ČNB si znovu udělala přestávku v uvolňování měnové politiky
štítek Měnová politika čtení na 2 minuty | přečteno 394×
Většina analytiků očekávala, že Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání ponechá sazby na stávající úrovni, tedy na 3,75 %. Překvapivá však byla jednomyslnost tohoto rozhodnutí. Za zachování sazeb na stejné úrovni hlasovalo všech sedm členů bankovní rady.
Inflační tlaky přetrvávají
ČNB svým rozhodnutím ponechat úrokové sazby beze změny upřednostnila boj s inflací před řešením ekonomického zpomalení. Inflace v České republice dosáhla v lednu 2,8 % a v únoru klesla na 2,7 %. Když vezmeme v úvahu i prosincovou inflaci, která činila 3 %, je patrný jasný sestupný trend. To je zatím dobrá zpráva. Špatnou zprávou však je, že inflace klesá příliš pomalu. Při tomto tempu bychom dvouprocentního inflačního cíle dosáhli až v roce 2026. Zachování sazeb by teoreticky mělo podpořit rychlejší pokles inflace, ale na projevení tohoto rozhodnutí v reálné ekonomice si budeme muset ještě chvíli počkat.
Související
Rizika možného vývoje
Pro Českou republiku představuje největší riziko uvolněná fiskální politika. Ke konci února činil deficit státního rozpočtu po očištění o příjmy a výdaje z Evropské unie 76,7 miliardy korun. Tento schodek však nezahrnuje plánované zvýšení výdajů na armádu. Zvýšení výdajů na obranu se v březnu stalo hlavním tématem napříč Evropou. Zbrojní iniciativa se bezpochyby brzy projeví v růstu zadlužení, což zároveň zvýší objem peněz v ekonomice. Tím si připravujeme půdu pro další inflační vlnu. Z tohoto pohledu ČNB jednala rozumně, protože by měla fiskální politiky krotit a bránit nerealistickým plánům na zadlužování. Bohužel zachování sazeb je od dalšího zadlužování příliš neodradí.
Cesta otevřená všem možnostem
Guvernér Michl na přímou otázku, jak se bude měnová politika vyvíjet v následujících měsících, neodpověděl. Pouze dodal, že podle něj zůstávají všechny možnosti otevřené. Michlův postoj tak nápadně připomíná vyjádření šéfa amerického Fedu Powella, který se před týdnem vyjádřil v podobném duchu. Není to však jediná podobnost. Fed odhaduje neutrální úrokovou sazbu na 2,9 %, zatímco modely ČNB naznačují, že neutrální sazba se pohybuje kolem 3 %. Pokud tyto modely bereme vážně, ČNB už nemá příliš prostoru pro snižování sazeb. V tomto roce bychom se tak mohli dočkat maximálně dvou až tří snížení. Vzhledem k tomu, že Evropská centrální banka má pružnější měnovou politiku než ČNB, otevírá se prostor pro mírné posílení české koruny vůči euru, této hlavní zahraniční měně.