Nemovitosti a jejich ceny pro rok 2013

Vydáno: 1. dubna 2013 0:00:00
zdroj: sxc.hu

Rok 2011, respektive jeho závěr, bylo obdobím, kdy byla spuštěna masivní kampaň developerů na podporu prodeje jimi nabízených nemovitostí. Co bylo předmětem kampaně? Developeři ve svůj prospěch využili zvyšování sazby DPH. Následně se k této „hrozbě“ přidala „hrozba“ další, tentokráte v podobě zvýšení daně z převodu nemovitosti. Pokud lidé zvažující vlastní bydlení neslyšeli na toto, pak silným argumentem pro realizaci nákupu byly a jsou historicky nejnižší úrokové sazby hypotečních úvěrů. Je skutečně vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Faktorem, který je pro řadu lidí určující při rozhodování o koupi vlastního bydlení, je cena. S cenou samotné nemovitosti souvisí také výše úrokových sazeb na hypotečních trzích. A tak není divu, že rok 2012 byl pro realitní trh zásadní.

Zatímco ceny nemovitostí se oproti předešlému roku nijak výrazně neměnily, tzn. zůstaly na nízké úrovni, úrokové sazby poklesly na svá historická minima. To se projevilo ve stoupající poptávce a následně v nárůstu objemu poskytnutých hypoték.

Dle aktuálních prognóz však k takovému boomu na trhu realit v letošním roce nedojde. Rok 2013 bude naopak poznamenán poklesem trhu. Ten souvisí s celkovou ekonomickou situací v České republice, kterou teď trápí jednak celkový pokles ekonomické aktivity, jednak snižující se příjmy domácností a hrozba rostoucí nezaměstnanosti.

Pokud budeme předpovídat vývoj cen, tak dle odborníků lze očekávat, že se příliš měnit nebudou. Nízké ceny a jejich udržitelnost jsou předmětem diskuze mezi developery a dalšími subjekty působícími na českém realitním trhu. Jeden tábor tvrdí, že nízké ceny nejsou z dlouhodobého hlediska udržitelné a vrátí se na svou, tedy vyšší, úroveň. Druhý tábor však zastává názor, že trh pouze odkryl předražené developerské projekty a vývoj cen je naopak přirozený.

Ať už je to tak, nebo tak rozhodují vždy zákazníci a ti samozřejmě ve většině případů pozitivně reagují na nízké ceny. Developeři proto ve snaze prodat jdou s cenami dolů až téměř na úroveň svých nákladů. Někteří se však odmítají zapojit do této cenové války a své ceny ponechávají v původní výši.

V souvislosti s cenami je důležité poukázat na možné „vychytávky“, se kterými se můžete setkat. Jestliže při hledání vhodné nemovitosti narazíte na zajímavou cenovou nabídku, pak pozor na to, zda je cena uváděna již včetně DPH, nebo bez DPH.

Dále se můžete setkat s tím, že nějaký developer vám nabídne byt dispozičně řešen jako 3+kk, nebo 2+kk za velice, ale velice zajímavou cenu. Pozorně si proto přečtěte, jaká je celková plocha nabízeného bytu. V současné době se totiž projevuje trend zmenšování podlahové plochy. A tak můžete záhy zjistit, po přepočtu na jeden metr čtvereční, že inzerovaná cena není tak zajímavá, jak se zdála být.

Reklama

Další články tématu

Daně a daňové odpočty

Staneme-li si vlastníkem nemovitosti, pak nesmíme zapomenout, že jako vlastníkovi nám vzniká...

Kupujeme nemovitost

Jen málokdo z nás má takové finanční možnosti, aby koupi bytu, či rodinného domu financoval ze...

Jdeme na prohlídku

Pokud jste našli nemovitost, která vám vyhovuje jak svou lokalitou, provedením, tak i cenově a...

Jak zjistit skutečnou hodnotu nemovitosti?

Koupě vlastního bydlení je jedním ze zásadních životních kroků. Ve většině případů totiž nákup...

Témata

Podpora v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti není automatický, je nutné splnit zákonné podmínky ohledně...

Reklama a propagace

Všechny firmy i zákazníci se musí snažit o získávání nových zákazníků. Bez dobré reklamy a...

Trh práce v ČR

Průměrná mzda v Česku meziročně stoupá a nezaměstnanost je druhá nejnižší ze zemí EU. Podmínky...

Promlčecí lhůty

Promlčecích lhůt je v české legislativě celá řada. Alespoň ty základní se rozhodně vyplatí znát,...

Poplatek za vedení úvěrů

Otázka bankovních poplatků je vždy ožehavým tématem. Na jedné straně stojí klienti, jejichž...

Reklama
Reklama

První zaměstnání

Právní minimum nejenom pro absolventy

I absolventi mohou současně pracovat pro více zaměstnavatelů současně či ukončit první pracovní poměr již ve zkušební době. Co je dobré vědět o pracovní smlouvě a daňových povinnostech?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.