Žádné dluhy a vlastní bydlení
štítek Osobní finance čtení na 2 minuty
Pro finančně klidný život v penzi je dobré odcházet do důchodu bez dluhů.
Dosažením důchodového věku nedochází ke smazání dluhů, exekuce se v praxi týká i desetitisíců penzistů. Exekuci podléhají i státní důchody.
Související
Investice do vlastního bydlení v produktivním věku je finančně velmi zodpovědným krokem i s ohledem na život v penzi. Získat kvalitní pronájem v důchodovém věku není rozhodně snadné, a zatímco platba měsíčního nájmu v produktivním věku není problém, tak v penzi již ano.
Při finančních problémech se lze přestěhovat
Penzisté mající z různých důvodů finanční problémy je mohou v případě vlastnictví většího bytu či domu řešit i prodejem své nemovitosti a přestěhování do menšího bytu, přičemž finanční rozdíl mohou použít k řešení dané finanční situace.
Znalosti a dovednosti jsou výhodou
Ve vyspělých zemích světa pracuje řada penzistů. Někteří jenom z finančních důvodů, jiní chtějí dělat i práci, která jim přináší radost. Mnoho zaměstnavatelů vyhledává zaměstnance již v důchodovém věku, neboť mají tolik potřebné zkušenosti a mnohdy větší zápal do práce než mladší kolegové. Penzistům pracujícím v důchodu pouze několik hodin denně samozřejmě klesá životní úroveň velmi málo, v některých případech jsou na tom dokonce i lépe. V Česku nejsou žádná omezení ohledně příjmu v důchodu. Řádní starobní důchodci mohou tedy pracovat i na smlouvu na dobu neurčitou a mít k tomu libovolně vysoký vlastní příjem. Nejlepší uplatnění na trhu práce mají samozřejmě penzisté s dostatečnými znalostmi a dovednostmi. Celoživotní vzdělání výrazně zvyšuje šance na finančně zajištěný život v penzi.
Podnikat lze s nižším ziskem
V penzi je možné vykonávat i samostatnou výdělečnou činnost s relativně nižším ziskem, což není z finančních důvodů možné během produktivního života. Podnikající penzista totiž pobírá státní starobní důchod a výkon samostatné výdělečné činnosti je pro účely placení sociálního pojištění a zdravotního pojištění považován za výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Odvody na sociálním a zdravotním pojištění platí ze skutečného zisku, nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ, jako je tomu v případě výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti. Sociální pojištění se při „vedlejšáku“ vůbec neplatí, když je hrubý zisk do limitu, za celý kalendářní rok 2019 do částky 78476 Kč.
Další články k tématu Spoření na penzi