Jak probíhá zdanění nájmu?
štítky Daně Domácnost Osobní finance čtení na 2 minuty | přečteno 146×
Obliba pasivního příjmu formou nájmu stoupá. Investice do nemovitosti za účelem jejího pronájmu je velmi oblíbená. Správně zvolená nemovitost totiž generuje nejenom pravidelný měsíční příjem formou nájmu, ale ještě se v průběhu let zhodnocuje a její tržní hodnota stoupá. Jaká pravidla platí pro zdanění příjmu z nájmu?
Dílčí daňový základ z nájmu je rozdílem mezi celkovým ročním příjmem a souvisejícími výdaji. Výdaje je přitom možné uplatnit ve skutečné výši nebo 30% výdajovým paušálem. Zejména u pronájmů bytů je výdajový paušál velmi oblíben, neboť skutečné výdaje jsou nižší než paušál.
Související
Nutnost podání daňového přiznání
Při příjmech z nájmu během roku je nutné vyplnit a podat daňové přiznání. Daňové přiznání musí podat i zaměstnanci, pokud měli v roce 2023 mimo pravidelný příjem ze závislé činnosti (zaměstnání) ještě příjem z nájmu vyšší než 20000 Kč. V takových případech nemůže za zaměstnance jejich zaměstnavatel provést roční zúčtování daně. K daňovému přiznání je nutné vyplnit přílohu číslo dva daňového přiznání, kde se právě vypočítá dílčí základ daně z nájmu. Při příjmech z nájmu se tak vyplňuje klasické čtyřstránkové daňové přiznání.
Sociální a zdravotní pojištění se neplatí
Pasivní příjmy nepodléhají odvodům na pojistném. To znamená, že z příjmů z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu se neplatí sociální pojištění ani zdravotní pojištění. Pravidelný příjem z nájmu tedy nemá žádný vliv na budoucí důchodové nároky a nijak nezvyšuje budoucí státní důchod.
Daňový poplatník pouze s příjmem z nájmu
V praxi mají pravidelný příjem z nájmu i penzisté, kteří nemají žádný jiný zdanitelný příjem. V takových případech vzniká povinnost podat daňové přiznání za rok 2023 pouze v případě, že roční příjem z nájmu překročil 50000 Kč. I daňoví poplatníci pouze s příjmem z nájmu mají nárok na slevu na poplatníka, která činí 30840 Kč. Do ročního daňového základu ve výši 205600 Kč tak nevzniká povinnost platit daň z příjmu, neboť vypočtenou daň sníží sleva na poplatníka do nuly.
Další články k tématu Nemovitosti a daně