Cenová bublina nemovitostí

Autor: Martin Málek
Rubriky:  Bydlení
Vydáno: 23. března 2007 8:00:00
zdroj: sxc.hu
Je všeobecně zažitá informace, že pokud lidé investují do nemovitostí, je to jeden z nejlepších počinů s penězi. V poslední době se však často hovoří o jakési bublině na trhu s nemovitostmi. Pojďme se tedy společně podívat jaképak příčiny stojí za takovouto cenovou bublinou.

Pokud se zamyslíme proč jsou ceny dnešních nemovitostí tak velice nadhodnoceny, musíme se především podívat do minulosti. Začněme v 70. letech minulého století a připomeňme si tehdejší narozené silné ročníky, kteří právě dnes nejvíce řeší bydlení a investice do nemovitostí. Právě jejich poptávka pohání ceny nemovitostí stále vzhůru. Dále k napětí dnešních cen rozhodně pomohla pokleslá výstavba bytů v 90. letech minulého století. To způsobilo, že dnes není dostatek bytů k pokrytí poptávky a developerské projekty rostou jako houby po dešti. Posledním a také velice důležitým vlivem na stav dnešních cen bytů a domů je větší zpřístupnění hypoték na bydlení pro stále méně movitější zájemce o půjčku na bydlení v České republice.

Pokud se podíváme jak v dnešní době na obchodu s nemovitostmi profitují developeři, je nám jasné, že stav s obchodováním nemovitostmi rozhodně v budoucnosti zažije korekci. Každý rok totiž postaví soukromí investoři okolo tisíce developerských projektů, kde každý takovýto projekt obsahuje průměrně kolem stovky bytových jednotek. Z dlouhodobých prognóz vyplývá, že hodnota bytů klesne v době splasknutí poptávkové bubliny až o pětinu své ceny. Říci však, kdy tato situace nastane je velice obtížné. Nepočítejme však s desítkami let. Logicky nám ze všech známých informací vyplývá, že korekci cen nemovitostí můžeme čekat za tři, čtyři roky.

Předpokládáme, že se po „splasknutí“ obchod s nemovitosti více uklidní a cena bytů se ustálí na dlouhodobě přijatelné ceně.

Jenže je zde ještě další problém související s nemovitostmi. Měli by se na něj připravit především lidé, kteří pronajímají nemovitosti a vybraný nájem používají na splácení své hypotéky. V současnosti totiž probíhá velký souboj bankovních ústavů o zájemce o hypotéky. V nedávné době uvedla na trh Hypoteční banka a. s. první hypotéku se čtyřicetiletou splatností. Klesl tak ještě více požadavek na výši příjmů u žadatele o hypotéku (na jeden a půl milionovou hypotéku je třeba minimální příjem 14 700 Kč). Další banky budou jistě následovat, postupně své služby zdokonalovat a požadavky na bonitu žadatele snižovat. Je tedy jasné, že člověk s čím dál menšími příjmy a životní úrovní bude mít šanci si na své bydlení půjčit.

Lidé nejsou hloupí a nebudou bydlet v nájmu po dlouhou dobu jen proto, aby pronajímateli splatili hypotéku na byt, ve kterém bydlí. Je potom možné, že pronajímatelé budou velice málo narážet na člověka zajímajícího se o pronájem na delší dobu.

V posledních letech nemusely banky prodat ani desítku nemovitostí v důsledku nesplácení hypoték. Pod tíhou nastolených podmínek můžeme čekat v tomto postupu určitou změnu…

Reklama

Témata

Promlčení dluhů

Všichni živnostníci by si měli řádně plnit své daňové povinnosti, lhůty pro promlčení daní,...

Daně za rok 2012

V týdenním tématu „daně za rok 2012“ se budeme věnovat daňovému přiznání za rok 2012 a Přehledům...

Poplatek za vedení úvěrů

Otázka bankovních poplatků je vždy ožehavým tématem. Na jedné straně stojí klienti, jejichž...

Daně u našich sousedů

Ať chceme nebo nechceme, tak daně ovlivňují náš každodenní život. Každodenní nákup je díky DPH...

Auto a daně

Bez auta se neobejde téměř žádný živnostník. Uplatněné výdaje za auto se liší, zdali se vede...

Reklama
Reklama

Koupě nemovitosti

Daňové povinnosti při pořízení bytu či domu

Pořízení nové nemovitosti, ať už za účelem vlastního bydlení nebo pronájmu přináší i daňové povinnosti. Jaké daně se platí? Kdy se vyplatí využít služeb realitní kanceláře?

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.