Výzkum odhalil, že chaotičtí lidé jsou ve skutečnosti produktivní géniové

Vydáno: 1. dubna 2019 7:30:00
zdroj: dumfinanci.cz

Chaotičtí lidé bývají většinou terčem výsměchu, ale ve skutečnosti to nic nevypovídá o tom, že by byli líní, nepořádní či neproduktivní. Ba právě naopak, jejich chaos může být známkou vyšší inteligence. Podíváme se, co na to říkají vědci. 

Spousta opravdových myslitelů z historie údajně pracovala v chaotickém prostředí a o uklízeném a organizovaném stole nemohla být žádná řeč. Studie provedená na Carlson School of Management na University of Minnesota zjistila, že chaotická pracoviště mohou výrazně podpořit pozitivní inovační myšlení.

Co vše chaotičtí lidé dokáží?

Chaotičtí lidé jsou schopni mít i více kreativních nápadů současně a snadno najít řešení na vzniklé problémy. Rozhodují se rychleji a snadno se přizpůsobují novým situacím. Organizovanost jim nic neříká a podle některých psychologů může být posedlost naprostou dokonalostí i příznakem určité poruchy. Někteří lidé mohou být naprosto efektivní, i když jejich pracovní místo není stále uklizené. Ukázalo se, že tito lidé zvládnou s přehledem plnit až o 30 % úkolů více než jejich kolegové, kteří mají stůl jako ze škatulky. Někomu zkrátka nepořádek vadí a nedokáže se soustředit, protože ho rozházené věci rozptylují. Tito lidé (zvládající chaos s přehledem) mají vyšší práh tolerance pro rozptylování od daného úkolu.

Jsou to vlastně kreativci

Neuspořádaná mysl je podle vědců často známkou vysoce inteligentní osobnosti, protože zpracovává věci kreativně, nikoliv přímočaře, a vytváří jedinečné myšlenky tím, že přemýšlí mimo realitu. Občas na vás může takový člověk působit jako totální flegmatik. Tito lidé dychtí po tom, aby se učili stále nové a nové věci, mají širší okruh zájmů a naopak se vyhýbají tomu, co se jim nelíbí. Chaotičtí lidé však musí mít zaměstnání, které je opravdu baví, jen tak mohou být šťastní a ve své profesi úspěšní. Podle Entropie, „zákona vesmíru“, se svět neustále posouvá z organizovaného na neuspořádaný, takže chaos je nejpřirozenějším stavem vesmíru. Nezáleží na tom, jak moc se snažíme, věci budou stejně vždy svým způsobem chaotické. Proto chaotičtí lidé neztrácejí čas zacházením do extrémů v úhlednosti a soustředí se přímo na cíl. Chaotickým lidem nevadí, když se v domácnosti nebo zaměstnání něco změní. Jsou zkrátka zvyklí na pohyb věcí a rozruch. U puntičkáře, který v daný okamžik nenajde v šuplíku ponožky, ale kravaty, nejspíš vyletí z kůže.

Jsou to vyhledávaní zaměstnanci

Některé korporace dokonce vyhledávají tento typ lidí, protože dokáží zvládat problémy a zmatky, kde se cítí, jako ryby ve vodě. Říká se, že lidé, kteří upřednostňují pořádek, jsou často pod velkým stresem. To se o chaotických lidech říci nedá. Tím vás samozřejmě nechceme nabádat k nepořádku doma či na pracovišti. Je to vlastnost, která k člověku patří a nedá se naučit. Až se s takovým člověkem setkáte, moc se nesmějte, může to být rodící se génius.

Reklama

Témata

Podporujme kreativitu

V zaměstnání tráví většina zaměstnanců více času než doma, proto je vhodné si na práci najít to...

Netestované dávky

Nárok na nemocenskou, mateřskou, ošetřovné, rodičovský příspěvek nebo státní podporu u...

Koupě bytu nebo podnájem

Výdaje na bydlení tvoří významnou část rodinného rozpočtu. Pořízení vlastního bydlení a hypotéky...

Pracovní poměr

Pracovní smlouvu by si měl každý zaměstnanec uchovávat, jedná se o důležitý dokument. Pracovní...

Daňové změny

V roce 2018 bude vyšší daňové zvýhodnění na první dítě, vyšší školkovné nebo se nově zavádí...

Reklama
Reklama

Letní brigády

Podmínky práce na dohody

Oblíbenou formou přivýdělku je práce na některou z pracovních dohod. Jaká jsou časová omezení a jaké jsou daňové povinnosti? Kdy lze uplatnit daňové slevy při výpočtu čisté měsíční odměny?

Otevřete téma

Reklama

O webu DůmFinancí.cz | Inzerce | Loga

Užitečné: Seznam finančních úřadů | Aktuální kurzovní lístek ČNB

Partneři: Finanční poradenství | poradci-sobě.cz | Roští.cz | Bankovní poplatky.com | Moje poplatky.cz


Všechny materiály © Copyright 2006 - 2019 DůmFinancí.cz (dumfinanci.cz ). Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1802-5153. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Ekonomický portál DůmFinancí.cz vydává společnost FINFOCUS, s.r.o., Smluvní podmínky , Soukromí
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.