Jak vysoké jsou sazby DPH?

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Daně
Vydáno: 29. února 2016 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Výnos z daně z přidané hodnoty je jedním z klíčových zdrojů státního rozpočtu ve všech členských zemích EU. Česko není výjimkou.  Každá rodina zaplatí na DPH tisíce měsíčně. Existence DPH prodražuje každodenní nákupy.

V roce 2016 jsou v Česku zavedeny tři sazby DPH. Nejedná se o žádnou evropskou výjimku, tři sazby DPH je zavedena v řadě evropských zemích (např. ve Francii, Lucembursku, Itálii, Španělsku nebo Řecku). Základní 21% sazbě DPH podléhá v Česku většina zboží a služeb. Dále je potom v ČR legislativou zavedena snížená 15% sazba DPH a snížená 10% sazba DPH. Třetí sazba DPH byla zavedena od 1. ledna 2015. Zboží a služby podléhající sníženým sazbám DPH jsou uvedeny  v příloze zákona o DPH (č. 235/2004 Sb. v platném znění), my si vyjmenujeme pouze některé:

 

  • První snížené 15% sazbě DPH podléhá např. veřejná doprava, ubytovací služby, zdravotní péče (pokud není od DPH osvobozena), sociální péče (pokud není od DPH osvobozena), úprava a rozvod vody, odvádění a čištění odpadních vod, služby posiloven, pohřební služby, filmová představení, potraviny, nápoje (mimo alkoholické), zdravotní prostředky,  dětské sedačky.
  • Druhé snížené 10% sazbě DPH podléhá počáteční a pokračovací kojenecká výživa a potraviny pro malé děti, obrázkové knihy pro děti, vybrané mlýnské výrobky, slad, škroby, pšeničný lepek a směsi těchto výrobků.

 

Kolik zaplatíme na DPH měsíčně?

Z důvodu existence DPH je prodávané zboží draží a zákazníci musí při každodenních nákupech šáhnout hlouběji do kapsy. Kolik každá rodina zaplatí měsíčně na DPH, to závisí na výši a struktuře výdajů.

 

Praktický příklad

Rodina Novákových zaplatila za měsíc únor za zboží a služby podléhající základní 21% sazbě DPH 18 000 Kč, částka DPH v tomto případě činila 3 124 Kč (18 000 Kč: 121 x 21). Za zboží a služby podléhající snížené 15% sazbě zaplatila rodina Novákových 9 000 Kč, částka DPH v tomto případě byla 1 174 Kč (9 000 Kč: 115 x 15). Souhrnná částka DPH byla 4 298 Kč (3 124 Kč + 1 174 Kč).

 

Vývoj DPH v Česku

V posledních letech většina členských zemí Evropské unie vzhledem k nutnosti zvyšování daňových výnosů zvyšovala sazby DPH. I v Česku docházelo ke zvyšování sazeb DPH. Nejnižší sazby DPH byly v Česku od 1. května 2004 do konce roku 2007, kdy základní sazba DPH byla 19 % a snížená sazba 5 %. Následně se daňové sazby jen zvyšovaly. Od 1. ledna 2008 se zvýšila snížená sazba DPH na 9 %. Od 1. ledna 2010 se zvýšila základní sazba DPH na 20 % a snížená sazba DPH na 10 %. Od 1. ledna 2012 se zvýšila snížená sazba DPH na 14 %. Od 1. ledna 2013 se zvýšila základní sazba DPH na 21 % a snížená na 15 %.

Reklama

Další články tématu

Proč se zvyšují sazby DPH?

Při potřebě zvýšení státních příjmů zpravidla v členských zemích Evropské unie dochází ke...

DPH a elektronická evidence tržeb

Jestliže projde úspěšně celým legislativním procesem Poslaneckou sněmovnou schválený zákon o...

Povinnost registrace k DPH dle obratu

K dani z přidané hodnoty je nutné se registrovat v případě splnění některé ze zákonných...

Novinkou roku 2016 je kontrolní hlášení

Veškeré povinnosti spojené s evidencí s placením DPH jsou od roku 2016 náročnější, důvodem je...

Témata

Netestované dávky

Nárok na nemocenskou, mateřskou, ošetřovné, rodičovský příspěvek nebo státní podporu u...

Pojištění maminek

Za jakých podmínek je při péči o dítě placeno zdravotní pojištění státem a kdy se péče o dítě...

Bankovní registry

Všechny finanční instituce si prověřují nové zákazníky v některém z bankovních registrů. Kdo měl...

Daně za rok 2012

V týdenním tématu „daně za rok 2012“ se budeme věnovat daňovému přiznání za rok 2012 a Přehledům...

Druhy důchodů

V Česku jsou vypláceny starobní důchody, invalidní důchody a pozůstalostní důchody. Pro přiznání...

Reklama
Reklama

Daně za rok 2017

Vyplnění daňového přiznání a příloh

Vyplnění daňového přiznání za rok 2017 není záležitostí pouze podnikatelů a živnostníků, ale někdy i zaměstnanců, penzistů nebo studentů. Záleží na struktuře příjmů za rok 2017.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky