Poradna: Podnikající zaměstnanec a zdravotní pojištění

štítek Pojištění čtení na 3 minuty | přečteno 1037×

foto: Canva, ilustrační fotografie

Patrik: Ke svému zaměstnání jsem začal i podnikat. Zdravotní pojištění platím každý měsíc normálně v zaměstnání. Kolik budu platit na zdravotním pojištění z podnikání? Zisk nebudu mít vysoký. Hodně kolegů má nižší mzdu než já a zdravotní péči máme stejnou. Budu tedy muset platit zdravotní pojištění i z druhého příjmu, když v zaměstnání mám lehce nadprůměrnou mzdu?

Zdravotní pojištění slouží k financování zdravotní péče, přičemž systém je založen na principu solidarity. Nikdo z nás neví, zdali nebude v budoucnu potřebovat nákladnou zdravotní péči.

Zdravotní pojištění se platí ze všech aktivních příjmů

Náklady na zdravotní systém jsou velmi vysoké, proto se odvádí zdravotní pojištění z každého aktivního příjmu. Zdravotní pojištění tedy budete platit i ze zisku z podnikání. Pro placení zdravotního pojištění není zaveden žádný strop. To znamená, že zdravotní pojištění se odvádí z jakkoliv vysokého aktivního příjmu.

Sazby zdravotního pojištění

Ze zaměstnání odvádíte na zdravotním pojištění 4,5 % z hrubé mzdy a dalších 9 % na zdravotním pojištění za Vás platí ještě Váš zaměstnavatel. Sazba zdravotního pojištění z podnikání je 13,5 % z vyměřovacího základu.

Vedlejší činnost = skutečný vyměřovací základ

Pokud je vykonávána samostatná výdělečná činnost při zaměstnání, tak se jedná o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Při výpočtu zdravotního pojištění z vedlejší samostatné výdělečné činnosti nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ, tak jako je tomu v případě výkonu hlavní činnosti.

Praktický příklad

Pan XY má v zaměstnání hrubou mzdu ve výši 60000 Kč. Na zdravotním pojištění je panu XY sraženo jeho zaměstnavatelem 2700 Kč (60000 Kč × 4,5 %). Zaměstnavatel navíc zaplatí za pana XY na zdravotním pojištění 5400 Kč (60000 Kč × 9 %). Za výpočet a odvod zdravotního pojištění na účet příslušné zdravotní pojišťovny je zodpovědný zaměstnavatel.

Pan XY ještě navíc vykonává vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Hrubý zisk (tj. příjem ponížený o související výdaje) za rok 2025 bude mít ve výši 160000 Kč. Vyměřovacím základem pro výpočet zdravotního pojištění je 50 % z daňového základu, tedy částka 80000 Kč. Pan XY zaplatí navíc z vedlejší samostatné výdělečné činnosti na zdravotním pojištění 10800 Kč (80000 Kč × 13,5 %).

Jednorázová platba z podnikání

Podnikající zaměstnanci neplatí během roku měsíční zálohy na zdravotním pojištění, ale doplácí zdravotní pojištění jednorázově při odevzdání přehledu za příslušný rok. Nedoplatek na zdravotním pojištění je nutné uhradit do osmi dní od odevzdání přehledu za příslušný rok.

Vyplnění přehledu

I když budete během roku 2025 vykonávat vedlejší samostatnou výdělečnou činnost pouze po část roku, tak budete muset vyplnit a odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled za rok 2025. Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nemá počet měsíců výkonu samostatné výdělečné činnosti vliv na samotný výpočet zdravotního pojištění, protože rozhodujícím údajem pro výpočet je skutečný vyměřovací základ a je jedno, za kolik měsíců byl dosažen. V praxi tak lze platit za podnikání po část roku vyšší zdravotní pojištění než při podnikání po celý rok.

Závěrem

Z podnikání při zaměstnání zdravotní pojištění budete platit i při nízkém zisku a budete si muset jako OSVČ plnit své zákonné povinnosti vůči Vaší zdravotní pojišťovně. Zdravotní pojištění se platí ze všech aktivních příjmů.

Petr Gola

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí