Pozor na platbu daně z nabytí nemovitých věcí
štítky Daně Hypoteční úvěry přečtete do minuty
Pořídit si vlastní nemovitost bez vlastních prostředků nejde. Stoprocentní hypotéky nemohou banky poskytovat, v praxi se nejčastěji poskytují 80% hypotéky.
Žadatelé o hypotéku tedy musí financovat pořízení nemovitosti vlastními prostředky většinou z jedné pětiny ceny pořizované nemovitosti, 90% hypotéky totiž nabízejí banky z důvodu doporučení ČNB pouze v omezeném rozsahu. Mladí lidé, kterým např. neposkytnou část finančních prostředků rodiče, jsou tedy nuceni si nejdříve našetřit a teprve potom vyřizovat hypotéku.
Související
Daň z nabytí nemovitých věcí platí kupující
Nároky na vlastní finanční prostředky navíc zvyšuje povinnost platby daně z nabytí nemovitých věcí, kterou platí vždy kupující. Sazba daně činí 4 %, při pořízení bytu za dva milióny korun se tedy jedná o 80000 Kč. Daň z nabytí nemovitých věcí musí být zaplacena jednorázově, nelze ji platit ve splátkách.
U družstevních bytů se daň neplatí
Nutnost platby daně z nemovitých věcí je tedy potřeba zakalkulovat do finančních plánů při pořizování nemovitosti. Při využití služeb renomované realitní kanceláře alespoň odpadají daňové starosti, neboť kupující obdrží vyplněné daňové přiznání, které jenom odevzdá na finančním úřadě. Daň z nabytí nemovitých věcí se neplatí jenom v taxativně vyjmenovaných případech – např. darování nemovitosti, dědictví nemovitosti, u družstevních bytů či u novostaveb.
Poplatek za návrh na vklad
Jestliže projde úspěšně celým legislativním procesem legislativa upravující cenu poplatku za návrh na vklad, potom od ledna roku 2020 bude poplatek již 2000 Kč místo aktuální tisícikoruny. Jestliže je kupní smlouva kvalitně sepsaná, potom není s provedením vkladu na katastru nemovitosti problém a lze použít interaktivní internetový formulář, při využití služeb kvalitní realitní kanceláře má však kupující i tuto administrativu bez starostí, úhrada správního poplatku jde však samozřejmě na jeho vrub.
Další články k tématu Hypotéku plánujte