Zaměstnanci a potvrzení o zdanitelných příjmech
štítky Daně Zaměstnání čtení na 2 minuty
Pokud má zaměstnanec povinnost podat si sám daňové přiznání, potom nemůže požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně a musí si vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech.
O roční zúčtování daně z příjmu nemohou zaměstnavatele požádat zaměstnanci, kteří mají mimo příjmy ze závislé činnosti (dle § 6 zákona o dani z příjmu) ještě zdanitelné příjmy ze samostatné výdělečné činnosti (dle § 7 zákona o dani z příjmu), kapitálové příjmy (dle § 8 zákona o dani z příjmu), příjmy z nájmu (dle § 9 zákona o dani z příjmu) a ostatní daňové příjmy (dle § 10 zákona o dani z příjmu) vyšší než 6000 Kč za rok 2020.
Související
Příjmy pouze ze zaměstnání
I zaměstnanci pouze s příjmy ze zaměstnání, tj. ze závislé činnosti, mají v praxi povinnost si podat daňové přiznání, zejména z důvodu práce v některém měsíci roku pro dva zaměstnavatele současně nebo povinnosti platit 7% solidární daň (součet hrubé mzdy za rok 2020 je vyšší než 1672080 Kč).
Praktický příklad
Paní Alice pracovala po celý rok 2020 pro zaměstnavatele XY na hlavní pracovní poměr a současně si nepravidelně přivydělávala pro zaměstnavatele WY na dohodu o provedení práce. Hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce nebyla v žádném měsíci vyšší než 10000 Kč. Z hrubé odměny z dohody o provedení práce byla tedy vždy odvedena srážková daň z příjmu. Paní Alice může zaměstnavatele XY požádat o roční zúčtování daně, protože v žádném měsíci neodvedla zálohovou daň z příjmu ze dvou zaměstnání.
Formulář potvrzení
V jednostránkovém formuláři „Potvrzení o zdanitelných příjmech“ zaměstnavatel je uveden zejména úhrn zúčtovaných příjmů od daného zaměstnavatele, úhrn zaplaceného pojistného zaměstnavatelem za zaměstnance, vyčíslená záloha na daň z příjmu. Tedy podklady pro vyplnění daňového přiznání. Při práci pro více zaměstnavatelů během roku 2020 si musí zaměstnanec vyžádat „Potvrzení o zdanitelných příjmech“ od všech zaměstnavatelů.
Další články k tématu Zaměstnanec a daně