Odkud přijde další krize?
štítek Investování čtení na 2 minuty | přečteno 549×
Většina lidí má strach z krizí. Když na finanční trhy dorazí krize, drobní investoři ji většinou vnímají jako pohromu. Krize však představuje i velkou příležitost – nejen díky poklesu cen finančních aktiv, ale také pro obchodníky spekulující na krátkodobý pokles. Kdo správně odhadne, které aktivum v příštích týdnech či měsících ztratí na hodnotě, může na tomto odhadu značně zbohatnout.
Dluhová krize
Uhodnout příští krizi se tak může stát investorskou výzvou. O ekonomicky slabých místech se v médiích mluví dlouho. Prvním obecným nebezpečím je vysoké zadlužení. Příští velká krize může být dluhopisová. Tuto možnost nedávno zmínil Jamie Dimon, generální ředitel JPMorgan Chase, ve svém vystoupení na televizním kanálu Fox Business. Nešlo jen o obecnou předpověď dluhové krize, ale o konkrétní varování, že krizi mohou spustit americké dluhopisy.
Související
Tento scénář je velmi pravděpodobný vzhledem k obrovskému zadlužení USA a především kvůli strukturálnímu deficitu veřejných financí. Amerika bude muset věřitelům nabídnout vyšší úroky. Vyšší úroky znamenají, že cena starších dluhopisů s nižšími úroky mechanicky klesne. Tím se otevírá prostor pro sázení na pokles amerických obligací.
Konec bubliny kolem umělé inteligence
Druhým nebezpečím, odkud může krize přijít, je nadhodnocení akcií spojených s umělou inteligencí. Významným rizikem je návrat Číny do tohoto sektoru. Americká vláda v dubnu uvalila zákaz na export čipů H20 od společnosti Nvidia, které se používají v datových centrech pro trénování umělé inteligence. Tento zákaz donutí čínské firmy vyvinout vlastní řešení. Podobné situace se v minulosti opakovaly několikrát a vždy vedly k tomu, že Čína našla alternativy, které následně ve velkém prodávala. V případě umělé inteligence by se mohl opakovat stejný scénář. Čínské čipy budou pravděpodobně výrazně levnější a srovnatelné kvality. Tento tlak může srazit akcie amerických technologických firem v tomto sektoru o desítky procent.
Nepředvídatelnost krize
Tyto dvě zmíněné možnosti jsou více či méně známé. Velcí institucionální investoři jsou na ně nejspíš připraveni. Skutečně velká krize však přichází, když na ni nikdo není připraven, a ze směru, který nikdo nečekal. To je důvod, proč je těžké krizi předpovědět – znamená to jít proti většinovému názoru. Kontrariánský přístup není jednoduchý, protože na burze se vydělává především tím, že investor sleduje pozitivní trendy. Být neustále v zisku s takovým přístupem je prakticky nemožné. Jde o sázku na jednu kartu, která nemusí vyjít. Navíc i v investování platí Murphyho zákony: když všichni čekají krizi, obvykle nepřijde.