Přechod na paušální daň
štítky Daně Osobní finance čtení na 2 minuty | přečteno 1×
Osoby samostatně výdělečně činné s ročním příjmem do miliónu korun se budou moci od příštího roku přihlásit k platně paušální daně.
V měsíční platbě paušální daně bude zahrnuto zdravotní pojištění, sociální pojištění i daň z příjmu fyzických osob. Výhodou dobrovolné účasti bude minimalizace daňové administrativy spojené s plněním daňových povinností.
Související
Přesná měsíční platba bez „starostí“
OSVČ platící paušální daň eliminují riziko daňové chyby a nebudou muset využívat služeb daňového či účetního poradce. Díky účasti na paušální dani bude mít OSVČ tedy více času na vlastní byznys a současně čistou hlavu ohledně daňových povinností. Některé OSVČ se přihlásí k paušální dani, přestože mají vlastní daňovou povinnost nižší, protože nepatrný finanční rozdíl např. 200 Kč jim bohatě vykompenzuje „daňová jistota“.
Měsíční částka 5469 Kč
Pokud projde legislativa upracující plnění daňových povinností úspěšně celým legislativním procesem, potom budou OSVČ účastny na dobrovolné paušální dani platit v roce 2021 částku 5469 Kč měsíčně, přičemž tato souhrnná měsíční daňová platba bude v sobě zahrnovat zdravotní pojištění ve výši 2393 Kč, sociální pojištění v částce 2976 Kč a daň z příjmu ve výši 100 Kč. Částka sociálního pojištění činí 1,15násobek minimálního sociálního pojištění pro rok 2021 pro OSVČ, které se k paušální dani nepřihlásí.
Nelze čerpat daňový bonus
Nižší administrativa pro některé OSVČ i nižší souhrnná daňová povinnost bude pro vybrané OSVČ jistě velmi atraktivní. Vždy však bude vhodné před přechodem na paušální daň provést skutečný propočet, zdali se vyplatí. Proč? Některé OSVČ totiž již nyní platí pouze minimální zálohy na sociálním a zdravotním pojištění a na dani z příjmu neplatí nic, dokonce čerpají od státu daňový bonus. OSVČ uplatňující více daňových slev a daňových odpočtů, které uplatňují daňové zvýhodnění na děti, by se z finančních důvodů neměly přihlašovat k platbě paušální daně, neboť již nyní dostávají velmi vysokou částku daňového bonusu.
Další články k tématu Paušál a daň