Kdy lze změnit zdravotní pojišťovnu?
štítky Pojištění Zaměstnání přečtete do minuty
Zdravotní pojišťovnu je možné změnit jednou za 12 kalendářních měsíců, jedná se o jednoduchý administrativní úkon. Na co si však dát pozor?
V Česku aktuálně působí 7 zdravotních pojišťoven, přičemž je možné změnit zdravotní pojišťovnu jednou za 12 měsíců, a to vždy od 1. 1. nebo od 1. 7. Přihlášku k nové zdravotní pojišťovně je přitom možné podat nejpozději tři měsíce před požadovaným dnem změny. Občané, kteří chtějí změnit zdravotní pojišťovnu od 1. 7., musí tedy podat přihlášku u nové zdravotní pojišťovny do konce března, přičemž nejdříve ji mohli podat od ledna 2020.
Související
Změnou nelze ušetřit
Každá ze zdravotních pojišťoven nabízí svým klientům určité výhody a benefity. Sazba zdravotního pojištění je však vždy stejná, změnou zdravotní pojišťovny nelze ušetřit na zdravotním pojištění.
Nahlášení zaměstnavateli
Zaměstnanci, kteří změní zdravotní pojišťovnu, musí tuto skutečnost oznámit svému zaměstnavateli (zaměstnavatelům), aby mohla mzdová účetní vypočtené měsíční zdravotní pojištění zasílat na účet správné zdravotní pojišťovny. Pro zaměstnance se jedná o splnění základní zákonné oznamovací povinnosti.
OSVČ a změna bankovního příkazu
Osoby samostatně výdělečně činné si v případě změny zdravotní pojišťovny musí změnit trvalý bankovní příkaz k úhradě měsíčních záloh. Pokud dojde ke změně zdravotní pojišťovny od 1. 7. 2020, potom je potřeba počítat s tím, že za rok 2020 bude nutné vyplnit dva přehledy o příjmech a výdajích, jeden na starou a druhý na novou zdravotní pojišťovnu.
Penzisté a děti
Změnit zdravotní pojišťovnu mohou všichni pojištěnci, tedy i nevýdělečně činní jako penzisté nebo studenti. Za nezletilé ovšem provádí změnu zdravotní pojišťovny zákonný zástupce. Novorozence je potom nutné přihlásit do 8 dní u zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna matka dítěte.
Další články k tématu Zdravotní pojištění