Postupné ukončení činnosti

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Podnikání
Vydáno: 9. října 2017 7:46:43
zdroj: pixabay.com

K ukončení samostatné výdělečné činnosti vedou jednotlivé bývalé OSVČ různé důvody, např. nedostatečný zisk, náročnější administrativa, více daňových povinností, velká časová náročnost nebo touha po změně. Kdy ukončit činnost úplně a kdy ji jenom omezit?

Před samotným ukončením samostatné výdělečné činnosti je vhodné si dobře promyslet, zdali je lepší samostatnou výdělečnou činnost ukončit úplně nebo je výhodnější přejít na vedlejší samostatnou výdělečnou činnost a vykonávat ji při zaměstnání. Při volně druhé varianty se nelze samostatné výdělečné činnosti věnovat ve stejném rozsahu jako při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti, přesto může být v těchto situacích vedlejší samostatná výdělečná činnost zdrojem zajímavého přivýdělku.

 

Spolupráce s nejlepšími zákazníky

Každá OSVČ má různou strukturu zákazníků. Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti při zaměstnání se lze maximálně věnovat pouze nejlepším zákazníkům, kteří platí řádně a včas, jsou spokojeni s odvedenou prací a během plnění zakázky nedochází k žádným dohadům a řešení problémových situací. Výhodou vedlejší samostatné výdělečné činnosti je skutečnost, že si lze zákazníky vybírat a u zavedené činnosti není nutné již hledat nové zákazníky a brát i složitější, náročnější a méně ziskové zakázky. Vedlejší samostatnou výdělečnou činnost je nutné brát pouze jako přivýdělek k zaměstnání. Pro dlouhodobý výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti je potřeba, aby tato činnost přinášela radost a uspokojení. V opačném případě je možné vykonávat samostatnou výdělečnou činnost při zaměstnání pouze po omezenou dobu, neboť je to časově velmi náročné.

 

Přechod z hlavní na vedlejší činnost

Pro živnostníky, kteří si nejsou jistí, zdali chtějí činnost ukončit či nikoliv, je dobré popřemýšlet o výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Veškerá administrativa přechodu z hlavní na vedlejší je snadná. Pokud se následně během zaměstnání podaří získat velké zakázky pro samostatnou výdělečnou činnost, tak je možné opět přejít z vedlejší na hlavní činnost a pracovní poměr ukončit. Jestliže je samostatná výdělečná činnost zcela ukončena, tak opětovný rozjezd a získávání nových zákazníků je již poměrně velmi složitý.

 

Dluhy se ukončením nemažou

Když samostatná výdělečná činnost genereruje ztrátu a v brzké době nelze oprávněně očekávat obrat, tak je vhodné samostatnou výdělečnou činnost co nejdříve ukončit, dokud je možné případné neuhrazené závazky ještě řešit dohodou. Všechny závazky je nutné hradit i po skončení samostatné výdělečné činnosti. Ukončení činnosti až při velkých problémech není řešením, neboť řešení dluhové situace může celou rodinu nejenom finančně poznamenat na řadu let dopředu. Finanční problémy je tedy potřeba řešit ihned, neboť se výrazně zvyšuje šance na zvládnutelné řešení (např. úhrada dluhů ve splátkách).

Reklama

Další články tématu

Daňové přiznání za poslední rok

Při ukončení samostatné výdělečné činnosti během roku a nástupu do zaměstnání nelze požádat...

Pracující OSVČ a daňové slevy

Osoby samostatně výdělečné činné, které nastoupí do zaměstnání a přitom svoji činnost neukončí,...

Zaměstnanecké jistoty

Přechod ze samostatné výdělečné činnosti do pracovního poměru není jednoduchý, přináší však...

Podřízenost může být výhoda

Osoby samostatně výdělečně činné jsou sobě vlastním pánem a rozhodovací pravomoc je jenom na...

Témata

Daně ze mzdy v roce 2015

Pro rok 2015 dochází k několika změnám ovlivňujících výpočet čisté mzdy. Z důvodu zvýšení...

Financování důchodu

Důchod a jeho financování jsou klíčové otázky, o kterých by měl přemýšlet každý z nás. Důvod je...

DPH v ČR

Pro státní pokladnu je výnos z přidané hodnoty jedním z nejdůležitějších příjmů. Od letošního...

Daňové odpočty

Při splnění zákonných podmínek přináší státem podporované finanční produkty daňovou úsporu. Jaké...

Byt, či dům?

Bydlení a jeho forma, podoba jsou jedněmi ze základních otázek, které dříve nebo později řeší...

Reklama
Reklama

Daňové odpočty a slevy

Položky snižují daňový základ a daň z příjmu

Nezdanitelné položky snižují daňový základ a daňové slevy přímo vypočtenou daň z příjmu. Díky uplatněným daňovým odpočtům a daňovým slevám může daňová povinnost klesnout o desetitisíce korun

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky