Zdravotní péče v zemích EU
štítek Cestování čtení na 2 minuty | přečteno 58×
V členských zemích EU máme stejná práva jako domácí občané. Tedy i nárok na stejnou zdravotní péči a za stejných podmínek jako domácí občané. Při kratším pracovním pobytu nebo dovolené lze vystačit s „Evropským průkazem zdravotního pojištění“. Proč je lepší se připojistit?
Ve většině případů je lepší vyrážet do zemí EU, ať už pracovně nebo za dovolenou, s komerčním cestovním připojištěním. Základní zdravotní péče není totiž ani v členských zemích EU zadarmo. Právo na poskytnutí zdravotní péče na území členkách států EU je jedním ze základních práv pojištěnce českého zdravotního pojištění (upraveno Nařízením č. 1408/71 a č. 574/72 Rady).
Související
Evropský průkaz zdravotního pojištění
K uplatnění práva na čerpání lékařsky nezbytné zdravotní péče v cizině je potřeba se prokázat plastovým Evropským průkazem zdravotního pojištění. Tento doklad vystavuje příslušná zdravotní pojišťovna. V současné době působí v Česku 7 zdravotních pojišťoven. Uvedenou „kartičku“ je nutné předložit přímo u lékaře či v nemocnici. V EU a dalších zemích (Island, Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko) se však musí zdravotní péče čerpat pouze ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. U soukromých institucí si musí každý pacient zaplatit za zdravotní péči sám.
Jak postupovat při platbě v hotovosti?
V některých zemích EU vyžadují lékaři nejdříve platbu v hotovosti. V hotovosti se musí platit i příplatek za spoluúčast. O refundaci za platbu nezbytné lékařské péče (nikoliv příplatku za spoluúčast) lze potom požádat buď u místní zdravotní pojišťovny nebo po návratu domů svou zdravotní pojišťovnu. Je samozřejmě potřeba uchovat originál doklad o zaplacení této částky. Domácí pojišťovna si bude muset zjistit od domácí instituce, jakou částku vám má proplatit (odečítá se např. míra spoluúčasti).
Výše spoluúčasti
Ani v Evropě však není zdravotní péče zadarmo. Evropané hradí spoluúčast. V Česku je míra spoluúčasti v porovnání s ostatními zeměmi velmi nízká. Při čerpání zdravotní péče v členských zemích EU musíme tedy platit stejnou spoluúčast jako domácí občané. Evropané platí za stomatologické ošetření, léky, hospitalizaci, ambulantní péče, nemocniční péči či za návštěvu lékaře mnohdy vysokou spoluúčast. Liší se stát od státu. Spoluúčast není v žádném případě refundována domácí zdravotní pojišťovnou.
Výhody komerčního pojištění
Přestože je Evropský průkaz zdravotního pojištění dobrá věc, komerční cestovní pojištění přináší podstatně větší jistotu. Myslet si, že lékařskou pomoc nebudeme potřebovat, není rozumné. Komerční cestovní pojištění totiž nabízí navíc:
- asistenční službu, která poskytuje klientům pobývajícím v zahraniční profesionální pomoc po celý den
- u komerčního pojištění je jedno, zda-li budete ošetřeni ve veřejném nebo soukromém lékařském zařízení
- spoluúčast je z komerčního pojištění také hrazena
- je hrazen převoz nemocného zpět do ČR, v případě smrti jeho ostatků
Tyto čtyři základní výhody navíc jsou pro většinu klientů pádným důvodem pro uzavření komerčního pojištění. Nabídka komerčního pojištění na trhu je pestrá, každý si vybere dle svých osobních preferencí a způsobu trávení času v zahraničí.
Další články k tématu Cestování za prací