Dohodou lze pracovní poměr ukončit rychle
štítek Zaměstnání přečtete do minuty | přečteno 18×
Dobré vztahy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem jsou výhodné i pro nutnost rychlého ukončení pracovního vztahu ze strany zaměstnance. Vzájemnou dohodou je možné pracovní poměr ukončit ihned.
V případě podání výpovědi zaměstnancem nebo zaměstnavatelem dochází k ukončení pracovního poměru až po uplynutí dvouměsíční výpovědní doby. Vzájemnou dohodou o ukončení pracovního poměru je možné pracovní poměr ukončit velmi rychle, třeba ihned. Výpověď je však jednostranným pracovním úkonem, vzájemná dohoda je dvoustranným právním úkonem, se kterým musí souhlasit zaměstnavatel i zaměstnanec.
Související
Kdy využít dohodu?
Zaměstnanec, který pracoval pro zaměstnavatele kvalitně a z různých důvodů potřebuje rychle ukončit pracovní poměr, si od úspěšného zaměstnavatele ukončení pracovního poměru vzájemnou dohodou zaslouží. I pro zaměstnavatele je výhodné nedělat zaměstnanci problémy, když odchází např. za lepší finanční nabídkou. Pokud je pracovní poměr ukončen se vzájemným respektem a slušně, potom může být v budoucnu znovu obnoven. Profesionální ukončení pracovního poměru je skvělou vizitkou zaměstnavatele. Zaměstnanec, který i po ukončení pracovního poměru mluví hezky o bývalém zaměstnavateli, je skvělou reklamou.
Náklady stoupnou nepatrně
Rychlé ukončení pracovního poměru je pro zaměstnavatele nepříjemné a přináší zvýšené náklady spojené s hledáním a zaučením nového zaměstnance či s proplácením přesčasů stávajících zaměstnanců, kteří v některých případech přesčasové hodiny v žádném případě nevítají. Přesto je ukončení pracovního poměru vzájemnou dohodou někdy levnější než při dodržení dvouměsíční výpovědní lhůty ze strany zaměstnance. Pokud zaměstnavatel vyjde zaměstnanci vstříc a ukončí pracovní poměr vzájemnou dohodou co nejdříve, tak někteří zaměstnanci souhlasí, že i po skončení pracovního poměru v rámci svých časových možností dodělají některé úkoly a co nejefektivněji zaučí svého nástupce. Následně je možné se domluvit např. na drobném přivýdělku formou některé z pracovních dohod.
Další články k tématu První zaměstnání