladiství snaží přesvědčit své šéfy o svých kvalitách, aby si zasloužili vyšší mzdu. Hlavní zodpovědnost za hypotéku by však měla být na dítěti, rodiče by měli být pouze pomocníky. Brzké splácení hypotéky může přinést do řízení financí potřebný řád.

 

Raději hned menší byt než pořád šetřit na větší

Mladí lidé, kteří bydlí ve vlastním, získávají oproti vrstevníkům bydlících stále u rodičů finanční náskok, neboť mnohem pečlivěji plánují příjmy a výdaje a méně utrácí za hlouposti. Někteří mladí lidé si chtějí ihned pořídit krásný velký byt nebo dům, což je finančně velmi nákladné a často nad dosažitelnou částku hypotéky. Bydlení ve vlastním bytu nebo domu přináší svobodu, proto je z finančních i osobních důvodů vhodné bydlet v dospělosti raději ve vlastním menším bytě na hypotéku než ve větším domě s rodiči. Jakmile se finanční situace zlepší a ustálí, tak je možné menší byt prodat a pořídit vysněný větší byt nebo dům.

 

Zadlužit se kvůli bydlení?

Přiměřené rodinné zadlužení kvůli pořízení bytu dospělým dětem je správným finančním rozhodnutím. Pomoc rodičů finanční situaci dětem značně ulehčí. Hlavní finanční tíha by však měla ležet na již dospělých dětech a hodnota pořízené nemovitosti by měla odpovídat především majetkové situaci dítěte a nikoliv rodičů. Pokud rodiče s dětmi od dětství konzultovali finanční otázky, tak si děti i vyslechnou jejich zkušené rady ohledně optimálního výběru nemovitosti a možnosti jejího financování. Rodiče nejvíce ulehčí dětem jejich start do dospělého života, jestliže je budou podporovat ve vzdělání a budou s nimi od dětství hovořit o financích.

Reklama

Další články tématu

Děti mají znát hodnotu peněz

Jestliže děti neznají cenu peněz, potom mohou rodiči pracně naspořené peníze rychle utratit....

Nejlepší investicí je vzdělání

Zabezpečení na stáří je jednou z hlavních finančních priorit. Ve vyspělých zemích světa je...

Státní podpora u stavebního spoření

Uzavřít smlouvu o stavebním spoření je možné i novorozenci. Na každé rodné číslo je přitom možné...

Podpora u doplňkového penzijního spoření

Doplňkové penzijní spoření je možné od letošního roku uzavřít i dětem. I děti přitom mohou na...

Témata

Dvě zaměstnání

Zaměstnanci pracující pro dva zaměstnavatele současně si musí sami podat daňové přiznání, pokud...

Výdaje na dovolenou

Krásná a pohodová rodinná dovolená je cílem všech rodičů. Dovolená na dluh je však špatným...

Život s dluhy

Vysoké zadlužení je nepříjemné pro rodinu, firmu i stát. Nemožnost splácet závazky může vést k...

Prodej nemovitosti

Při dodržení časového testu je příjem z prodeje nemovitosti osvobozen od daně z příjmu fyzických...

Čestné prohlášení a daně

Pro uplatnění některých daňových slev nebo důchodových nároků je potřeba doručit mzdové účetní...

Reklama
Reklama

Důchodové nároky

Podmínky pro státní penzi

Při výpočtu starobního důchodu v roce 2018 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2017. Jak se jednotlivé příjmy přepočítávají? Kdo má na důchod nárok? Mají penzisté daňové povinnosti?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky