11 kroků na cestě k vyrovnanému rozpočtu

štítek Praktické tipy čtení na 2 minuty

foto: Pixabay, ilustrační fotografie

Investování by mělo tvořit běžnou součást nakládání s financemi domácnosti. Ale z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké si cíleně vytvářet finanční rezervu a začít tak investovat. Máte to stejně a nedaří se vám ušetřit si každý měsíc alespoň menší rezervu? Zde je několik kroků, jak se chovat zodpovědně.

 1. Každý měsíc si určete sumu, kterou si odložíte a která bude sloužit jako rezerva na horší časy. Takováto rezerva by měla být ve výši, která by pokryla vaše výdaje na 6 měsíců v případě výpadku vašich příjmů.
 2. Udělejte si přehled vašich nejčastějších výdajů, a vyškrtněte ty, které nejsou nezbytné. Není třeba nezbytné z každého posezení s přáteli jezdit domů taxíkem, když máte tramvajenku v kapse.
 3. Místo oběda v restauraci nebo nákupu hotového salátu do kanceláře si oběd připravte doma. Máte tak pod kontrolou i suroviny, které konzumujete, a jejich kalorickou hodnotu.
 4. Plánujte. Pokud víte, že budete celý den na pochůzkách, mějte vždy sebou banán nebo drobný snack, ať vás nepřepadne mlsná a vy si nezabloudíte do prvního fastfoodu. Toto šetří nejenom peníze, ale vám i pomůže udržet figuru.
 5. Udělejte si nákupní seznam a držte se ho. Ve vašem košíku tak nebudou zbytečnosti a v ledničce se nezkazí věci, které nespotřebujete. Mimochodem nejedna potravina, kterou nestihnete včas spotřebovat, se dá zamrazit.
 6. Kafe si můžete uvařit i v kanceláři, není nezbytnou životní potřebou si jej odnést z kavárny za 100 Kč.
 7. V dnešní době se mobilní operátoři předbíhají a snaží se přebrat si klienty stále výhodnějšími nabídkami. Buďte neústupní a trvejte na tom, že odejdete ke konkurenci. Chce to nervy, ale uvidíte, že nakonec dostanete nabídku, která uspokojí obě strany.
 8. Zřiďte si pojištění – domácnosti, životní i cestovní, pokud cestujete. Malá investice vám může ušetřit nemalé výdaje v případě pojistné události.
 9. Šetřete v domácnosti. Vedli nás k tomu rodiče a věděli proč. Zbytečně rozsvícená světla vás stojí i několik stovek ročně. Úsporné žárovky jsou sice nákladnější, ale zaplatí se! Spotřebiče, jako je pračka či myčka, zapínejte až ve chvíli, kdy jsou plné. Místo vany plné horké vody si dopřejte sprchu – tedy pokud nemáte ve zvyku stát pod ní hodinu. Míst, kde se dá ušetřit, je mnoho a ne nadarmo se říká „korunka ke korunce“..
 10. Kupujte dárky s předstihem. Před Vánoci jsou ceny vyšponované na maximum a dárek kupovaný 24. prosince na čerpací stanici vám rozhodně nešetří peníze, ani čas. Navíc zpravidla ani nevyniká originalitou..
 11. Investujte! Lze začít už od několika málo stokorun měsíčně. Tyto peníze pak budou pracovat pro vás a vy je budete moci využít jako rezervu na horší časy, nákup vysněné dovolené, nebo jako zajištění na stáří.
Autor článku: Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR
foto: PR

Tiskové oddělení Dům financí

Mohlo by vás také zajímat

Praktické

Populární na Dům financí