Podřízenost může být výhoda

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Zaměstnání
Vydáno: 10. října 2017 0:00:00
zdroj: pixabay.com

Osoby samostatně výdělečně činné jsou sobě vlastním pánem a rozhodovací pravomoc je jenom na nich. Při výkonu své činnosti dělají vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a na vlastní riziko. Při přechodu do zaměstnání musí OSVČ počítat s tím, že jejich pracovní kroky bude určovat především zaměstnavatel.

 V zaměstnaneckém poměru je jasně definovaný vztah nadřízenosti a podřízenosti. Zaměstnanci musí dodržovat pokyny nadřízených zaměstnanců. Moderní a úspěšné firmy posilují rozhodovací pravomoci nejlepších zaměstnanců, přesto zaměstnanci musí své návrhy konzultovat s vedoucími zaměstnanci a nemohou při výkonu své práce postupovat jako OSVČ.

 

Může to být výhoda

Pro některé OSVČ je po několika letech výkonu samostatné výdělečné činnosti náročné se zařadit do pracovního kolektivu a dodržovat pokyny vedoucích. Z jistého úhlu pohledu to lze však chápat jako výhodu. Při řešení problémů je možné se na někoho obrátit a při sporných situacích má konečné rozhodnutí šéf. Po letech náročného rozhodování to může být pro některé OSVČ vítaná změna a pokles odpovědnosti může být i jedním z důležitých impulsů pro ukončení samostatné výdělečné činnosti.

 

Rychlý kariérní růst

Úspěšné firmy mnohdy vítají do svých řad bývalé OSVČ. Důvodů je několik. Jedním z nich je i umění jednání s klienty, umění rozhodování ve stresu a zodpovědná práce. Jestliže se dokáže bývalý živnostník přizpůsobit pracovnímu prostředí, tak může velmi brzy začít pracovat na vedoucích pozicích. Při výkonu samostatné výdělečné činnosti musel umět jednat s každým zákazníkem, aby mohl dlouhodobě fungovat na trhu. Svoji práci musel dělat dobře, protože by jinak nemohl svoji činnost vykonávat dlouhodobě. Pracovníci, kteří v minulosti alespoň několik let vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, mají mnohdy dobrý tah na branku, protože chtějí obchod co nejrychleji dohodnout a uskutečnit.

 

Zkušenosti rozhodují

Zaměstnanci, kteří si vyzkoušeli samostatnou výdělečnou činnosti, závislou činnost v soukromém i veřejném sektoru, jsou pro firemní prostředí velmi důležití. Mohou srovnávat, a pokud jsou v práci spokojeni, tak jsou velmi výkonní a motivující pro další kolegy, neboť si současné práci cení.

 

Kolegové pomohou

Velmi často se nemají živnostníci při výkonu své činnosti s kým poradit nebo jim nemá kdo pomoci. V zaměstnání se lze obrátit na kolegu. Zaměstnanci pracující v dobrých pracovních kolektivech zažívají méně pracovního stresu, neboť ví, že na žádné problémy nebudou sami. V dobrém pracovním kolektivu se tak značně snižuje riziko chyby a je možné se neustále od zkušenějších kolegů co učit.

Reklama

Další články tématu

Daňové přiznání za poslední rok

Při ukončení samostatné výdělečné činnosti během roku a nástupu do zaměstnání nelze požádat...

Pracující OSVČ a daňové slevy

Osoby samostatně výdělečné činné, které nastoupí do zaměstnání a přitom svoji činnost neukončí,...

Zaměstnanecké jistoty

Přechod ze samostatné výdělečné činnosti do pracovního poměru není jednoduchý, přináší však...

Postupné ukončení činnosti

K ukončení samostatné výdělečné činnosti vedou jednotlivé bývalé OSVČ různé důvody, např....

Témata

Daně ze mzdy v roce 2015

Pro rok 2015 dochází k několika změnám ovlivňujících výpočet čisté mzdy. Z důvodu zvýšení...

Financování důchodu

Důchod a jeho financování jsou klíčové otázky, o kterých by měl přemýšlet každý z nás. Důvod je...

DPH v ČR

Pro státní pokladnu je výnos z přidané hodnoty jedním z nejdůležitějších příjmů. Od letošního...

Daňové odpočty

Při splnění zákonných podmínek přináší státem podporované finanční produkty daňovou úsporu. Jaké...

Byt, či dům?

Bydlení a jeho forma, podoba jsou jedněmi ze základních otázek, které dříve nebo později řeší...

Reklama
Reklama

Daňové odpočty a slevy

Položky snižují daňový základ a daň z příjmu

Nezdanitelné položky snižují daňový základ a daňové slevy přímo vypočtenou daň z příjmu. Díky uplatněným daňovým odpočtům a daňovým slevám může daňová povinnost klesnout o desetitisíce korun

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky