Na pořízení nového bydlení je dobré myslet před narozením dítěte

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Bydlení
Vydáno: 14. září 2015 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Pořízení vlastního bytu nebo domu je jedním ze zásadních finančních rozhodnutí. Splácení hypotečního úvěru ovlivňuje každodenní hospodaření i po více než 20 let. Zodpovědní partneři by si měli vyřešit otázku vlastního bydlení před narozením dětí.

Manželé nebo partneři by měli nemovitost pořizovat s ohledem na děti. Nejlepší je bydlet ve svém a začít splácet hypoteční úvěr před narozením dětí. Výběr nemovitosti a její rekonstrukce a výběr nejlepší varianty splácení pořízené nemovitosti na úvěr vyžaduje velké časové nasazení obou partnerů. Když rodiče musí plánovat každodenní chod domácnosti a zajišťování odvozů dětí do školy a do kroužků, tak nemohou všem záležitostem spojených s výběrem nového bytu nebo domu věnovat již tolik času a energie. Proto je nejlepší mít vyřešeno vlastní bydlení před narozením dětí. Plánování vlastního bydlení by mělo tedy předcházet plánování rodiny.

 

Stěhování není ideální

Pořídit si nejdříve menší byt a teprve po narození dětí hledat větší není ideální. Jakékoliv stěhování s malými dětmi z menšího bytu do většího bytu je náročné. V časovém presu, kdy je potřeba skloubit práci, péči o děti a péči o domácnost, provází stěhování často finanční ztráty. Není totiž dostatek času co nejlépe nemovitost prodat a co nejvýhodněji koupit.

 

Co zohlednit při výběru nemovitosti?

Jakákoliv pořizovaná nemovitost by v první řadě měla odpovídat rodinným finančním možnostem. Nelze se spoléhat na to, že časem bude mít rodina vyšší příjmy, neboť partneři dosáhnou v práci na vyšší post a splácení dražší hypotéky bude po několika těžších letech bezproblémové. Finanční nároky během let rostou, neboť starší děti mají větší finanční požadavky než menší děti. Dále je vhodné při výběru nemovitosti myslet na děti a jejich potřeby. Aby rodiče mohli v okolí, kde jezdit s kočárkem na procházky, aby měly děti místo na hraní, obchody a lékař nebyl daleko. Samozřejmě je vhodné pamatovat i na dostupnost mateřské školy nebo základní školy.

 

Úvěry je nutné promyslet

Partneři by při plánování financí měli vždy počítat s tím, že rodinný příjem z důvodu péče o dítě poklesne, neboť jeden z partnerů bude pobírat pouze rodičovský příspěvek, který je nižší než příjem ze zaměstnání. I během mateřské dovolené a následné rodičovské dovolené bude potřeba splácet všechny úvěry a půjčky. Zadlužení by mělo tedy odpovídat finančním možnostem. Na druhou stranu je hypoteční úvěr dobrým úvěrem, neboť pořídit si vlastní bydlení za hotové je pro naprostou většinu mladých párů nemožné. Bydlet ve vlastním je přitom výhodnější než bydlet v pronájmu. Aby si rodiče maximálně užili radost z dětí a jejich pokroků, tak je potřeba, aby neměli každý měsíc velké starosti, jak zaplatit pravidelnou splátku úvěru nebo půjčky. Finanční plánování je pro mladou rodinu naprostou nutností a to již před narozením dětí.

Reklama

Další články tématu

Narození dítěte, na co máte nárok?

Rodinná politika v Česku je při mezinárodním srovnání na vysoké úrovni. Při narození dítěte má...

Možnosti přivýdělku pro rodiče

Rodiče chtějí svým dětem dopřát to nejlepší. Proto se někteří rodiče snaží zlepšit finanční...

Děti mají znát cenu peněz

Pro děti je velmi dobré, když znají cenu peněz. Děti by měli co nejdříve vědět, že nic není...

Kde hledat úspory?

Zodpovědní rodiče chtějí pro své děti to nejlepší, přitom se samozřejmě nechtějí dostat do...

Témata

Dvě zaměstnání

Zaměstnanci pracující pro dva zaměstnavatele současně si musí sami podat daňové přiznání, pokud...

Výdaje na dovolenou

Krásná a pohodová rodinná dovolená je cílem všech rodičů. Dovolená na dluh je však špatným...

Život s dluhy

Vysoké zadlužení je nepříjemné pro rodinu, firmu i stát. Nemožnost splácet závazky může vést k...

Prodej nemovitosti

Při dodržení časového testu je příjem z prodeje nemovitosti osvobozen od daně z příjmu fyzických...

Čestné prohlášení a daně

Pro uplatnění některých daňových slev nebo důchodových nároků je potřeba doručit mzdové účetní...

Reklama
Reklama

Důchodové nároky

Podmínky pro státní penzi

Při výpočtu starobního důchodu v roce 2018 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2017. Jak se jednotlivé příjmy přepočítávají? Kdo má na důchod nárok? Mají penzisté daňové povinnosti?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky