Kdy je nárok na nemocenskou při práci na dohody?
štítky Pojištění Zaměstnání přečtete do minuty
Při práci na dohody nevzniká nárok na nemocenské dávky automaticky, záleží na výši měsíční odměny, neboť účast na nemocenském pojištění vzniká pouze při dosažení rozhodného měsíčního příjmu.
Z měsíční odměny z dohody o provedení práce se platí sociální pojištění, když je měsíční odměna 10 001 Kč a více. V případě, že je měsíční odměna do limitu, tak se z měsíční odměny sociální pojištění neplatí a takový příjem tedy nezakládá účast na nemocenském pojištění. Limit se přitom posuzuje individuálně u každého zaměstnavatele.
Související
Pokud však zaměstnanci pracují pro stejného zaměstnavatele na základě více dohod o provedení práce (každá dohoda je na rozdílnou činnost), potom se pro účely nemocenského pojištění příjem plynoucí z těchto dohod sčítá.
Praktický příklad
Pan Dočekal pracuje pro dva různé zaměstnavatele současně na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč. Žádný jiný zdanitelný příjem pan Dočekal nemá. V případě nemoci nemá pan Dočekal nárok na nemocenskou, neboť příjem ani z jedné dohody o provedení práce nezakládá účast na nemocenském pojištění.
Praktický příklad
Paní Nováková pracuje pouze pro zaměstnavatele XY na dohodu o provedení práce. Měsíční odměna však činí 17 000 Kč. V případě pracovní neschopnosti vznikne paní Novákové nárok na nemocenskou, neboť je z dohody odváděno sociální pojištění.
Měsíční odměna z dohody o pracovní činnosti podléhá odvodu na sociálním pojištění, jestliže je měsíční odměna 2 500 Kč a více. Při překročení limitu vzniká tedy zaměstnanci nárok na nemocenskou.
Rozdílné příjmy v jednotlivých měsících
Někteří zaměstnanci mají rozdílně vysoké měsíční příjmy plynoucí z dohody o provedení práce. V některých měsících je měsíční příjem do limitu a v jiných nad limit. V takové případě zakládá příjem plynoucí z dohody o provedení práce účast na nemocenském pojištění pouze v měsících, kdy je měsíční odměna nad limit.
Další články k tématu Nárok na nemocenskou