Kupujeme nemovitost

Vydáno: 4. dubna 2013 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Jen málokdo z nás má takové finanční možnosti, aby koupi bytu, či rodinného domu financoval ze svých úspor. Většina z nás musí o „pomocnou ruku“ žádat u banky, nebo stavební spořitelny. Pouhou žádostí však celý kolotoč pouze začíná.

Pokud jste se již rozhodli pro koupi konkrétní nemovitosti, ať už se jedná o byt nebo dům, pak zásadní otázkou je, jak budete nákup nemovitosti financovat. První, ale u většiny z nás málo pravděpodobnou možností, je financovat koupi z vlastních zdrojů. Jestliže vám to vaše úspory neumožňují, pak vám nezbývá nic jiného, než se obrátit na finanční domy.

V nabídce bank jsou standardně zahrnuty hypoteční úvěry, lidově řečeno hypotéky. Jedná se o účelově poskytované bankovní úvěry, které jsou kryty zástavou. Jako zástava může být využita financovaná nemovitost, popřípadě nemovitost jiná. Vlastník takové nemovitosti musí souhlasit s její zástavou. Účelovost hypotečního úvěru spočívá v tom, že poskytnuté finanční prostředky mohou být čerpány pouze pro bytové účely vymezené bankou. Mimo účelových hypotečních úvěrů banky poskytují také neúčelové, tzv. americké hypotéky. Těmi lze financovat téměř cokoli. Nicméně jsou znevýhodnění vyššími úrokovými sazbami. Podmínka zástavy platí i zde.

Finanční trh nabízí i další možnosti financování. Jsou jimi překlenovací a řádné úvěry ze stavebního spoření také s požadavkem na zástavu. Oba typy úvěrů jsou navázány na existenci smlouvy o stavebním spoření. Úvěr ze stavebního spoření je proto omezen několika podmínky jako je čekací lhůta pro přidělení úvěru, obvykle dva roky. Dála je požadavek na naspoření určitého procenta ze stanovené cílové částky a také dosažení požadovaného hodnotícího čísla, jehož výpočet je ryze v režii konkrétní spořitelny. Jestliže tyto podmínky splněny nejsou, nebo jen jedna z nich, pak může klient požádat o tzv. překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Nejenomže je tento úvěr úročen vyšší sazbou, ale navíc ve fázi překlenovacího úvěru platíte jak pravidelnou splátku, tak pravidelnou úložku na „spoření“. Ve chvíli, kdy docílíte požadovaného procenta naspořených peněz, překlopí se úvěr do řádného. Vám jednak klesne úroková sazba a tedy i splátka, ale už nebudete muset posílat částku na spořicí účet.

Ať už se rozhodnete pro hypotéku, nebo úvěr ze stavebního spoření, nezapomeňte, že úroková sazba a s ní související délka fixace není vždy jen tím jediným kritériem. Jsou to také měsíční poplatky za vyřízení a poskytnutí úvěru, za vypracování odhadu, za vedení úvěrového účtu, nebo případný požadavek na zřízení běžného účtu, jestliže u dané instituce již účet nemáte, požadavek na zajištění aj.

Vyznat se ve spletitém světě úvěrové nabídky bank a stavebních spořitelen je složité. Museli bychom věnovat několik hodin, možná i dní tomu, abychom dokázali porovnat aktuální nabídky. Proč je tohle důležité? Vaše domovská banka musí mít ne vždy tu nejlepší nabídku a vhodnou právě pro vás. Úvěr na financování nemovitosti je dlouhodobým závazkem a ne zrovna malým. Proto stojí jistě za zvážení, zda se nesvěřit do rukou kvalifikovaného finančního poradce, který pro vás zpracuje návrh řešení ideálně s několika variantami a navíc vám pomůže a z velké části zajistí potřebnou dokumentaci.

Reklama

Další články tématu

Daně a daňové odpočty

Staneme-li si vlastníkem nemovitosti, pak nesmíme zapomenout, že jako vlastníkovi nám vzniká...

Jdeme na prohlídku

Pokud jste našli nemovitost, která vám vyhovuje jak svou lokalitou, provedením, tak i cenově a...

Jak zjistit skutečnou hodnotu nemovitosti?

Koupě vlastního bydlení je jedním ze zásadních životních kroků. Ve většině případů totiž nákup...

Nemovitosti a jejich ceny pro rok 2013

Rok 2011, respektive jeho závěr, bylo obdobím, kdy byla spuštěna masivní kampaň developerů na...

Témata

Promlčení dluhů

Všichni živnostníci by si měli řádně plnit své daňové povinnosti, lhůty pro promlčení daní,...

Nezaměstnanost v ČR

V případě nezaměstnanosti je vhodné se vždy registrovat na úřadu práce, i kvůli jednomu měsíci....

Výdajový paušál

Výdaje ze samostatné výdělečné činnosti lze stanovit i výdajovým paušálem. Jedná se o velmi...

Platby přes internet

Internetové bankovnictví nám šetří peníze a náš drahocenný čas. Správným výběrem internetového...

Daňové přiznání 2011

Všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí včas odevzdat daňové přiznání a Přehledy o...

Reklama
Reklama

Nelehký život OSVČ

Na co nemají OSVČ nárok?

Při výkonu vlastní samostatné výdělečné činnosti je nutné počítat s rizikem, vysokou vlastní zodpovědností, nižší právní ochranou než mají zaměstnanci a s případně nízkými státními dávkami.

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.