Povinné pojistné při evidence na ÚP

Autor: Petr Gola
Rubriky:  Pojištění
Vydáno: 7. července 2016 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Všichni občané s trvalým pobytem na území ČR musí platit zdravotní pojištění. A všichni zaměstnanci a živnostníci by se měli snažit získat co nejvyšší dobu pojištění, aby měli nárok na státní důchod a jeho výše byla co nejvyšší. Jak je to s platbou pojistného na úřadu práce?

Podpora v nezaměstnanosti se pobírá pouze po omezenou dobu, přesto je vhodné být v evidenci na úřadu práce i po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti. Evidence na úřadu práce zvyšuje naději na uplatnění na úřadu práce a za všechny občany v evidenci na úřadu práce platí zdravotní pojištění stát. Lidé, kteří nejsou zaměstnanci nebo živnostníky a přitom za ně neplatí zdravotní pojištění stát, si musí platit zdravotní pojištění každý měsíc sami. Pro účely placení zdravotního pojištění jsou v registru zdravotní pojišťovny vedeni jako osoby bez zdanitelných příjmů a za každý měsíc platí v roce 2016 sami zdravotní pojištění 1 337 Kč.

 

Praktický příklad

Pan Jelínek si neplnil zákonné povinnosti a byl sankčně vyřazen z evidence na úřadu práce. Po celý červenec bude pan Jelínek veden u své zdravotní pojišťovny jako osoby bez zdanitelných příjmů a do 8. srpna bude muset zaplatit své zdravotní pojišťovně 1 337 Kč.

 

Bez doby pojištění není starobní důchod přiznán

Za lidi v evidenci na úřadu práce stát sociální pojištění přímo neplatí, ale v zákonném rozsahu se evidence na úřadu práce započítává do doby pojištění pro důchodové účely. Pro přiznání starobního důchodu i invalidního důchodu musí být získána potřebná doba pojištění. Pokud není potřebná doba pojištění získána, tak nelze pobírat měsíčně starobní nebo invalidní důchod na účet. Pro přiznání starobního důchodu v roce 2016 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu alespoň 32 let. Potřebná doba pojištění pro přiznání invalidního důchodu se liší dle věku, např. občané starší 28 let musí získat dobu pojištění v rozsahu alespoň 5 let v posledních 10 letech.

 

Zápočet evidence na úřadu práce

Do doby pojištění pro důchodové účely se přitom započítává vždy doba, po kterou náleží podpora v nezaměstnanosti. Evidence na úřadu práce, po kterou se již podpora v nezaměstnanosti nepobírá, se započítává pro důchodové účely jako náhradní doby pojištění maximálně v rozsahu tří let, přičemž se tato doba zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

 

Praktický příklad

Paní Smutná si požádala o invalidní důchod. Paní Smutné byla na základě podané žádosti o invalidní důchod přiznána invalidita prvního stupně. Paní Smutná (34 let) však nezískala potřebnou dobu pojištění v rozsahu alespoň 5 let, neboť byla dlouhodobě v evidenci na úřadu práce. Paní Smutná je sice uznána invalidní, ale nemá nárok na výplatu invalidního důchodu. Řešením pro paní Smutnou je institut dobrovolného důchodového pojištění, neboť evidenci na úřadu práce, která se nezapočítává pro důchodové účely je možné dopojistit i zpětně.

Reklama

Další články tématu

Aktuální nezaměstnanost v zemích EU

V dubnu byla v Česku nejnižší míra nezaměstnanosti z členských zemí EU. Příznivé ekonomické...

Výše podpory v nezaměstnanosti

Na výši předchozího příjmu, ze kterého bylo zaplaceno sociální pojištění, závisí, jak vysoká...

Jak dlouho se pobírá podpora v nezaměstnanosti?

Podpora v nezaměstnanosti se pobírá pouze při splnění zákonných podmínek a délka nároku závisí...

Kdy vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemají všichni nezaměstnaní. Pro přiznání podpory v...

Témata

Netestované dávky

Nárok na nemocenskou, mateřskou, ošetřovné, rodičovský příspěvek nebo státní podporu u...

Pojištění maminek

Za jakých podmínek je při péči o dítě placeno zdravotní pojištění státem a kdy se péče o dítě...

Bankovní registry

Všechny finanční instituce si prověřují nové zákazníky v některém z bankovních registrů. Kdo měl...

Daně za rok 2012

V týdenním tématu „daně za rok 2012“ se budeme věnovat daňovému přiznání za rok 2012 a Přehledům...

Druhy důchodů

V Česku jsou vypláceny starobní důchody, invalidní důchody a pozůstalostní důchody. Pro přiznání...

Reklama
Reklama

Daně za rok 2017

Vyplnění daňového přiznání a příloh

Vyplnění daňového přiznání za rok 2017 není záležitostí pouze podnikatelů a živnostníků, ale někdy i zaměstnanců, penzistů nebo studentů. Záleží na struktuře příjmů za rok 2017.

Otevřete téma

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2018 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky