Kdy zaměstnanec odstupné nedostane?

štítek Právo čtení na 2 minuty

Zdanění u zákonného odstupného je nižší než u standardní hrubé mzdy, neboť z odstupného se neplatí sociální pojištění a zdravotní pojištění. V některých případech však nemají zaměstnanci na odstupné nárok.

foto: pixabay.com, ilustrační fotografie

V praxi často končí zaměstnání bez nároku na odstupné. A to nejenom v případech, kdy zaměstnanec sám podá výpověď. Pracovní poměr totiž může být ukončen i během zkušební doby nebo uplynutím času.

Praktický příklad

Paní Pálková pracuje pro zaměstnavatele na smlouvu na dobu určitou. Pracovní poměr paní Pálkové skončí 31. března uplynutím času. Zaměstnavatel s paní Pálkovou dále nepočítá, a proto bude paní Pálková bez zaměstnání. Paní Pálková však nedostane při skončení pracovního poměru ani odstupné. Z důvodu skončení pracovního poměru na dobu určitou nárok na odstupné nevzniká.

Praktický příklad

Pan Velíček nastoupil do zaměstnání 1. 2. 2017. Zaměstnavatel se však během zkušební doby rozhodl, že ukončí s panem Velíčkem během zkušební doby pracovní poměr. Panu Velíčkovi nárok na odstupné nevzniká. Odstupné není možné čerpat při skončení pracovního poměru ve zkušební době.

Praktický příklad

Paní Procházková pracuje pro zaměstnavatele Beta na dohodu o pracovní činnosti. Na základě dohody o pracovní činnosti není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. Zaměstnavatel podá paní Procházkové výpověď, u které běží patnáctidenní doba. Paní Procházkové však nevznikne nárok na odstupné. Dle § 77 zákoníku práce nenáleží z dohody o provedení práce ani z dohody o pracovní činnosti nárok na odstupné.

OSVČ odstupné neobdrží

Osoby samostatně výdělečně činné nemají na odstupné nárok. Spory mezi odběratelem a dodavatelem se neřídí zákoníkem práce. V případě ukončení obchodní spolupráce se postupuje v souladu se sjednanou smlouvou. Nárok na odstupné však má při splnění zákonných podmínek zaměstnanec, který si samostatnou výdělečnou činností jen přivydělává a dostane např. výpověď ze zaměstnání pro nadbytečnost.

Petr Gola

Další články k tématu Kdy náleží odstupné?

Reklama

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Reklama

Reklama

Populární na Dům financí