Ochranná lhůta pro nemocenské dávky
štítky Penze Pojištění přečtete do minuty
Zaměstnanci mají během trvání pracovní smlouvy nárok na nemocenské dávky, po skončení zaměstnání však pouze při nástupu na nemocenskou či mateřskou během ochranné lhůty.
Z hrubé mzdy ze zaměstnání se vždy odvádí sociální pojištění. I z hrubé mzdy na zkrácený úvazek se vždy platí sociální pojištění, bez ohledu na částku hrubé mzdy. Při práci na zkrácený úvazek může být hrubá měsíční mzda nižší než měsíční minimální mzda, neboť měsíční minimální mzda ve výši 15200 Kč v roce 2021 platí pro práci na plný úvazek. I když je tedy hrubá mzda ze zkráceného úvazku např. 14000 Kč, tak se z hrubé mzdy platí sociální pojištění a taková práce zakládá účast na nemocenském pojištění.
Související
Skončení zaměstnání a ochranná lhůta
Po skončení zaměstnání vzniká nárok na nemocenskou nebo mateřskou, pokud dojde k nástupu v ochranné lhůtě, která činí:
- 7 dní pro čerpání nemocenské (nemocenská ale náleží až od 15. kalendářního dne, v prvních 14 dnech vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy, na kterou po skončení zaměstnání nárok nevzniká)
- 180 dní pro čerpání mateřské (pro nárok musí být splněna podmínka i minimální doby pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech)
Dobrovolné důchodové pojištění
Občané, kteří nemají aktivní příjmy a nesplňují podmínku některé náhradní doby pojištění, si mohou platit s ohledem na budoucí důchodové nároky dobrovolné důchodové pojištění. Zpětná účast na dobrovolném důchodovém pojištění je legislativou omezena, proto je vhodné na důchodovou budoucnost pamatovat včas. Minimální měsíční dobrovolné důchodové pojištění placené v roce 2021 činí 2482 Kč.
Další články k tématu Sociální pojištění