Omyly u odstupného
štítky Právo Zaměstnání přečtete do minuty
Pokud zaměstnanec obdrží od zaměstnavatele výpověď z důvodů, na kterých nenese vinu, tj. zejména z důvodu nadbytečnosti, tak mu náleží odstupné. Kdy odstupné nenáleží?
Nárok na odstupné zaměstnanci vzniká, pokud obdrží výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele, nadbytečnosti nebo nesmí-li dle lékařského posudku nadále práci vykonávat z důvodu pracovního úrazu, onemocnění z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí.
Související
Jak vysoké je odstupné?
Výše zákonného odstupného dle zákoníku práce se liší v závislosti na délce trvání pracovního poměru. Pokud pracovní poměr trval u zaměstnavatele méně než jeden rok, potom náleží odstupné ve výši jednonásobku průměrného výdělku, pokud trval pracovní poměr alespoň jeden rok a méně než dva roky, potom náleží odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku a jestliže trval pracovní poměr alespoň dva roky, tak náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku náleží odstupné, pokud obdržel zaměstnanec výpověď nebo je pracovní poměr rozvázán vzájemnou dohodou z důvodu nemožnosti vykonávat práci dle lékařského posudku v důsledku pracovního úrazu, nemoci z povolání nebo ohrožení touto nemocí.
Praktický příklad
Penzistka Jana současně pobírá starobní důchod a pracuje pro zaměstnavatele AB na smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel aktuálně musí snižovat počet zaměstnanců a i paní Jana obdržela výpověď pro nadbytečnost. Přestože je paní Jana ve starobním důchodu, tak jí náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku, neboť u zaměstnavatele pracovala déle než dva roky. Nárok na odstupné mají i starobní důchodci. Pobíráním starobního důchodu nárok na odstupné v žádném případě nezaniká.
Praktický příklad
Pan Tomáš podal u zaměstnavatele po 10 odpracovaných letech výpověď, neboť obdržel zajímavější pracovní nabídku. Panu Tomášovi nárok na odstupné nevzniká, neboť výpověď podal sám a v takovém případě nelze zákonné odstupné nikdy obdržet.
Další články k tématu Pracovně-právní omyly