Jak vysoké jsou nemocenské dávky při průměrné mzdě?
štítky Mateřská Pojištění Zaměstnání čtení na 3 minuty | přečteno 4248×
Přestože je pro zaměstnance nejdůležitější jejich čistá mzda, tak hrubá mzda je rovněž velmi důležitá. Z hrubé mzdy se totiž vypočítávají všechny nemocenské dávky. Na jak vysoké nemocenské dávky dosáhne zaměstnanec s průměrnou mzdou?
Všechny nemocenské dávky závisí na výši rozhodného příjmu v předcházejícím období, kterým je zpravidla 12 předcházejících měsíců. Pro výpočet nemocenských dávek je rozhodující hrubá mzda, tedy částka před zdaněním. Při výpočtu nemocenských dávek se tak nezohledňuje rodinná situace zaměstnance. Osoby samostatně výdělečně činné mají nárok na nemocenskou, mateřskou či otcovskou pouze za předpokladu účasti na dobrovolném nemocenském pojištění.
Související
Praktický výpočet
Zaměstnanec Jan má hrubou mzdu ve výši 49229 Kč, což odpovídá průměrné hrubé měsíční mzdě za čtvrté čtvrtletí roku 2024. Pan Jan při výpočtu čisté mzdy uplatňuje pouze základní daňovou slevu na poplatníka. Čistá mzda na účet tedy po odvodu na dani z příjmu, sociálním pojištění a zdravotním pojištění činí 37508 Kč.
Zaměstnanec Rudolf má rovněž hrubou mzdu 49229 Kč, při výpočtu daně z příjmu uplatňuje slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na dvě děti ve výši 3127 Kč. Čistou mzdu na účet má pan Rudolf ve výši 40635 Kč.
Pro výpočet případné nemocenské však bude oběma pánům do výpočtu vstupovat stejná částka 49229 Kč. I když má pan Rudolf vyšší čistou mzdu na bankovní účet, tak nebude mít vyšší nemocenskou a případně ani jiné nemocenské dávky. Daňové zvýhodnění na děti má tedy vliv na výši daně z příjmu, nikterak však nezvyšuje případnou nemocenskou. Za stejný počet dní budou mít Jan i Rudolf nemocenskou stejně vysokou.
Nemocenská za 30 dní
V prvních dvou týdnech nemoci mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, teprve od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti náleží nemocenská, kterou vyplácí místně příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení. Výpočet nemocenské se následně liší v závislosti na délce pracovní neschopnosti.
- Měsíční nemocenská (za 30 dní nároku na nemocenskou) zaměstnance pracujícího za průměrnou hrubou měsíční mzda ve výši 49229 Kč činí 27094 Kč.
Mateřská za 30 dní
Matky čerpají mateřskou 28 týdnů, přičemž na mateřskou se nastupuje osm až šest týdnů před očekávaným dnem porodu. Při vícečetném porodu se mateřská pobírá 37 týdnů. Případně mohou na mateřskou nastoupit i otcové, avšak nejdříve až po šestinedělí. Podmínkou přiznání mateřské je získání minimální doby pojištění a účast na pojištění v den nástupu na mateřskou.
- Měsíční mateřská (za 30 dní) při průměrné hrubé mzdě ve výši 49229 Kč činí 33450 Kč. Výpočet mateřské je výhodnější než výpočet nemocenské.
TIP: Kalkulačka mateřské
Ošetřovné za 9 dní
Nejčastěji se v praxi čerpá ošetřovné na nemocné dítě, přičemž ošetřovné náleží pouze jednomu z rodičů. Nejdéle je možné ošetřovné dostávat po dobu devíti dní. Osamělý rodič může ošetřovné čerpat dokonce šestnáct dní.
- Při hrubé měsíční mzdě ve výši 49229 Kč dosahuje ošetřovné za 9 dní 7767 Kč.
Otcovská za 14 dní
Během prvních šesti týdnů od narození dítěte náleží tatínkovi dvoutýdenní otcovská, a to v termínu,který si vybere.
- Při hrubé měsíční mzdě ve výši 49229 Kč dosahuje dvoutýdenní otcovská 15610 Kč.
TIP: Kalkulačka otcovské