Na promlčení zdravotního pojištění zapomeňte
štítky Pojištění Právo přečtete do minuty
Placení zdravotního pojištění je povinné, pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Osoby samostatně výdělečně činné, osoby bez zdanitelných příjmů i zaměstnavatelé s dluhy na zdravotním pojištění by rozhodně neměli spoléhat na promlčení svých závazků. Promlčecí lhůta je totiž dlouhá pro předepsání i vymáhání.
Všichni zaměstnavatelé a samoplátci musí zdravotní pojištění platit řádně a včas na účty příslušných zdravotních pojišťoven. V případě opožděných nebo neúplných plateb je nutné počítat s předepsáním penále. Dlužné pojistné a dlužné penále přitom všechny zdravotní pojišťovny působící na trhu velmi pečlivě vymáhají.
Související
Prominout či snížit lze jenom penále
Dlužné pojistné přitom musí být vždy uhrazeno. Penále může být v případě úhrady veškerého dlužného pojistného částečně nebo v plném rozsahu prominuto, podmínkou je včasné podání písemné žádosti o prominutí, postup zdravotní pojišťovny následně závisí na konkrétní situaci dlužníka.
Promlčecí lhůta je desetiletá
Dlužníci na zdravotním pojištění rozhodně nemohou spoléhat na promlčení. Dle § 16 zákona č. 592/1992 Sb. je totiž promlčecí lhůta desetiletá, takže zdravotní pojišťovny mají dostatek času vymoci úhradu dlužného pojistného a penále. Desetiletá lhůta navíc běží zvlášť pro předepsání a zvlášť pro vymáhání pojistného.
- Právo předepsat dlužné pojistné se promlčuje za 10 let ode dne splatnosti a právo vymáhat pojistné se promlčuje ve lhůtě 10 let od právní moci platebního výměru, jímž bylo vyměřeno. Navíc je nutné pamatovat na to, že promlčecí doba neběží po dobu řízení u soudu.
Změna zdravotní pojišťovny není řešením
Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů, tedy samoplátci pojistného, kteří musí platit zdravotní pojištění měsíčně, a to vždy do 8. dne následujícího měsíce, případnou změnou zdravotní pojišťovny před dluhy neutečou. Samoplátci s dluhy na veřejném zdravotním pojištění by měli včas komunikovat se svojí zdravotní pojišťovnou a hledat řešení, např. formou úhrady dluhu ve splátkách formou splátkového kalendáře.
Další články k tématu Promlčení v praxi