Zlato jako pojistka pro turbulentní rok 2025

štítek Investování čtení na 2 minuty | přečteno 826×

foto: Canva, ilustrační fotografie

Zlato vykročilo do nového roku 2025 pravou nohou. Od začátku roku již připsalo přes 5 %. Jen tato měsíční výkonnost investorovi prakticky pokryla inflaci v roce 2025. Tedy pokud nebudeme svědky druhé velké inflační vlny. Zlato se tak obchoduje znovu blízko svých rekordních hodnot. Jestliže přijde dobrá zpráva pro zlato, existuje velká pravděpodobnost, že zlato v roce 2025 překoná svůj historický rekord.

Proč cena zlata roste?

Největším faktorem pro růst ceny zlata je nejistota. S příchodem Donalda Trumpa nejistota obecně vzrostla. Trump je ve svých rozhodnutích naprosto nevyzpytatelný a dokáže jednat s velkou razancí. Zároveň u Trumpa platí, že mnoho jeho rozhodnutí je vzájemně protichůdných. Trump chce udržet nízkou inflaci, ale zároveň Ameriku čekají zlaté časy. Ekonomický růst bez inflace je jen málo představitelný.

Stejně tak zavedení cel bude samo o sobě inflační. Když se podíváme na měnovou politiku, zjistíme, že Trump slibuje nízkou inflaci, ale taky nízké úrokové sazby. Není vůbec jasné, jak se k tomuto výsledku chce dopracovat. A proto kolem všeho panuje velká nejistota. A jak se chránit jako investor proti nejistotě? Nákupem zlata.

Klíčový faktor: inflace

Z makroekonomických údajů bude mít největší vliv právě inflace. Podle posledních prognóz Fedu na příští rok by se inflace v USA určitě neměla znovu dostat pod slibovaný dvouprocentní inflační cíl. Až v roce 2026 by americká inflace mohla klesnout pod tuto vytouženou metu. Inflační očekávání tak zlatu dodávají potřebný elán k růstu. Jestliže bude americká inflace stagnovat, cena zlata bude znovu pomalu růst.

Negativní scénáře pro vývoj ceny zlata

Existuje však riziko, že inflace poklesne v USA. Sice Američané budou mít pořád pocit, že ceny jsou vysoké, ale od února 2025 se výrazně sníží meziroční srovnávací základna. Jinak řečeno, od února 2024 ceny rostly mírně. To se odrazí pak na výpočtu inflace. Trumpův plán, který chce snížit jak inflaci, tak úrokové sazby, se opírá o cenu ropy a zemního plynu. Trumpova administrativa chce odstranit všechny překážky pro zvýšení těžby v USA.

Stejně tak Trump na ekonomickém fóru v Davosu naznačil, že bude vyvíjet tlak na země OPEC, aby zvýšily těžbu. Investor by měl bedlivě sledovat kurz ropy na světových trzích. Jestliže cena ropy v příštích týdnech zamíří pod 65 dolarů za barel, bude to znamení, že Trumpův plán se daří. A špatná zpráva pro zlato.

Matěj Široký

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Populární na Dům financí