Proč mít pracovní zkušenosti již během studia?

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Zaměstnání
Vydáno: 12. června 2015 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Každý pátý mladistvý do 25 let je v členských zemích Evropské unie bez práce. Najít pracovní uplatnění není pro absolventy snadné. Absolventi s praktickými pracovními zkušenostmi získanými během studia jsou ve výhodě a mají lepší výchozí pozici než spolužáci, kteří ještě doposud nepracovali.

V dubnu 2015 byla nezaměstnanost mladých lidí v Evropské unii do 25 let dvojnásobná (20,7 %) oproti celkové nezaměstnanosti v EU (9,7 %). Pro absolventy středních a vysokých škol je v současné době obtížné najít si novou práci. Aktivní přístup již během studií je velmi důležitý a usnadňuje situaci na trhu práce.

  • Z členských zemí EU byla v dubnu dle údajů Eurostatu nejvyšší nezaměstnanost mladistvých do 25 let v Řecku (50,1 %), Španělsku (49,6 %), Chorvatsku (45,5 %),  Itálii (40,9 %), Portugalsku (31,2 %) a Kypru (32,9 %).
  • Nejnižší nezaměstnanost mladých lidí do 25 let z členských  zemí EU je v Německu (7,2 %), Rakousku (10,1 %) a Dánsku (10,1 %). Situace v Česku je v porovnání s ostatními zeměmi EU dobrá, nezaměstnanost mladistvých dosahuje 15,2 %.

Cílem všech vlád ve vyspělých zemích je mít co nejnižší nezaměstnanost mladistvých. Když se nepodaří najít práci do několika měsíců po ukončení školy, tak se hledá práce stále hůře. Dlouhodobá nezaměstnanost je přitom velkým problémem národního hospodářství.

 

Vzdělaní mladí lidé mají snazší pozici

Nejlépe se daří najít práci jazykově vybaveným absolventům, kteří mají za sebou stáže v zahraničí a absolventům s praktickými pracovními zkušenostmi. Personalisté velmi pozitivně hodnotí získané zkušenosti a praxi získanou během studia. Znalosti, dovednosti a vlastní know-how velmi zvyšují šance na trhu práce. Rozhodují však i lidské vlastnosti a reference. Praktické pracovní zkušenosti dávají personalistovi informaci o odhodlání, vytrvalosti a zodpovědnosti.

 

Nebát se horšího startu

Někteří absolventi mají na svoji první pracovní pozici velmi vysoké požadavky, což není vždy ideální. Každý začátek je těžký a nelze ihned při nástupu do prvního zaměstnání očekávat vysněnou pracovní pozici. Praktický firemní život navíc není pouze o znalostech a dovednost, ale rovněž o umění komunikace, rozhodování, zvládání pracovních problémů a celkovému jednání s lidmi. Zkušenosti hrají velkou roli. Proto se mnohým mladým lidem osvědčil pomalejší start. Začnou na nižší pracovní pozici a postupně svého  zaměstnavatele přesvědčí o svých pracovních a lidských kvalitách a začnou po profesní stránce stoupat.

 

Úspěšné firmy chtějí dávat šanci mladým

Prosperující zaměstnavatelé se nebojí dát šanci absolventům. Noví mladí zaměstnanci jsou pro její rozvoj a budoucnost velmi důležití. Přinášejí potřebné změny, nový náklad na problémy, nové vize a potřebné kreativní myšlení. Kvalitní absolventi mohou svému zaměstnavateli nabídnout elán, chuť a nové vidění.

Reklama

Další články tématu

Podnikání během studia

Výkon samostatné výdělečné činnosti během studia na vysoké škole je výhodný. Samostatná...

Práce během studia

Pro vysokoškoláky je vhodné, když již během studia mají vlastní příjem. Získávají potřebné...

Studenti a sociální pojištění

Za studenty sociální pojištění stát neplatí. Přesto se však studium hodnotí pro důchodové účely,...

Kdy platí zdravotní pojištění za studenty stát?

Všichni občané s trvalým pobytem v ČR jsou zdravotně pojištěni a musí tedy platit zdravotní...

Témata

Příjmy studentů

Během letních měsíců v období školních prázdnin si řada středoškoláků a vysokoškoláků...

Máme "papíry" pod palcem

Pro výpočet daňových povinností musí všechny OSVČ vést buď účetnictví, daňovou evidenci nebo...

Daňové povinnosti

Všichni živnostníci si musí plnit své daňové povinnosti, platit měsíční zálohy na povinném...

Povinnosti OSVČ

Při zahájení samostatné výdělečné činnosti je nutné počítat s výrazně větším rizikem, vlastní...

Daně za rok 2012

V týdenním tématu „daně za rok 2012“ se budeme věnovat daňovému přiznání za rok 2012 a Přehledům...

Reklama
Reklama

Rodinné finance

O peníze je potřeba se starat

Zodpovědné rodiny pravidelně řeší svoji finanční situaci, snaží se o zvýšení rodinných příjmů a chtějí mít výdaje pod kontrolou. Každý úvěr mají promyšlen a hledají možnosti úspor.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.